RECENZE: Tomáš Klus by možná chtěl být Lennon. Ale opravdu jím není

  12:08aktualizováno  12:08
Jeden z nejpopulárnějších zpěváků v zemi vydal nové album Anat život není, což je očekávaná událost. Mírotvůrce Klus na něm ovšem víc střílí, než míří.

Tomáš Klus | foto:  František Vlček, MAFRA

Jestliže se nějaký tvůrce rozhodne stát angažovaným, měl by si uvědomit dvě věci. Zaprvé: přemíra stejného tématu téměř nevyhnutelně vede k sebeparodii. Zadruhé: prvoplánové konstatování a poučování může za šťastné souhry náhod působit jako dobré koření, ale ve větší koncentraci činí výsledek takřka nekonzumovatelným. Možná, že by tohle všechno nějaký externí producent Klusovi řekl a jeho album by nebylo takové fiasko. Bohužel, písničkář a jeho nejbližší muzikanti z kapely Cílová skupina se považují za soběstačné.

Obal nového Klusova alba Anat život není

Obal Klusova nového alba Anat život není

Nebuďme však hned negativní a začněme tím, co se povedlo. Kdyby nic jiného, je třeba Klusovi a jeho kolegům přiznat schopnost zajímavě zaranžovat písničky. Jejich mix akustických kytar s čistými i zkreslenými zvuky, kontrabasu, perkusí a spousty různých samplů a elektronických zvuků rozhodně nepůsobí tuctově. Může se směle podívat do očí světovým lo-fi písničkářům.

Dokonce se dá říct, že kdyby posluchač (samozřejmě mluvíme z pozice posluchače, stojícího mimo fanatický zpěvákův fanklub) nerozuměl textům a nevěděl, jak moc je písnička Tamaře „ovlivněna“ Jaromírem Nohavicou a ZmrZlým pro změnu Karlem Krylem, takto dvěma Klusovými největšími idoly, byl by s albem spokojen. Třeba by mu ani tolik nevadil bohužel dnes už k absurditě dohnaný Klusův hýkavý zpěv. Samozřejmě s výjimkou písně Anat, jinak nápaditě zaranžované jen s kontrabasem a vygradované zkreslenou kytarou, protože v ní je prostě hlas nesnesitelný bez jakékoli omluvenky.

Jenomže recenzent textům bohužel rozumí, a tudíž ví, že takovou snůšku prvoplánových hesel, mravoučných klišé a prázdných veršů v téhle koncentraci neslyšel ani od Jana Nedvěda, a to je tedy hodně těžký srovnávací kalibr.

Anat život není

Tomáš Klus

Hodnocení­: 40 %

Vlastně kterákoli z deseti písniček alba (první z jedenácti tracků je nepříliš invenční úvodní koláž) by možná sama o sobě obstála ve chvíli, kdyby ji Klus napsal pod nějakým konkrétním dojmem a zapustil do běžného repertoáru. Možná by sehrála roli „rány mezi oči“. Ale v téhle koncentraci agitek a častušek se prostě všechny veršíky typu „proč je válka / když koho se zeptám / chce mír“, „cokoli si přeješ / napiš na papír / ať už je to auto / zdraví nebo mír“ nebo – pro změnu na ekologickou strunku – „slyšíte co pláčou stromy / matka země co volá / umírám – no a co my? / jen mluvíme dokola / samé kdyby samé jednou / a pak po nás potopa / což takhle se jednou zvednout / a to klubko rozmotat“ slijí do jedné beztvaré hmoty.

Když John Lennon napsal Give Peace A Chance, taky to nebylo žádné vysoké umění. Ale on takovou napsal jen jednu. A proto Tomáš Klus není Johnem Lennonem.

Tomáš Klus prý načas končí:


Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

Brit Awards ovládla kapela The 1975, cena k ní doputovala z Česka

Z vystoupení kapely The 1975 na předávání Brit Awards (20. února 2019)

Britské hudební ceny Brit Awards ovládla ve středu večer kapela The 1975 a DJ Calvin Harris, kteří získali po dvou...

Trojnásobný bezdomovec a hudební génius. Vychází životopis Gustava Mahlera

Gustav Mahler

Skladatele Gustava Mahlera v Česku tak trochu považujeme „za našeho“, narodil se totiž roku 1860 v Kalištích u Humpolce...

Dominika Hašková založila kapelu a sní o turné světem

Dominika Hašková

Před devíti lety se patnáctiletá Dominika Hašková dostala do finále první řady televizní soutěže Česko Slovensko má...

Najdete na iDNES.cz