RECENZE: Tomáš Klus by možná chtěl být Lennon. Ale opravdu jím není

  12:08aktualizováno  12:08
Jeden z nejpopulárnějších zpěváků v zemi vydal nové album Anat život není, což je očekávaná událost. Mírotvůrce Klus na něm ovšem víc střílí, než míří.

Tomáš Klus | foto:  František Vlček, MAFRA

Jestliže se nějaký tvůrce rozhodne stát angažovaným, měl by si uvědomit dvě věci. Zaprvé: přemíra stejného tématu téměř nevyhnutelně vede k sebeparodii. Zadruhé: prvoplánové konstatování a poučování může za šťastné souhry náhod působit jako dobré koření, ale ve větší koncentraci činí výsledek takřka nekonzumovatelným. Možná, že by tohle všechno nějaký externí producent Klusovi řekl a jeho album by nebylo takové fiasko. Bohužel, písničkář a jeho nejbližší muzikanti z kapely Cílová skupina se považují za soběstačné.

Obal nového Klusova alba Anat život není

Obal Klusova nového alba Anat život není

Nebuďme však hned negativní a začněme tím, co se povedlo. Kdyby nic jiného, je třeba Klusovi a jeho kolegům přiznat schopnost zajímavě zaranžovat písničky. Jejich mix akustických kytar s čistými i zkreslenými zvuky, kontrabasu, perkusí a spousty různých samplů a elektronických zvuků rozhodně nepůsobí tuctově. Může se směle podívat do očí světovým lo-fi písničkářům.

Dokonce se dá říct, že kdyby posluchač (samozřejmě mluvíme z pozice posluchače, stojícího mimo fanatický zpěvákův fanklub) nerozuměl textům a nevěděl, jak moc je písnička Tamaře „ovlivněna“ Jaromírem Nohavicou a ZmrZlým pro změnu Karlem Krylem, takto dvěma Klusovými největšími idoly, byl by s albem spokojen. Třeba by mu ani tolik nevadil bohužel dnes už k absurditě dohnaný Klusův hýkavý zpěv. Samozřejmě s výjimkou písně Anat, jinak nápaditě zaranžované jen s kontrabasem a vygradované zkreslenou kytarou, protože v ní je prostě hlas nesnesitelný bez jakékoli omluvenky.

Jenomže recenzent textům bohužel rozumí, a tudíž ví, že takovou snůšku prvoplánových hesel, mravoučných klišé a prázdných veršů v téhle koncentraci neslyšel ani od Jana Nedvěda, a to je tedy hodně těžký srovnávací kalibr.

Anat život není

Tomáš Klus

Hodnocení­: 40 %

Vlastně kterákoli z deseti písniček alba (první z jedenácti tracků je nepříliš invenční úvodní koláž) by možná sama o sobě obstála ve chvíli, kdyby ji Klus napsal pod nějakým konkrétním dojmem a zapustil do běžného repertoáru. Možná by sehrála roli „rány mezi oči“. Ale v téhle koncentraci agitek a častušek se prostě všechny veršíky typu „proč je válka / když koho se zeptám / chce mír“, „cokoli si přeješ / napiš na papír / ať už je to auto / zdraví nebo mír“ nebo – pro změnu na ekologickou strunku – „slyšíte co pláčou stromy / matka země co volá / umírám – no a co my? / jen mluvíme dokola / samé kdyby samé jednou / a pak po nás potopa / což takhle se jednou zvednout / a to klubko rozmotat“ slijí do jedné beztvaré hmoty.

Když John Lennon napsal Give Peace A Chance, taky to nebylo žádné vysoké umění. Ale on takovou napsal jen jednu. A proto Tomáš Klus není Johnem Lennonem.

Tomáš Klus prý načas končí:


Autor:

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Na novém albu elektronického kultu Vanessa zazní zlo, opovržení a nenávist

Samir Hauser (Vanessa)

Noční můra všech mravokárců a pokrytců Vanessa, vedená diktátorem pokleslého vkusu Samirem Hauserem, vydá v listopadu...

Do Prahy míří divný folkař se srdcem hippeho Devendra Banhart

Devendra Banhart na hudebním festivalu Colours of Ostrava

Prostřední jméno má po postavě ze Star Wars, svého času randil s herečkou Natalií Portmanovou, přitom vyrůstal v...

Ocasek zemřel na srdeční chorobu umocněnou rozedmou plic

Hudebník a producent Ric Ocasek na snímku z roku 2015.

Hudebník a producent Ric Ocasek zemřel v důsledku srdeční choroby, kterou umocnila rozedma plic. Uvedla to agentura AP...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz