Příští album? Až ze záhrobí. Hudební showbyznys požírá své zesnulé děti

  16:15aktualizováno  16:15
Jsou delší i kratší dobu mrtví, ale přesto jim i nadále vycházejí desky. Ze ždímání archivů se vzhledem k technologickým možnostem stává norma. A tak letos vyjdou „noví“ Queen a také Michael Jackson „připraví“ rovnou osm alb.

Amy Winehouse | foto: Universal Music

V listopadu uplyne třiadvacet let od doby, kdy na následky AIDS zemřel jeden z největších hlasů, které kdy populární hudba měla. Přestože je Freddie Mercury tak dlouho po smrti, jeho někdejší spoluhráči z kapely Queen se již podruhé ponořili do archivů, aby fanouškům na předvánoční trh přinesli nové písničky s jeho hlasem, jejichž základy prý vznikly v 80. letech.

Album se bude jmenovat Queen Forever. A už při přečtení názvu se nabízí otázka, zda tu někteří zasloužilí umělci díky snaze vydavatelů a pozůstalých vydělat na odkazu co nejvíc budou opravdu a doslova navždy.

Fotogalerie

Už minulý pokus oživit Queen na desce Made In Heaven skončil slušně řečeno utopený v kudrnatých sólech Briana Maye. A už dopředu se dá předvídat, že na desce se nová Bohemian Rhapsody, Somebody to Love, Don’t Stop Me Now, Crazy Little Thing Called Love nebo We Are the Champions objeví jen těžko.

Jacksonova telefonní reklama

Událostí, o které se hodně mluvilo letos na jaře, bylo vydání „nové“ desky Michaela Jacksona, která dostala název Xscape. Staré nahrávky na ní dostal do rukou hiphopový rutinér Timbaland a další. Do singlu Love Never Felt So Good přizpíval sloku Justin Timberlake, který chtěl být ostatně vždycky považován za Jacksonova následníka, a výsledkem byl komerčně docela úspěšný titul.

Na základě jeho prodejů se zástupci vydavatelství Sony a pozůstalosti krále popu nechali slyšet, že mají v šuplících další materiál, který by mohl vydat až na osm alb. Paul Anka, který je podepsán pod původní verzí singlu, už v rozhovorech hovoří o tom, že má s Timberlakem do budoucna roztočenou další Jacksonovu písničku.

A celou „mrtvolnou“ přehlídku korunovalo předávání cen časopisu Billboard, na kterém se Michael Jackson objevil coby hologram vymodelovaný z jeho někdejšího vystoupení, kdy byl na vrcholu (čtěte zde). I titul desky Xscape byl v tomto případě zcela nepokrytou malou domů pro korporaci Sony, která jím propagovala své telefony Xperia.

Michael Jackson s Freddiem Mercurym

Queen i Jackson byli vrcholnými reprezentanty populární hudby a showbyznysu a není divu, že ten je začal po smrti požírat. I když je lidé stále kupují, kvalita posmrtných desek poskládaných z fragmentů, které muzikanti nahráli, ale sami neodsouhlasili k vydání, především ukazuje, jak důležité je i v populární hudbě vizionářství.

Nezáleží na tom, kolik toho zbylo na jakých páscích, autenticitu a sílu posouvat věci dopředu, které Jackson i Mercury měli, na „nových“ nahrávkách jen těžko uslyšíme. Zvlášť když je - jako v případě Jacksonovy posmrtné desky Michael - vůbec otázkou, zda jejich party nezpívají imitátoři.

Zaprášené nahrávky

Že vydávání posmrtných desek je téměř vždy ošemetné, si uvědomují v podstatě všichni, kteří se v hudebním byznysu pohybují. I proto producenti posmrtné desky britské divy Amy Winehouse před vydáním alba Lioness: Hidden Treasures dávali předem hlasitě najevo, že přestože kvůli albu prošli hodinami nahrávek, rozhodně nechtějí z ikonické divy udělat dalšího 2paca. Naráželi tím na případ amerického rapera, který byl zastřelen v pětadvaceti letech. Následně mu po smrti vyšlo sedm alb a pro hiphopovou komunitu se jeho jméno stalo symbolem.

„Nemělo by smysl, aby tyhle písničky nevyšly a padal na ně prach,“ obhajoval vydání alba Amy Winehouse producent Salaam Remi poměrně oblíbeným argumentem vydavatelů. A právě producentské jméno může být v případě posmrtných desek vodítkem, zda se s jejich poslechem vůbec obtěžovat. Nebo zda desku připsat trendu vydávat pořád dokola stará osvědčená jména, protože mladých je tolik, že už na sebe masovou pozornost nestrhnou.

I v tomto poněkud morbidním segmentu hudebního trhu, který se díky technickým možnostem bude patrně dál rozvíjet, se však najdou klenoty. Rozhodně mezi ně patří pětialbová série American Recordings, kterou natočil s Johnnym Cashem takřka na smrtelné posteli producent Rick Rubin. V tomto případě se jako odkaz podařilo získat poklad.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Radiohead kdosi vydírá ukradenými archivy, kapela raději vše zveřejnila

Britská kapela Radiohead při koncertu na pražském Výstavišti (23. srpna 2009)

Britským Radiohead někdo odcizil archivní materiály a snaží se tak kapelu vydírat. Pokud prý nezaplatí 150 tisíc...

Mejdan pro Vláďu Šafránka z Harleje. Když bude ostuda, měl by radost

Zpěvák Vláďa Šafránek

Vláďa Šafránek, zpěvák Harleje a Walda Gangu, by ve čtvrtek oslavil sedmačtyřicáté narozeniny. Ve stejný den se v...

Španělská novinka nebude Despacito, líčí Deyl. Chystá i velký koncert

Zpěvák David Deyl

Zpěvák David Deyl si letos připomíná deset let na scéně a k výročí nezamíří ani do O2 areny, ani do Fora Karlín, nýbrž...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz