RECENZE: Backstreet Boys oprášili především slávu z devadesátých let

  8:59aktualizováno  8:59
Zaplněná O2 arena přivítala v Praze Backstreet Boys. Potleskem vestoje i podprsenkami. Americká popová skupina se do Česka vrátila po deseti letech, a i když dala prostor mnoha novinkám z letošního alba DNA, páteří koncertu byly hity dvě dekády staré.

Backstreet Boys v pražské O2 areně 22. června 2019 | foto:  Michal Šula, MAFRA

Chvílemi se zdálo, jako by se psal rok 1999, kdy byli Backstreet Boys na vrcholu popularity s albem Millennium. Hala praskala ve švech a fanoušci z tribun aplaudovali vestoje ještě předtím, než vůbec skupina nastoupila na scénu. K davovému šílenství stačilo úvodní intro a videoprojekce.

DNA World Tour

Autor:

Místo konání: O2 arena, Praha

22. června 2019

Hodnocení­: 65 %

Přitom doby, kdy pětičlenná parta obývala čelní pozice hitparád, jsou dávno minulostí. Zatím poslední řadová deska DNA vyšla v lednu po šestileté pauze a velké hity se z ní nezrodily. Není tedy divu, že v publiku převažovali třicátníci a čtyřicátníci – pamětníci úspěchů z devadesátých let a začátku nového tisíciletí.

Také proto šlo o koncert, kde hrála nostalgie podstatnou roli. I když hlavní protagonisté zestárli, svou pečlivě secvičenou taneční choreografií dávali na minulost vzpomenout. Rovněž melodramatickými výrazy a gesty nešetřili a ženskou část obecenstva jistě oslovily i jejich stylové kostýmy, které v průběhu večera střídali.

Backstreet Boys dokázali přijít s konceptem show, která obstála i v konkurenci aktuálních hvězd. Jejich scéna byla o poznání nápaditější, než jakou přivezli například před dvěma týdny Maroon 5, její pestrosti napomáhaly především zářivé barvy světel, neonové mikrofony i propracované vizualizace. Výborně zafungovaly třeba záběry vodopádů, které na velkoplošné obrazovce dokreslovaly epičnost balady Incomplete, zábavné byly i futuristické obrázky uvádějící hit Everybody.

Nejen díky těmto faktorům vydrželi mnozí z diváků na tribunách na nohou až do konce a večerem doslova protančili. Nejodvážnější fanynky pod pódium házely na své idoly podprsenky.

Fotogalerie

Alfou a omegou vystoupení se však staly chytlavé, někdy až hymnické melodie, které pětice od začátku chrlila. Víc než písně z nové desky pochopitelně fungoval starší repertoár, zejména songy jako Shape Of My Heart nebo As Long As You Love Me. 

Setlist čítal přes tři desítky skladeb, některé však zazněly ve zkrácené podobě. Po pěvecké stránce byla formace nejsilnější, když táhla za jeden provaz a pět vokálů znělo naráz. V takových chvílích působila až harmonicky sehraně.

Odpustit si naopak zpěváci mohli sóla. Každý z nich si během koncertu vybral svou chvilku slávy, a to včetně klišovitých promluv o nádherném městě a krásných divácích. Byly to okamžiky, které jinak poměrně dynamický spád večera brzdily. Navíc se ukázalo, že jako jednotlivci nejsou zdaleka tak pěvecky přesvědčiví a jejich hlasy nepatří k nikterak výrazným ani zajímavě zabarveným.

Zejména v druhé polovině vystoupení se projevila další slabina – nedostatečná rozmanitost repertoáru. V době své největší slávy tvořili Backstreet Boys písně pořád podle stejné šablony, takže řada z nich vedle sebe splývala. Novější skladby se sice občas žánrově stočí překvapivým směrem, například k folku nebo funku, postrádají však zapamatovatelnější motivy. Koncertu by proto prospělo, kdyby byl kratší, hluchých míst se totiž nevyvaroval.

Publikum se však očividně bavilo dobře. Navzdory tomu, že zvuk nebyl optimální, i s vědomím toho, že na pódiu chyběli hudebníci, tudíž šlo pravděpodobně o koncert na halfplayback. Nevadilo, že písně jedné z nejznámějších chlapeckých skupin nejsou nadčasové, ale dnes už retro. Backstreet Boys odvedli profesionální výkon a očekávání fanoušků, kteří si přišli zavzpomínat na své dětství či dospívání, splnili.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Masters of Rock svým fanouškům rozumí, program byl pestrý

Tarja Turunen na Masters of Rock 2019

Přes 20 tisíc lidí dorazilo do Vizovic na letošní ročník Masters of Rock. Největší tuzemskou přehlídku tvrdé rockové a...

Na Colours už byl každý žánr. Možná kromě metalu, říká Zlata Holušová

Ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová

Od 17. do 20. července přivítají Colours of Ostrava velké kapely jako The Cure, Florence + The Machine či tuzemský...

GLOSA: Flemingová zůstává legendou. Na koncert raději zapomenout

Renée Flemingová, dirigent Elli Jaffe a orchestr FOK na koncertě v Obecním domě

Sopranistka Renée Flemingová se po nějaké době vrátila do Prahy, aby v roce 30. výročí sametové revoluce vzdala hold...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTOVÝ MANAŽER – JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz