Arabský Hendrix předvede Praze filozofii „sex, drugs & rock´n´roll“ v praxi

  14:55aktualizováno  14:55
Jednou z největších hvězd podzimního cyklu Respect Plus je alžírsko-francouzské sdružení Speed Caravan, které vzbudilo v červenci rozruch na festivalu Colours of Ostrava. Nyní zahraje v pátek 25. září v pražském Paláci Akropolis.

Speed Caravan (Mehdi Haddab) | foto: Respect

V hvězdné sestavě Speed Caravan působí elektronická programátorka Hermione Frank ze známé francouzské kapely Ekova, raper Rocky Singh z Asian Dub Foundation, perkusista Mohamed Bouamar, jenž spolupracoval s Natachou Atlas a basista Pascal Teillet, jenž prošel mj. kapelou slavného jazzmana Archieho Sheppa.

Jednoznačným frontmanem, "Hendrixem" této sestavy, je však nepřehlédnutelný Alžířan Mehdi Haddab s arabskou loutnou oud. Ta je předchůdcem evropské loutny, kytary a dalších strunných nástrojů. Může doprovázet zpěv, hrát sólově, stejně jako v klasickém ansámblu arabské hudby.

Speed Caravan

A protože arabská klasická hudba stojí na rozdíl od evropské na improvizaci, hráči na oud se jako zdatní improvizátoři stali v posledních desetiletích častými partnery jazzmanů. Opatřit ale arabskou loutnu snímačem a připojit ji do kytarového zesilovače, to představovalo donedávna tabu.

Speed Caravan (Mehdi Haddab)Porušit se ho odvážil až Mehdi Haddab, který začínal jako rockový kytarista. "Sedmnáct let jsem se učil na loutnu, ale pětadvacet let jsem byl rockerem," vzpomíná. "Dlouho jsem hledal cestu, jak vyjádřit rockové démony loutnou. Nástroj jsem elektrifikoval a jeho beránčí povaha se rázem změnila ve lva. Najednou dokáže vyjádřit zcela nové emoce, zuřivost i vztek."

Haddab nejprve působil ve zmíněné sestavě Ekova, poté s dalším hráčem na oud, Jean-Pierrem Smadjem z Tunisu, založil DuOud, v němž se tóny louten prolínají s gejzíry elektronických rytmů. Speed Caravan je zatím nejodvážnější sestava, jež vzešla z Haddabovy dlouholeté spolupráce s basistou Pascalem Teilletem.

Debutové album Kalashnik Love (Real World/distribuce v ČR Indies Scope) je inspirováno setkáním s ozbrojenými bandity v alžírském vnitrozemí a obsahuje vedle strhujících originálů také převratné coververze skladeb Galvanize od Chemical Brothers a Killing an Arab skupiny The Cure, v níž "roli" Araba zpívá Haddabův krajan a jedna z největších hvězd alžírské hudby Rachid Taha.

"Chtěl jsem, aby repertoár prezentoval i minulost nástroje. Jsem blázen do nahrávek z první poloviny 20. století a právě z této éry pochází téma, které jsme použili na albu Kalashnik Love. Pochází ze staré desky o 78 otáčkách, kterou natočil Armén Udi Hrant Kenkulian," říká Haddab.

Colours of Ostrava 2009 - Speed CaravanA dodává: "Jeho původní nahrávka má ale s naší verzí jen málo společného. Tvrdí, že elektrifikací se loutna oud posouvá do úplně nového kontextu, který definuje rockerské heslo sex, drugs & rock'n'roll. "Ta slova jsou pro mě posvátná. Nevyjadřují jen rockovou filozofii, ale podstatu všeho umění od dob antiky. Umění se rodí v propitých nocích i z lásky ve všech jejích podobách."

Autor:

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Zemřel americký herec Peter Fonda, motorkář z Bezstarostné jízdy

Peter Fonda (Palm Springs, 2. ledna 2018)

Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis...

Další z rubriky

Ťapinám jsem hrál, ale peníze od nich nebral, vzpomíná Michael Viktořík

Michael Viktořík

17. listopadu roku 1989 nebyl Michael Viktořík na Národní třídě, nýbrž na druhém, smíchovském břehu Vltavy, kde plnil...

Krásný ztráty Live lákají na duety Michala Prokopa s Kollerem či Redlem

Michal Prokop a Framus Five v pražském Foru Karlín (22. prosince 2017)

Festival plný duetů a hudebního setkávání, takové budou Krásné ztráty Live, kam své kolegy potřetí sezval Michal...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz