Královna africké hudby Angélique Kidjo posiluje program Colours

  10:01aktualizováno  10:01
Nejvlivnější ženská hudební osobnost Afriky podle časopisu Time, velvyslankyně dobré vůle UNICEF a zároveň vynikající zpěvačka, spolupracovnice Petera Gabriela, Carlose Santany, Alicie Keys nebo Philipa Glasse. To vše je Angélique Kidjo, která v české premiéře vystoupí na Colours of Ostrava.

Angélique Kidjo | foto: Colours of Ostrava

"Čtyřiapadesátiletá zpěvačka a aktivistka z Beninu znamená pro západní Afriku skutečně obrovskou morální a uměleckou autoritu, což nejlépe vyjadřuje uctivý titul New Mama Africa - po nesmrtelné jihoafrické zpěvačce a ambasadorce černého kontinentu Miriam Makeba," říká ředitelka festivalu Zlata Holušová.

Angélique Kidjo

Angélique Kidjo

Celým jménem se Angelique Kidjo píše Kpasseloko Hinto Hounsinou Kango Manta Zogbin, což v jazyce fon znamená Krev z lucerny nezažehne jiskru. Narodila se v roce 1960 v Beninu. O dvacet let později odsud před komunistickou diktaturou utekla do Paříže, kde dodnes na střídačku s New Yorkem žije.

V Paříži se seznámila s budoucím manželem, hudebníkem, producentem a autorem většiny svého repertoáru Jeanem Hebrailem. Na mezinárodní scénu vklouzla s dravými afro funkovými alby Oremi, Black Ivory Soul a Oyaya, která ji zařadila mezi mezinárodně respektované umělce.

Angélique Kidjo

Angélique Kidjo

Na Grammy dosáhla v roce 2007 s deskou Djin Djin v produkci Toniho Viscontiho (David Bowie, Morrissey). Letošní album Eve - pojmenované po matce - už také sahá po vysokých metách. Věnovala ho africkým ženám s nezdolným duchem, s nimiž se setkává na svých cestách. Zároveň se vydala na světové turné, v jehož rámci vystoupí také na Colours of Ostrava.

Žánrově Angélique Kidjo přechází mezi afropopem, rhythm'n'blues, soulem, jazzem nebo reggae "Má hudba rozbíjí hranice a je těžké ji uzavřít do jednoho stylu. Život je strašně krátký na to, abych dělala pořád jednu a tu samou hudbu. Unudilo by mě to k smrti," tvrdí Angelique Kidjo zpívající ve čtyřech jazycích.

Angélique Kidjo

Angélique Kidjo

Na jejích albech v produkcích Toniho Viscontiho nebo Billa Laswella hostují Carlos Santana, Peter Gabriel, Branford Marsalis, Alicia Keys, Vampire Weekend, Joshe Groban, Joss Stone nebo Dianne Reeves. Letošní album Eve pak zdobí Dr. John a newyorský Kronos Quartet.

V lednu měla světovou premiéru dvacetiminutová, v jorubském jazyce zpívaná skladba Ifé, kterou pro ni podle tradičních beninských legend složil Philip Glass a nechal doprovodit Luxembourg Philharmonic Orchestra.

Africkou hudbu ale na letošních Colours nebude Kidjo reprezentovat sama. Přijede například afrosoulová zpěvačka Nomfusi z jihoafrického Kapského Města, konžská afrofunková formace Jupiter & Okwess International nebo kapela Debademba sdružují muzikanty z několika afrických zemí stylově se pohybující od mandinko k afrobeatu, mbalaxu, loveckým písním z Wassoulou nebo tanečním stylům z Etiopie.

Celkově program Colours of Ostrava nabídne ve dnech 17. - 20. července přes 200 programových bodů na minimálně dvanácti open-air i krytých scénách. Mezi účinkujícími najdeme jména Robert Plant, The National, ZAZ, MGMT, Bastille, John Newman, John Butler Trio, Trentemøller, Seasick Steve nebo Chet Faker.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Jak vnímají hudbu neslyšící? I to můžou návštěvníci Colours vyzkoušet

Mastercard Music Sensory Lab na Colours of Ostrava 2019

Kromě čistě hudebních i čistě doprovodných zážitků můžou účastníci festivalu Colours of Ostrava okusit i muzikantsky...

Na Colours už byl každý žánr. Možná kromě metalu, říká Zlata Holušová

Ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová

Od 17. do 20. července přivítají Colours of Ostrava velké kapely jako The Cure, Florence + The Machine či tuzemský...

Národní hostí Domingovu soutěž ve zpěvu, Česko má jedinou naději

Plácido Domingo dirigoval Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském divadle.

Vzešly z ní takové hvězdy jako tenoristé Rolando Villazón, Joseph Calleja a José Cura, mezzosopranistka Joyce diDonato...

Najdete na iDNES.cz