Bělohlávek jde s Rusalkou ve stopách legendárního dirigenta Neumanna

  7:51aktualizováno  7:51
Premiéra nové inscenace Dvořákovy Rusalky se uskuteční v neděli ve Vídeňské státní opeře. Za dirigentským pultem bude stát Jiří Bělohlávek, který na této světové scéně debutuje. Před ním Rusalku ve Vídni nastudoval Václav Neumann roku 1987.

Dirigent Jiří Bělohlávek | foto: Monika TomáškováMAFRA

"Osud občas přinese úsměvná opakování, mám také čest šéfovat České filharmonii, jsem stejně stár jako tehdy Václav Neumann a prvně spolupracuji s tímto věhlasným domem, takže se cítím v dobré společnosti," říká Jiří Bělohlávek. "V orchestru mě dokonce oslovil jeden houslista, který tehdy Rusalku ještě jako mladík hrál. Dnešní ansámbl je složen z mnohem mladších umělců, ale v obecné paměti předchozí inscenace zanechala velmi silný dojem," dodává dirigent, který Rusalku dělal i v newyorské Metropolitní opeře.

Přenášet se bude i na internetu

Posoudit kvality inscenace i interpretů budou moci také diváci v Česku. Představení 9. února totiž bude Vídeňská státní opera živě streamovat přes internet. Více informací lze nalézt zde.

Atmosféru proslulého vídeňského divadla vnímá jako zcela jedinečnou. "Už jen pomyšlení na plejádu vynikajících kumštýřů, kteří formovali její profil, vhání doslova posvátnou úctu do mysli. Vědomí, že se člověk obrazně dotýká stop, které tam zanechali umělci jako Gustav Mahler, Richard Strauss, Herbert von Karajan, Lorin Maazel, Carlos Kleiber, Claudio Abbado a mnoho dalších, je povznášející," zdůrazňuje.

Zatímco minulé produkci Rusalky, která se hrála do roku 1992, dominovali Gabriela Beňačková a Peter Dvorský, na té současné se čeští ani slovenští pěvci nepodílejí. Bělohlávek je však spokojen. "Obsazení se opírá o výtečnou bulharskou pěvkyni Krassimiru Stojanovou v roli Rusalky a velmi výrazného Vodníka v podání rakouského basisty Günthera Groissböcka. Všichni pěvci se usilovně snažili dostát mým nárokům na dobrou českou dikci, což je předpoklad k tomu, aby jim bylo rozumět. Ostatně i náš báječný zpěvák Adam Plachetka, který zde v těchto dnech exceluje jako Don Giovanni, slyšel první zkoušku na scéně a nešetřil chválou, pokud jde o jejich češtinu," podotýká.

Bělohlávek oceňuje i spolupráci s německým režisérem Svenem-Erikem Bechtolfem, jakkoli ten prý inscenaci vytvořil na jiných základech, než jaké nabízí líbeznost hudby a motiv nehynoucí lásky. "Pan Bechtolf je vynikající herec a režisér a vytvořil koncepci založenou na západoevropské literární tradici, v níž jsou nadpřirozené bytosti chápány jako člověku nepřátelské. V tomto duchu vystavěl příběh, který nepostrádá logiku," naznačuje Bělohlávek.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

Další z rubriky

VIDEO: Všude dobře, ale tady je nejlíp. Mirai v klipu opěvují domov

Kapela Mirai

Důležitost domova a zázemí vyzdvihuje skupina Mirai ve svém novém singlu Hometown. K napsání písně inspiroval zpěváka...

V Letňanech bude burácet Metallica. Pět důvodů, proč na letiště vyrazit

Lars Ulrich z Metalliky na koncertu z Worldwired Tour v pražské O2 areně (2....

Letní open air koncerty na konečné metra v polích dovedou být docela pruda. Když se odpoledne snažíte urvat dobré...

GLOSA: Slyšet Michala Prokopa zpívat Jasnou páku je nevšední zážitek

Michal Prokop na festivalu Krásný ztráty Live 2019

Krásný ztráty Live jsou po roční pauze zpátky v plné síle a zdá se, že snad objevily areál, kde by mohly zakotvit na...

Najdete na iDNES.cz