Alice Nellis točí film s Ivou Bittovou

  1:00aktualizováno  1:00
Před třemi lety dostala za Výlet České lvy, od té doby bojovala za evropský film Anna a režírovala divadlo. Nyní se Alice Nellis vrací za kameru: místo odložené Anny začne 1. srpna točit snímek Právě dnes.

Alice Nellis - Koupelna je prostor, kde je člověk nejvíc sám se sebou. | foto: Robert TichýMF DNES

Snímek produkuje Jan Svěrák a v němž má hlavní roli zpěvačka Iva Bittová – přesně třicet let po slavném debutu ve filmu Ružové sny. Jejím partnerem bude Karel Roden, dále hrají Martha Issová, Miroslav Krobot či Anna Šišková. "Točíme až do půli září v Praze," plánuje režírující autorka.

Jan Svěrák mi váš scénář popsal následovně: čtyřicátnice jednou slyší v televizi, že zemřela její oblíbená zpěvačka, a pod dojmem té zprávy začne měnit svůj život. Opustí manžela, děti, milence, práci a zkusí začít od nuly. Je to tak, nebo byste "mužskou" interpretaci poopravila?
To je právě to, každý člověk si příběhy vykládá po svém, hledá v nich své paralely a svůj obraz světa. Všechno, co řekl Honza, je pravda, ale ne jediná. Pro mě ten film možná vypráví o tom, že aby člověk od nuly – tudíž s čistou hlavou a čistým svědomím – mohl začít, musí se mu nejdříve podařit k té nule vrátit. Naše hlavní hrdinka bod nula hledá; nejdřív kolem sebe, v řešení své budoucnosti, ale nakonec zjistí, že když nedořeší svou minulost, jakákoli budoucnost je stejně předem odsouzená k polovičatosti.

Proč jste zvolila právě živočišnou Ivu Bittovou? Leckdo by možná sáhl po mondénních typech hereček.
Protože si ji chci prohlížet na velkém plátně, pěkně potmě v kině a nebát se, že mi v dalším záběru zmizí z dohledu. Navíc se tu sešlo několik věcí najednou, které mou a zároveň i Honzovu volbu dost zjednodušily. Iva je výborná herečka, ale její bytostná souvislost s hudbou je další, zcela zásadní ingrediencí té postavy. Náš film stojí nejen na příběhu, ale také na velmi subjektivním až nerealistickém vnímání světa skrze hudbu. A mimo jiné – Iva bude pracovat i na filmové hudbě, se svým kolegou Vladem Godárem.

Jak se stalo, že vám Jan Svěrák nabídl služby producenta? Původně jste přece plánovali společný projekt Pes, podle vašeho scénáře a ve Svěrákově režii?
Seděli jsme v restauraci a já jsem mu, tak jako obvykle, zmateně vypravovala své náměty. A jeden z nich byl Právě dnes. A Honza řekl, že se mu líbí. Tak jsem napsala synopsi. Ta se mu taky líbila, tak jsem napsala scénář. A ten se mu prý taky líbil. Co se týče Psa, to je teď projekt odložený stranou. Honza má Vratné lahve a mě.

Vy jste zase musela odložit koprodukční projekt Anna. Jak to s ním vypadá? Máte pro případné další mezidobí ještě jiné náměty?
S Annou jsem opět v začátcích, ale nevzdáváme to. Producent Pavel Šolc je statečný, ale lehké to samozřejmě není. Uvidíme. Kvůli odsouvané Anně je ve mně pořád určitá ostražitost, takže o jiných projektech mluvím, až když jsou úplně na spadnutí.  Ale něco se určitě najde.

V poslední době děláte kolegům tu dramaturga a herečku jako ve Sluneční státu, tu jim píšete a zpíváte písně jako v komedii Všechno nejlepší! – nechcete si otevřít poradenskou firmu Filmové práce všeho druhu, když vám prý jde všechno tak lehce?
Myslím, že tuhle firmu si tady budeme brzy muset založit všichni, protože já jsem za poslední čtyři roky nenarazila na žádnou jinou filmovou práci, než je tohle přištipkaření.

Zkusíte si někdy takzvaně "klučičí" film, řekněme válečnou vřavu, vesmírné výpravy, hororové zombíky, policejní honičky? Nebo vám to nic neříká?
A s kým si myslíte, že se Iva Bittová ve filmu Právě dnes utká? Válečná vřava rodinného života, vesmírná výprava zacpanou Prahou, hororoví zombíci v přeplněné tramvaji... Je pravda, že s policií se sice nehoní, ale dostane od ní botičku a odtáhnou jí auto. Zdá se vám to již dostatečně klučičí?

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

RECENZE: Úhoři mají sice nabito, ale slepými. Herci se baví víc než diváci

Upoutávka k filmu Úhoři mají nabito

Není v českém filmu větší lítosti než nad projektem se slibnými jmény i začátkem, který se pak postupně rozpadá před...

Další z rubriky

Trojnásobný bezdomovec a hudební génius. Vychází životopis Gustava Mahlera

Gustav Mahler

Skladatele Gustava Mahlera v Česku tak trochu považujeme „za našeho“, narodil se totiž roku 1860 v Kalištích u Humpolce...

Avantasia míří do Karlína i Vizovic. Je to návrat domů, říká Tobias Sammet

Avantasia se na Masters of Rock vrátí po třech letech.

Jako kluk si představoval, že jednou bude stát na velkém pódiu a zpívat pro tisíce fanoušků. A Tobias Sammet si svoje...

RECENZE: Avril Lavigne se po rozvodu i nemoci vrací s hlavou nad vodou

Avril Lavigne na koncertu v Praze v roce 2008

Kanadská zpěvačka Avril Lavigne patřila k populárním postavám přelomu tisíciletí. Po teenagerských hitech jako Sk8ter...

Najdete na iDNES.cz