Bittová, Kelarová a jazz se připomínají na DVD

  10:03aktualizováno  10:03
V těchto dnech se objevuje na trhu DVD se záznamem lednového koncertu Ivy Bittové a Idy Kelarové Jazz. Je doplněno druhým, filmovým diskem Kali čercheň-Černá hvězda.

Ida Kelarová a Iva Bittová - Velký sál Lucerny Praha (5. ledna 2008) | foto: ČTK

Iva BittováSestry Iva Bittová a Ida Kelarová se sešly na pódiu velkého sálu pražské Lucerny letos 5. ledna. Vyprodané hlediště pojalo ze značné části koncert jako společenskou událost se vším všudy.

S jazzovým repertoárem, vycházejícím z bohaté pokladnice, nazývané "great american songbook", tedy jakési rodinné stříbro zaoceánské písňové, především meziválečné tvorby, Bittová s Kelarovou na své profesionální dráze "experimentovaly" vlastně poprvé.

Nepodařilo se úplně vše, ale řada výtečných okamžiků nastala ve chvíli, kdy se každá z protagonistek oprostila od pokusu o ryze jazzovou stylizaci a vpustila do svého projevu to, co je jí blízké, stručně řečeno, Ida Kelarová romskou živelnost (zejména ve spolupráci s pěveckým triem Desideria Duždy) a Iva Bittová hravost a volnou improvizaci.

Bittová, Kelarová a nevyrovnaný jazz

Čtěte recenzi koncertu v Lucerně

Ida Kelarová a Iva BittováVycházející DVD zachycuje koncert prakticky bez střihů, velmi věrně a oproti návštěvě Lucerny si divák/posluchač může vychutnat řadu výborných nuancí (nelze nezmínit například vynikající hru českoamerického kontrabasisty George Mraze). Celé vystoupení vlastně díky objevení množství detailů působí lépe z tohoto záznamu - což je, zvlášť v jazzu, určitý paradox.

Bittová - Kelarová - Jazz (trailer DVD)

Kromě bonusového pětiminutového rozhovoru s Bittovou a Kelarovou obsahuje komplet ještě druhé DVD. Na něm najdeme vlastně "opodstatnění" jazzového koncertu. Měl totiž charitativní pozadí: jeho výtěžek šel na podporu sdružení Miret (Mezinárodní iniciativa pro rozvoj etnické tvorby), kterou založila Ida Kelarová za účelem rozvinutí tvůrčích schopností talentovaných romských dětí a mládeže.

Ida KelarováHodinový dokumentární film Kali čercheň/Černá hvězda, který najdeme na druhém DVD, otevřeně odhaluje práci Kelarové s jejími svěřenci, od emocemi nabitých okamžiků záblesků skutečného talentu až po poměrně razantní řešení každodenních problémů třeba s porušením zákazu kouření.

V každém případě je dobře, že unikátní koncert, který se s největší pravděpodobností nebude opakovat, zůstal zachycen a je zprostředkován zájemcům. A s bohulibým účelem, jehož součástí vydání DVD je, to platí dvojnásob.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Další z rubriky

RECENZE: Zážitek v podobě výročního koncertu Beach Boys kazil hlavně zvuk

The Beach Boys vystoupili 16. června 2019 v pražské Lucerně

Jak zpěvák Mike Love i z pódia Lucerny připomněl, o půlnoci na pondělí uplynulo přesně padesát let od dne, kdy se The...

Když jsme přilétali, vítaly nás tanky a stíhačky, vzpomínají Beach Boys

Zpěvák Mike Love je posledním ze zakládajících členů Beach Boys, kteří stále...

Legendární Beach Boys u nás hráli předloni a předtím samozřejmě v roce 1969 na koncertech v Praze, Bratislavě a Brně. A...

RECENZE: Pěvkyně bojovala s přírodními živly. Ale nejen s nimi

Sopranistka Olga Peretyatko při svém vystoupení na festivalu Smetanova Litomyšl

K půvabům i rizikům „podširákových“ festivalů patří příroda. Své o tom vědí i v Litomyšli, kde již několikrát museli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz