Bratři Zappové hrají otce Zappu

  1:00aktualizováno  1:00
Synové slavného hudebníka Franka Zappy vystoupí v úterý v pražské Sazka Areně s projektem oživujícím tatínkovy písně.

Ahmet, Frank a Dweezil Zappovi v roce 1988 | foto: Profimedia.cz

Zappa plays Zappa, tedy Zappa hraje Zappu. Takový název dostal unikátní projekt, který připravili pozůstalí po geniálním muzikantovi Franku Zappovi.

Ten zemřel na rakovinu v roce 1993 a jeho manželka Gail a synové Dweezil, jinak brilantní kytarista, a Ahmet, šikovný zpěvák, po letech dospěli k názoru, že by hudba velkého Franka neměla ležet ladem.

Projekt Zappa plays Zappa, jehož součástí je mimo jiné také známý kytarista Steve Vai či dvorní zpěvák Franka Zappy Napoleon Murphy Brock, se představí zítra ve 20 hodin v pražské Sazka Areně.
 
Rozdělení bratři
"Otcova muzika je neuvěřitelně nadčasová," vysvětluje Dweezil Zappa. "Málokterému umělci se natolik podařilo přesáhnout svou dobu a stvořit mimořádně kvalitní dílo, které jistě osloví i příští generace. Teď sice mluvím jako hodně zaujatá kniha," směje se, "ale nemám snad pravdu?"

Kytarista přiznává, že otcova smrt rodinou otřásla. "Většinou to bývá tak, že tragédie rodinu stmelí, ale u nás to bylo naopak. Rozdělila hlavně Ahmeta a mě. Měli jsme společnou kapelu Z, ale tu jsme po Frankově odchodu rozpustili a pak jsme se prakticky nevídali. Nevím proč, prostě to tak vyplynulo," dodává.

Mezitím se oba bratři věnovali vlastním projektům. Ahmet vystupoval v několika televizních show, napsal řadu televizních scénářů a knihu a také založil novou kapelu The ApologieZ.

"Můj bratr je bavič," říká Dweezil. "Má spoustu energie a jevištního charizmatu, takže dokáže lidi bez velkého snažení zaujmout. Kdežto já jsem takový medvěd," tvrdí respektovaný muzikant, který už v sedmnácti letech působil jako moderátor na MTV, natočil řadu sólových alb, hrál v několika filmech a skládá hudbu pro televizi.

"Mě nejvíc zajímá, jak muzika funguje, a radši si všechno prozkoumám v klidu a sám. Ale s bratrem máme společnou nejdůležitější věc: lásku k otcově muzice. A ta nás nakonec zase svedla dohromady."

Když před několika lety začali Ahmet a Dweezil zvažovat reinkarnaci otcových písniček, uvědomovali si, že to nebude snadná záležitost. "Frankova muzika je hodně složitá," říká kytarista.

"Otec byl velmi schopný, a tak dokázal i nejkomplikovanější kusy podat s lehkostí, která zakrývala náročnost interpretace. Čekal nás tedy přetěžký úkol: zaprvé se Frankovy zapeklité písničky naučit, zadruhé najít další muzikanty, kteří budou schopni je zahrát."

Pro další generace
Zappův syn je momentálně považován za jednoho z nejzručnějších instrumentalistů vůbec, přesto přiznává, že mu projekt dal zabrat. "Pral jsem se s repertoárem dost vášnivě. Problém byl především v tom, že mám hrát písničky, které vůbec nebyly pro kytaru napsány. Jednu takovou pasáž – asi dvacetivteřinovou – jsem se soustavně učil asi dva měsíce. A takových oříšků bylo!"

Vzhledem k tvrdým požadavkům se také obtížně sháněli ostatní muzikanti. "Oslovili jsme některé členy Frankovy kapely, ale na druhé straně také studenty hudebních škol, ptali jsme se kamarádů, vyzkoušeli jsme dlouhou řadu lidí. Teď věříme, že výsledkem bude ideální spojení nadšeného mládí s moudrostí a zkušeností," říká Dweezil Zappa.

"Navíc do koncertu zakomponujeme filmové ukázky, na nichž se samozřejmě objevuje Frank i my ostatní. Další podrobnosti bych neprozrazoval – ať se návštěvníci koncertu těší na překvapení, a to nejen v podobě netradičních úprav Frankových písní. Doufáme, že se budou bavit, smát i tančit a že si zazpívají či nostalgicky zavzpomínají."

Hlavním motivem celého projektu je podle Dweezila Zappy snaha předat Frankovu hudbu mladé generaci. "Tohle je alternativní muzika pro náročné, žádný mainstream. Ale kdo si ji jednou najde a propadne jí, zůstane mu to na celý život. O tom jsem hluboce přesvědčen," dodává Dweezil Zappa.

Autor:

Nejčtenější

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

RECENZE: Bohdalová s Hádkem se octli v Kleci. A tam jsou nejsilnější

Jiřina Bohdalová a Kryštof Hádek ve filmu Klec

K čistému thrilleru chybělo – či spíše přebývalo – jen málo. Ale za dramaturgickou nejistotu Klece, kterou Česká...

Martin se zastal scenáristů Hry o trůny. V knihách slibuje jednorožce

Spisovatel G. R. R. Martin na snímku z letošního dubna, kdy překvapivě...

K ostře sledovanému finále poslední řady seriálu Hra o trůny se vyjádřil i sám spisovatel G. R. R. Martin na svém...

Další z rubriky

Hráli jsme Kryla jako jazz. Bolševik to nepoznal, řekl Stivín Za scénou

Jazzman Jiří Stivín v kulturním magazínu Za scénou.

Hraje trochu baroko, trochu jazz, nechce patřit do jedné škatulky a hlavně pořád improvizuje. I tak by se dal...

Kapela Jelen pomáhá splnit „americký sen“ legendy Michala Tučného

Vlajka, na kterou se Michalovi Tučnému podepsaly legendy americké country...

Zpěvák Michal Tučný začínal v rockové kapele, obdivoval country amerického střihu a ke konci života toužil mít skupinu...

Žbirkova hudební oslava čtyřiceti let na scéně bude mít hvězdné hosty

Miro Žbirka na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Miro Žbirka intenzivně pracuje na přípravách hudební oslavy čtyřiceti let úspěšné sólové kariéry. Během tří...

Najdete na iDNES.cz