Bez talentu by to nešlo, říká o hvězdách typu Paul Potts dirigent Rota

  11:04aktualizováno  11:04
Orchestry vedl v nejznámějších koncertních sálech, v jeho repertoáru je na třicet operních děl. V posledních letech doprovázel tenora Andreu Bocelliho a nově se představí i po boku vítěze talentové soutěže Britain´s Got Talent Paula Pottse. "Nejraději odpočívám při řízení auta," svěřil se v rozhovoru pro iDNES.cz dirigent Marcello Rota.

Dirigent Marcello Rota povede Český národní symfonický orchestr při třetí Hollywoodské noci a při vystoupení Paula Pottse. | foto: Profimedia.cz

Váš životopis přetéká spolupracemi s věhlasnými orchestry. Jaké místo v něm zaujímá spolupráce s Českým národním symfonickým orchestrem?
První koncerty jsem s orchestrem odehrál pro Andreu Bocelliho v roce 2002 a 2003. Byl jsem velmi spokojený. Management kolem Bocelliho vyžaduje vždy jen to nejlepší. Turné v roce 2002 bylo velmi důležité a jednotlivá vystoupení měla vysokou úroveň. Po pozvání jsem neváhal a rozhodl se s tělesem spolupracovat nadále. Na základě profesionality, osobního přístupu a sympatií vznikla příjemná spolupráce. Jsem vděčný za titul Hostující dirigent, který mi orchestr propůjčil. Baví mě variabilita repertoáru, který je možné nastudovat.

Rota o Praze

Prahu vnímám jako skvělý kompromis mezi Paříží a Vídní.

V Česku se traduje přísloví Co Čech, to muzikant. Můžete jej potvrdit?
V Itálii se zase říká, že co Ital, to vynikající pěvec. Ale znáte ten národ, je ukecaný a já jsem toho příkladem. Ale bez legrace: Česká republika má podle mého názoru mnohem lepší vztah k hudbě než Itálie. Důvodem může být bohatá historie, která vedla k umění, a působení významných umělců na vašem území. Itálie je mnohem více roztříštěná, co se týče vnímání klasiky. Už jen geograficky se lidé nemohli naladit na stejnou vlnu.

Navštívil jste řadu velkoměst, ale jediná Praha se pyšní titulem klenot Evropy. Připadá krásná i vám, tak jako řadě turistů, kteří jsou po první návštěvě ohromeni?
Cestoval jsem skutečně po celém světě a mohu potvrdit, že Praha má velké kouzlo. Když jsem přijel poprvé, okamžitě se mi tu zalíbilo. Je velké štěstí, že válka nezničila nic z těch nádherných staveb, které jsou všude na dohled. Osobně město vnímám jako skvělý kompromis mezi Paříží a Vídní.

Prague Proms 2009: Bondovky i NASA

Paul PottsJiž koncem týdne s Českým národním symfonickým orchestrem vystoupí vítěz populární soutěže Britain´s Got Talent Paul Potts, čeká se i na Jamese Bonda.

Ve středu uvedete v programu Prague Proms v pořadí již třetí Hollywoodskou noc. Která z filmových melodií, na nichž je koncert vystavěn, je vám nejbližší?
Spojovacím momentem těchto večerů měla být soška Oscara, tedy program měl nabídnout melodie z oceněných filmů. Ale zjistili jsem, že se objevují novinky, u nichž by tato podmínka nemohla být splněna, byť se jedná o skvělou hudbu. A vybrat mezi melodiemi není jednoduché. Je rozdíl mezi symfonickou hudbou a aranží populární písně. Doporučil bych ukázky z westernu a samozřejmě hudbu k Felliniho Sladkému životu od Nino Roty.

Trpíte profesní deformací, když se díváte na filmy? Sledujete v kině hudbu?
Už si ani nevybavím, kdy jsem byl naposledy v kině. Nestíhám ani jiné koncerty.

Skladatel Nino Rota

Další dvě vystoupení, při nichž povedete orchestr, jsou s Paulem Pottsem. Bez ohledu na jeho talent, kterým on bezpochyby disponuje, by mě zajímalo, jak se díváte na vítěze talentových soutěží, z nichž vzešel právě Potts.
Vystoupení jsou pro mne premiérovou spoluprací, zatím jsem neměl možnost se s Paulem Pottsem osobně setkat. Nicméně vystupování na tak vysoké úrovni vyžaduje talent. Soutěž typu SuperStar může otevřít dveře těm, kteří by jinak neměli možnost vystupovat, ale jak říkám, bez talentu a trpělivosti to nepůjde nikdy.

Slyšela jsem, že kromě hudby patří k vašim největším láskám auta...
Ano. Mám je rád. Mám své oblíbence (směje se).

Odpočíváte při řízení?
A jak! Když jsem rozčilený, stáhnu střechu u jednoho ze svých aut a vyrazím na silnici. Nejsem ale ten typ, který potřebuje řídit zběsile rychle, naopak. Jedu pomalu a vychutnávám si každý kilometr. Mám rád i motorky a lyžování. Jenže při něm jsem si poranil ruce a nebyl jsem schopný pracovat, takže se víc hlídám. Cítím větší zodpovědnost. Před příjezdem do Prahy jsem měl tři dny volna. Chtěl jsem vyrazit na motorce na výlet, měl jsem vše - mapy, pojištění, sbaleno. Pak jsem se ale zastavil a raději plány odložil.

Posloucháte při řízení hudbu, aby se obě lásky prolnuly?
Mám rád pozitivní hudbu - Bacha, Mozarta. Paradoxně poslouchám hudbu víc v autě, než doma, ale zároveň potřebuju slyšet auto mluvit. Až se vrátím v listopadu na další koncert, rád vás svezu.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Stýská se mi po vystupování s Hanou Hegerovou, řekl Malásek Za scénou

Klavírista a skladatel Petr Malásek v kulturním magazínu Za scénou.

„Je to osm let, co se Hana Hegerová rozhodla ukončit svou aktivní pěveckou kariéru a jak se ta doba vzdaluje, tím více...

Mejdan pro Vláďu Šafránka z Harleje. Když bude ostuda, měl by radost

Zpěvák Vláďa Šafránek

Vláďa Šafránek, zpěvák Harleje a Walda Gangu, by ve čtvrtek oslavil sedmačtyřicáté narozeniny. Ve stejný den se v...

Tříbarevná hra. Na Smetanově Litomyšli ožije tragický osud židovské malířky

Letošní 61. ročník Smetanovy Litomyšle se koná od 13. června do 7. července.

Koncertem České filharmonie večer začne v Litomyšli 61. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl. Během...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz