RECENZE: Není lehké být Yorkem. Smutek lídra Radiohead rozjasňuje pražská tramvaj

  7:55aktualizováno  7:55
Nová deska lídra Radiohead Thoma Yorka přináší depresi a odcizení. V kontextu stejnojmenného doprovodného snímku Anima však vytváří zajímavý multimediální projekt.

Thom Yorke jede pražskou tramvají v krátkém filmu Anima. | foto: Netflix

Samota uprostřed davu, vnitřní odcizení, pocity úzkosti, deprese. Od vlivného britského muzikanta Thoma Yorka, lídra kapely Radiohead, se dá málokdy čekat něco jiného. To, co v tvorbě jeho domovské kapely většinou probublává jen v textech a jeho kvílivém hlase, se na sólových deskách dostává do popředí jako hlavní téma. Zatímco hudba Radiohead hraje všemi barvami, tady je na první poslech jen černá a bílá.

Fotogalerie

Naznačila to jeho první deska Eraser z roku 2006 a ve stejném duchu pokračuje i aktuální novinka Anima. Už třetí Yorkův počin, pokud nepočítáme filmové soundtracky.

Podobně jako na většině alb Radiohead či šest let starém vynikajícím projektu Atoms for Peace i na desce Anima s hudebníkem spolupracoval vlivný britský producent Nigel Godrich.

Yorke si libuje v netradiční propagaci, téma jeho desky tak předestřela kampaň, kdy letáky ve městech po celém světě lákaly na práci společnosti Anima Technologies slibující znovu vyvolat zapomenuté sny. Když zájemci na přiložené číslo zavolali, ozval se úryvek písně Not the News a hlas oznamující, že firmu pro nezákonné aktivity zakázali. Právě sny jsou pro Yorka zdrojem inspirace. Názvem alba se hlásí i k práci svého oblíbence Carla Gustava Junga.

Animu otvírá asi nejsilnější kus desky; píseň Traffic začíná klasickým elektronickým klokotem, který je pro Yorkovu práci typický. V refrénu však úvodní song přechází až do překvapivě veselé melodie a příjemná gradace se nese až do jeho konce. „Nemohu dýchat, nemohu dýchat,“ zpívá však Yorke v refrénu, aby té radosti nebylo moc.

Skryté krásy

V následující Last I Heard (...He Was Circling the Drain) však zpěvák opět buduje náročné plochy, kde se elektronika prolíná s několika vrstvami jeho nezaměnitelného zpěvu. Není to tvorba na jeden poslech, vyžaduje opětovné zahloubání. Kdo vydrží, objeví skryté krásy. Třeba symfonickou linku v jinak velice zneklidňující Not the News. Či hymnické vyvrcholení kusu Twist.

Anima

autor:

Hodnocení­: 70 %

Anima není jednoduchá deska, klíčem k ní však může být druhá část propagace. Thom Yorke totiž s renomovaným hollywoodským režisérem Paulem Thomasem Andersonem natočil pro Netflix krátký film. Ten je pro tuzemského diváka lákavý i proto, že se natáčel v pražském metru a tramvajích.

V patnácti minutách zazní celkem tři kusy z desky, v koexistenci s filmovými záběry, na kterých se Yorke a tanečníci proplétají v zajímavých choreografiích, se písním daří a nepůsobí tak neproniknutelně. Téma filmu však navazuje na Yorkovy starosti – ranní cestující v metru ukazuje jako bezvládná těla sloužící systému. On sám v něm jde proti davu, hledá spřízněnce... Inu, není lehké být Thomem Yorkem.


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Zemřel americký herec Peter Fonda, motorkář z Bezstarostné jízdy

Peter Fonda (Palm Springs, 2. ledna 2018)

Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis...

Další z rubriky

Ťapinám jsem hrál, ale peníze od nich nebral, vzpomíná Michael Viktořík

Michael Viktořík

17. listopadu roku 1989 nebyl Michael Viktořík na Národní třídě, nýbrž na druhém, smíchovském břehu Vltavy, kde plnil...

Hlas a Ledecký jdou do gala. S orchestrem vystoupí i v Rudolfinu

Ivan Hlas a Janek Ledecký před budovou pražského Rudolfina

Podzim bude zasvěcený netradičním koncertům Janka Ledeckého. Na turné, které odstartuje 18. září v ostravském Gongu,...

Krásný ztráty Live lákají na duety Michala Prokopa s Kollerem či Redlem

Michal Prokop a Framus Five v pražském Foru Karlín (22. prosince 2017)

Festival plný duetů a hudebního setkávání, takové budou Krásné ztráty Live, kam své kolegy potřetí sezval Michal...

Najdete na iDNES.cz