B.B. King předvedl špičkové blues i dlouhé monology. Praze slíbil návrat

  1:15aktualizováno  1:15
Bylo to určitě i tušení něčeho neopakovatelného, co do pražské Tesla Areny přivedlo ve středu 15. července tolik návštěvníků. Jak se ale ukázalo v závěru, možná to s tím proklamovaným "posledním turné" kytaristy a zpěváka B.B. Kinga nebude tak horké.

B.B. King, Praha, 15. 7. 2009 | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

B.B. King, Praha, 15. 7. 2009Když se totiž za nadšeného aplausu čtyřiaosmdesátiletý bluesman odporoučel do zákulisí a jeho rozparáděná kapela mávala ještě rozparáděnějšímu publiku na rozloučenou, přiskočil saxofonista a průběžný konferenciér večera Melvin Jackson k mikrofonu a zvolal: "See you next time!"

Těm, kteří se snažili tento okamžik jednou provždy vrýt do paměti jako rozloučení s jedním z posledních žijících pamětníků rozkvětu elektrického blues, tak svitla naděje. "Nikdy neříkej nikdy," to ostatně patří ke Kingovým oblíbeným průpovídkám už odedávna.

Mistrovou předkapelou byla česká zpěvačka a pianistka Alice Springs, která v sobě po letech zničehožnic objevila bluesové geny. Údajně si ji vybral sám King. Upřímně řečeno ale není třeba si dělat iluze o jeho přehnané péči o to, kdo mu bude zahřívat pódium, natožpak o jeho znalosti české bluesové scény. Ani v jejím kontextu (a to toho na ní bohužel nemáme mnoho ke chlubení) rozhodně Alice Springs nepatří k tomu nejpřesvědčivějšímu.

B.B. King, Praha, 15. 7. 2009

Další scénář večera byl očekávaný, prověřený již trojím Kingovým koncertováním u nás (dvakrát Praha, jednou Zlín). Na úvod divoce jumpový nástup Kingova blues bandu, kdy se v drtivém odzemku vystřídali všichni sólisté v rozdivočelých sólech, pak totéž v bleděmodrém, tedy volnějším, bluesovějším.

B.B. King je přece jen pán v letech a bylo to vidět nejen na jeho fyzičce, ale i samotném hraní a zpívání, jakkoli má stále hlas jako zvon a za struny kytary umí řádně vzít. Jen potřebuje více oddechových časů, které v lepším případě vyplňovali opět výborní sólisté jeho kapely, vedené už léta těžkotonážním trumpetistou Jamesem Boldenem, v horších okamžicích až příliš dlouhými proslovy.

Ty sice nezapřely bystrost Kingova ducha, jeho vtip ani schopnost navázat od samého začátku s publikem těsný kontakt (nějakých pět desetiletí na velkých pódiích se logicky muselo odrazit), některé mluvené pasáže však byly přece jen až příliš natažené, zvláště ta na téma "Nikdy jsem neviděl ošklivou ženu", jež zabrala téměř čtvrtinu koncertu. I tehdy ale měl King publikum takříkajíc "na lopatě" a kdykoli si zamanul, kupříkladu v citaci hitu Rock Me, celá hala za ním šla jako očarována krysařovou píšťalou.

B.B. King, Praha, 15. 7. 2009

I když publikum (ve kterém nebylo lze přeslechnout častou angličtinu) určitě netvořili ani zdaleka jen ortodoxní fanoušci blues, zejména některé písně byly identifikovány a aplaudovány od prvních taktů. Logické to bylo u Key To The Highway, jedné z mála povedených nahrávek jinak poměrně šedivého, avšak komerčně velmi úspěšného společného Kingova alba s Erikem Claptonem Riding With The King (2000).

Stejně tak se ovšem posluchači skvěle chytli na báječný kus z dílny Blind Lemona Jeffersona See That My Grave Is Kept Clean, takto lahůdkovou ochutnávku z právem Grammy oceněného Kingova posledního alba One Kind Favor (recenzi čtěte zde). A oslyšena pochopitelně nezůstala ani Thrill Is Gone, překvapivě vlastně jediná z absolutních klasik kytaristova repertoáru, která toho večera vcelku zazněla.

B.B. King, Praha, 15. 7. 2009

Vzato čistě žánrově, v Česku už jsme viděli řadu lepších bluesových koncertů, než byl ten poslední Kingův. Na druhou stranu ale snad žádný – s výjimkou naopak prvního Kingova v pražském "Pakulu", který byl vlastně prvním setkáním Čechů s bluesovou personou takového významu – neměl tak značný mimohudební, mohli bychom směle říci přímo společenský dopad. A i to se počítá. Takže ještě jednou: "See you next time, Mr. King!"

B.B. King
Praha, Tesla Arena, Výstaviště, 15. 7. 2009
Hodnocení iDNES.cz: 70 %

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

GLOSA: Skvělého Johna Butlera překonala jen utajovaná Aneta Langerová

John Butler Trio - Colours of Ostrava 2019

Páteční program Colours of Ostrava byl alespoň pohledem na hlavní scény asi dosud nejpestřejším dnem celého ročníku....

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Odešel z Europe, ale je zpět. Nesnášel jsem ty vlasy, líčí John Norum

Skupina Europe - kytarista John Norum

Festival Benátská! s Impulsem hostí 26. července v Liberci švédskou kapelu Europe. Co si mohou fanoušci od ní slibovat?...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz