AUDIO: Ondřej Havelka slaví šedesátiny. Nahrál svůj první elektroswing

  16:08aktualizováno  16:08
„Někteří starší fanoušci a puristé budou trochu v šoku,“ říká Havelka o čtyřech elektronických předělávkách, které zařadil na nové album nazvané aktuálně Kríze sem, kríze tam. Na iDNES.cz si z desky můžete poslechnout tři písničky.

Šedesátník Ondřej Havelka na obalu alba Kríze sem, kríze tam. | foto: Warner Music

Herec a zpěvák Ondřej Havelka, známý milovník jazzu, swingu a vůbec prvorepublikové kultury, vydává ke svým dnešním šedesátinám netradiční album. Na nahrávce s názvem Kríze sem, kríze tam, na které podle jejího vydavatele Vladimíra Kočandrleho Havelka „v hudbě zpřítomňuje minulost“, jsou i čtyři elektroswingové předělávky.

„Předpokládám, že někteří starší fanoušci a puristé budou trochu v šoku, když uslyší elekroswingové remaky, ale zároveň jsem dal desce podtitul Stručný úlet od swingu k elektroswingu a zpět. A to slovo ‚zpět‘ je důležité, protože tím dávám najevo, že ten klasický swing neopouštím a že je to pořád moje srdeční záležitost,“ řekl při představování alba Havelka. Zdůraznil, že elektroswing, který se stal pro mladé posluchače fenoménem, obsahuje „spoustu dobrých věcí“. Vedle Havelkových Melody Makers se na albu na nových písních podíleli Miroslav Lacek nebo Jan Čechtický ze skupiny Ohm Square.

Titulní píseň, kterou zpívá jeho sedmnáctiletá dcera Rozálie, pro Havelku objevil režisér Jan Hřebejk ve filmu Pán na roztrhání, kde ji zpívala Ljuba Hermanová. „Tuhle vtipnou skladbu založenou na naivitě nelze interpretovat mužským hlasem,“ vysvětlil Havelka.

V průvodním textu v příloze alba Havelka připouští, že by mohlo být označeno jako projev krize středně vyššího věku. „Někteří by si to mohli pomyslet. To by od nich nebylo hezké, dokonce bych řekl, že by to od nich bylo dosti podlé, avšak nejhorší na tom je, že by měli pravdu. Ale co, pořád je lepší hýčkat si lehce vykolejenou psychickou stabilitu takto, než jak to řešívají jiní, podobně neodvolatelně stárnoucí šviháci: mladými auty a rychlými milenkami,“ uvedl Havelka.

Fotogalerie

Absolvent herectví na pražské DAMU nabízí také dokonalou stylizaci: od kostýmů a účesů až po dobové způsoby. To mu však nebrání, aby s Melody Makers vystupoval i na rockových festivalech. „Pořadatelé nás na takové akce berou, protože jsme takové zajímavé a zároveň spolehlivé zpestření. Je strašně radostné, že na nás mladí lidé tak reagují. Je to zvláštní pocit, když za námi přicházejí a ptají se, co je to za styl. V tu chvíli jsme jako věrozvěsti tradičního jazzového stylu zvaného swing hrdi,“ podotkl Havelka, který na podzim s Melody Makers vyjede s novým programem s názvem Když zaválí hot jazz nebo swing.

Dnešní jubileum oslaví Havelka bez velkých okázalostí s rodinou a nejbližšími přáteli. „Jsem strašně rád, že se rozšířila fáma, že je mi šedesát. Protože mě je samozřejmě míň, ale já jsem potřeboval, aby mě konečně lidi začali brát vážně,“ uzavřel Havelka.

Autoři: ,

Nejčtenější

Ve dvaceti letech zemřel Cameron Boyce, idol ze série Následníci

Cameron Boyce během natáčení snímku Machři 2 z roku 2013

Americký herec Cameron Boyce, generační idol teenagerů z televizní série Následníci, nečekaně zemřel ve věku dvaceti...

RECENZE: Ed Sheeran dobyl Prahu. Jako by však dosáhl vlastního limitu

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Nedělní koncert na Letišti Letňany sice dovezl nejen Pražanům populárního písničkáře a jeho hity. Zároveň však dokázal,...

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Další z rubriky

Karle, zpívej! Nemluv! vzkázal mi Forman, vzpomíná jubilující Gott

Karel Gott ve videoklipu k písni Srdce nehasnou

Slaví narozeniny, píše paměti. Čerstvý osmdesátník Karel Gott je v jednom kole. V rozhovoru pro iDNES.cz zavzpomínal...

Karel nemá rád, když ho imituju, řekl o Gottovi Michal David v Rozstřelu

Michal David, Jitka Zelenková a  novinář Václav Hnátek v Rozstřelu o Karlu...

Karel Gott je nejen neopomenutelný fenomén, ale především muž, který v neděli oslaví neuvěřitelné osmdesáté narozeniny....

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Prodej, byt 3+1, Vysoké Mýto
Prodej, byt 3+1, Vysoké Mýto

Lidická, Vysoké Mýto - Litomyšlské Předměstí, okres Ústí nad Orlicí
2 170 000 Kč

Najdete na iDNES.cz