Alice Nellis točí film s Ivou Bittovou

  1:00aktualizováno  1:00
Před třemi lety dostala za Výlet České lvy, od té doby bojovala za evropský film Anna a režírovala divadlo. Nyní se Alice Nellis vrací za kameru: místo odložené Anny začne 1. srpna točit snímek Právě dnes.

Alice Nellis - Koupelna je prostor, kde je člověk nejvíc sám se sebou. | foto: Robert TichýMF DNES

Snímek produkuje Jan Svěrák a v němž má hlavní roli zpěvačka Iva Bittová – přesně třicet let po slavném debutu ve filmu Ružové sny. Jejím partnerem bude Karel Roden, dále hrají Martha Issová, Miroslav Krobot či Anna Šišková. "Točíme až do půli září v Praze," plánuje režírující autorka.

Jan Svěrák mi váš scénář popsal následovně: čtyřicátnice jednou slyší v televizi, že zemřela její oblíbená zpěvačka, a pod dojmem té zprávy začne měnit svůj život. Opustí manžela, děti, milence, práci a zkusí začít od nuly. Je to tak, nebo byste "mužskou" interpretaci poopravila?
To je právě to, každý člověk si příběhy vykládá po svém, hledá v nich své paralely a svůj obraz světa. Všechno, co řekl Honza, je pravda, ale ne jediná. Pro mě ten film možná vypráví o tom, že aby člověk od nuly – tudíž s čistou hlavou a čistým svědomím – mohl začít, musí se mu nejdříve podařit k té nule vrátit. Naše hlavní hrdinka bod nula hledá; nejdřív kolem sebe, v řešení své budoucnosti, ale nakonec zjistí, že když nedořeší svou minulost, jakákoli budoucnost je stejně předem odsouzená k polovičatosti.

Proč jste zvolila právě živočišnou Ivu Bittovou? Leckdo by možná sáhl po mondénních typech hereček.
Protože si ji chci prohlížet na velkém plátně, pěkně potmě v kině a nebát se, že mi v dalším záběru zmizí z dohledu. Navíc se tu sešlo několik věcí najednou, které mou a zároveň i Honzovu volbu dost zjednodušily. Iva je výborná herečka, ale její bytostná souvislost s hudbou je další, zcela zásadní ingrediencí té postavy. Náš film stojí nejen na příběhu, ale také na velmi subjektivním až nerealistickém vnímání světa skrze hudbu. A mimo jiné – Iva bude pracovat i na filmové hudbě, se svým kolegou Vladem Godárem.

Jak se stalo, že vám Jan Svěrák nabídl služby producenta? Původně jste přece plánovali společný projekt Pes, podle vašeho scénáře a ve Svěrákově režii?
Seděli jsme v restauraci a já jsem mu, tak jako obvykle, zmateně vypravovala své náměty. A jeden z nich byl Právě dnes. A Honza řekl, že se mu líbí. Tak jsem napsala synopsi. Ta se mu taky líbila, tak jsem napsala scénář. A ten se mu prý taky líbil. Co se týče Psa, to je teď projekt odložený stranou. Honza má Vratné lahve a mě.

Vy jste zase musela odložit koprodukční projekt Anna. Jak to s ním vypadá? Máte pro případné další mezidobí ještě jiné náměty?
S Annou jsem opět v začátcích, ale nevzdáváme to. Producent Pavel Šolc je statečný, ale lehké to samozřejmě není. Uvidíme. Kvůli odsouvané Anně je ve mně pořád určitá ostražitost, takže o jiných projektech mluvím, až když jsou úplně na spadnutí.  Ale něco se určitě najde.

V poslední době děláte kolegům tu dramaturga a herečku jako ve Sluneční státu, tu jim píšete a zpíváte písně jako v komedii Všechno nejlepší! – nechcete si otevřít poradenskou firmu Filmové práce všeho druhu, když vám prý jde všechno tak lehce?
Myslím, že tuhle firmu si tady budeme brzy muset založit všichni, protože já jsem za poslední čtyři roky nenarazila na žádnou jinou filmovou práci, než je tohle přištipkaření.

Zkusíte si někdy takzvaně "klučičí" film, řekněme válečnou vřavu, vesmírné výpravy, hororové zombíky, policejní honičky? Nebo vám to nic neříká?
A s kým si myslíte, že se Iva Bittová ve filmu Právě dnes utká? Válečná vřava rodinného života, vesmírná výprava zacpanou Prahou, hororoví zombíci v přeplněné tramvaji... Je pravda, že s policií se sice nehoní, ale dostane od ní botičku a odtáhnou jí auto. Zdá se vám to již dostatečně klučičí?

Autoři: ,

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Ocasek zemřel na srdeční chorobu umocněnou rozedmou plic

Hudebník a producent Ric Ocasek na snímku z roku 2015.

Hudebník a producent Ric Ocasek zemřel v důsledku srdeční choroby, kterou umocnila rozedma plic. Uvedla to agentura AP...

Virtuózní metalisté Dream Theater připomenou živě svou nejlepší desku

Dream Theater

Bravurní instrumentální výkony, panoramaticky vystavěné skladby a koncerty, nad jejichž provedením se tají dech. I to...

Machine Gun Kelly nabídl v Praze úsměvnou hru na hip hop

Machine Gun Kelly

Byl to hiphopový koncert a nebyl. Celý večer v pražském Foru Karlín působil spíš jako návrat v čase až kamsi do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz