Bylo by zbytečné přesvědčovat někoho o tom, co pro naši generaci znamenal a co vlastně znamená dodnes. Je to skutečná žijící legenda a učili se od něj všichni. Bob Dylan nám pomáhal přežít totalitu a měřítkem vkusu zůstal dodnes.
Tato slova napsal bývalý český prezident Václav Havel jako dovětek ke knize Bob Dylan: Lyrics/Texty 1962–2001. Jeho americký protějšek Bill Clinton na stejném místě dodává, že "Bob Dylan měl na lidi jeho generace patrně větší vliv než jakýkoliv jiný umělec".
A muzikant Tom Waits přidává poněkud básničtější příměr: "Bob Dylan je planeta, již je nutno objevit – pro mě jako pro autora písní je tím, čím jsou kladivo a pila pro tesaře."
O ceny nestojí
Mezi fanoušky nejslavnějšího amerického písničkáře patří mnoho slavných jmen. Ať už jde o kolegy, kteří z jeho tvorby čerpají inspiraci či jeho skladby rovnou přezpívávají, nebo o zmiňované politiky. Vedle Beatles, kteří jej mimochodem také obdivovali a on je prý učil kouřit marihuanu, je považován ze nejvlivnějšího muzikanta 20. století.
Z jeho chování se dá soudit, že o uznání a ceny nikdy zvlášť nestál, přesto se mu obého dostalo už nepočítaně. Tenhle týden ve sbírce šestašedesátiletého muzikanta přibyla jedna hodně cenná trofej – v New Yorku byl vyznamenán zvláštní Pulitzerovou cenou jako první rocker v historii. Za výjimečný přínos populární muzice a americké kultuře vůbec.
Nejslavnější texty Boba DylanaČasy se mění (The Times They Are A-Changin’) Pojďte sem, lidi, Vybráno z knihy Bob Dylan: Lyrics/Texty 1962–2001, přeložil Michal Bystrov. |
Bob Dylan - The Times They Are A-Changin'
Do světa pop music přinesl podle organizátorů těchto cen osobitý styl. Minimálně k pousmání svádí ve světle těchto tvrzení fakt, že Dylana psaní jako takové vlastně vůbec netěší. "Když píšete, tak nežijete. Jak se tomu říká? Nádherná izolace? Mně to tak nádherný nepřišlo," prohlásil v roce 2005.
Pravda, řeč byla o próze. Dylan tehdy představoval první část svých memoárů s českým názvem Kroniky: Díl první. Kniha před třemi lety přinesla první zpěvákovu alespoň trochu otevřenou zpověď – Dylan se o soukromí více než 20 let zásadně nezmiňoval.
Bob Dylan dorazí do Ostravy Omrkne severočeské haldy |
Jeho fanoušci sotva věděli, když se v 70. letech poprvé oženil a poměrně drasticky rozvedl a za pár let se vše opakovalo. Nebo když léta zápasil s alkoholem a LSD. A těžko vlastně také tvrdit, že ty informace jsou pravdivé. Bob Dylan totiž zůstal celý život nevyzpytatelnou postavou s neměnným výrazem pokerového hráče.
Informace, které o sobě roznášel, vždycky pečlivě třídil a vybíral: "Na čem skutečně záleží a co stojí za řeč, o tom si budu rozhodovat sám." Tom Waits to docela trefil – Dylan si stvořil vlastní planetu, na které si jako tulák a prorok zároveň nezúčastněně žije mimo čas a dění.
Nejslavnější texty Boba Dylana Odpověď poletuje ve větru (Blowin’ in the Wind) Kolik cest musíš projít, |
Bob Dylan - Blowin' In the Wind
Texty jeho písní lze považovat za jedinou dostupnou letenku na jeho oběžnou dráhu. V nich se odráží vše co prožil, v nich lze odhalovat všechny vrstvy jeho složité osobnosti.
Básně se mu údajně na rozdíl od prózy tvoří v hlavě samy od sebe. Někdy prý jen tiše pozoruje dění kolem a přemýšlí, jakou písničku by chtěli lidé kolem slyšet. "Na písničky jsem zvyklej. Do těch můžete dát spoustu symboliky a metafor. Když ale píšete paměti, musíte se držet pravdy, a ta se pak dá vyložit špatně. Jsou tam velké díry," přiznal, že se nad prvním dílem Kronik (nyní vzniká druhý) potrápil.
"Muzika mě moc nezajímá"
Přesto se v nich dozvíte, že vždycky odmítal dělat sebemenší kompromisy. Že pomocí lidových písniček objevoval vesmír, stavěl z nich obrazy, které "stály za víc, než dokázal vyjádřit on sám".
Že byl vychovaný k tomu, aby byl ke každému laskavý, a celý život s tím bojuje. A někdy i vyhraje – třeba když si kdysi na dotěrné fanoušky připravil oslovení "ty šmejde" a v ruce přitom držel winchestrovku.
Bob Dylan je paradoxem sám o sobě – vždyť i jeho pěvecký projev považují někteří za geniálně originální, jiní mají naopak pocit, že kráká jako nastydlá vrána. A podobně působí i jeho písňové texty. Mnohovýznamové, rozervané, absolutně spontánní a přitom plné abstraktních příměrů.
Každá píseň je příběhem, který muzikant na pódiu převypráví. Občas z nich doslova kape patos, ale k naléhavé atmosféře, kterou s sebou nesou a která vás donutí Dylanovi naslouchat, neodlučně patří. I on sám ostatně v nadsázce říká: "Verše jsou pro mě při psaní písní vlastně prvotní, muzika mě nakonec tak moc nezajímá."
Bob DylanŽivotopis Narodil se 24. května 1941 v americkém státě Minnesota jako Robert Allen Zimmerman. Studoval výtvarné umění na Minneapoliské univerzitě, v té době začal vystupovat v klubech. Roku 1961 odchází do New Yorku, přijimá pseudonym Bob Dylan na počest oblíbeného básníka Dylana Thomase. Debut s názvem Bob Dylan představuje světu roku 1962, v roce 1963 vydává album Freewheelin‘ Bob Dylan se slavnou Blowin‘ in the Wind; deska stvrzuje jeho vedoucí pozici na nové folkové scéně. O dva roky později absolvuje turné po Británii, jeho popularita roste. Vydává legendární singl The Times They Are A-Changin’; téhož roku skládá první písničku s rockovou kytarou Subterranean Homesick Blues. Jeho muzika přechází od folku k rocku, následně vydává přelomové desky Highway 61 Revisited a Blonde On Blonde. Snad nejslavnější Dylanova šestiminutová skladba Like A Rolling Stone vychází v září 1965, singl se stává prvním Dylanovým milionem. V roce 1970 vydává surrealistický román Tarantule. Deska Desire z roku 1976 se na pět týdnů usazuje na čele amerického žebříčku, Dylanovi získá první platinovou desku. Za celou kariéru prodal na 76 milionů svých 44 desek, napsal na 500 skladeb, je držitelem několika Grammy, Zlatého Glóbu a Oscar. Roku 1982 byl uveden do Síně slávy skladatelů, o šest let později do Rock‘n‘rollové síně slávy. Jeho skladby přepracovalo na dva tisíce kapel a interpretů – mezi nimi Rolling Stones, Neil Young, Jimi Hendrix či The Byrds. Za své texty byl několikrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, letos získal speciální Pulitzerovu cenu. |