RECENZE: Dámská záležitost. Nětrebko zpívala Aidu v Metropolitní

  18:55aktualizováno  18:55
Metropolitní opera zahájila už třináctou sezonu přenosů do světových kin. Hned na úvod nasadila hvězdnou Annu Nětrebko. Ta v roli Aidy ukázala, že její kariéra v pravý čas vrcholí. Navíc měla skvělou partnerku.

Anna Nětrebko jako Aida a Anita Rachvelishvili jako Amneris v Metropolitní opeře | foto: Marty Sohl

Verdiho Aidu už Metropolitní opera odvysílala do kin dvakrát, v letech 2009 a 2012. V druhém přenosu zazářila ukrajinská sopranistka Liudmyla Monastyrská. Zazářit v Aidě není rozhodně snadné, jde o obtížnou a dlouhou roli, naznačující mimořádné kvality její první interpretky, české sopranistky Teresy Stolzové. Hlas se musí mimo jiné doslova vznášet, ztišovat se ve výškách, pěvkyně ale musí i výrazně a zřetelně deklamovat.

Giuseppe Verdi: Aida

Dirigent: Nicola Luisotti

Režie: Sonja Frisell

Přímý přenos z Metropolitní opery, Cinestar Anděl, Praha, 6. října 2018

Hodnocení­: 70 %

Teď tedy přišel přenos číslo 3, pod taktovkou Nicoly Luisottiho a zase s jiným obsazením v čele s Nětrebko. Ta má - čistě teoreticky - přece jen o číslo menší hlas než její kolegyně z minulého přenosu, ale zatímco Monastyrská je ryzí vokalistka, která přezpívá part dokonale jako hudební nástroj, Nětrebko je lepší interpretka a navíc osobnost s jevištním charismatem. Reprodukovaný poslech přirozeně nemusí odpovídat dojmu v hledišti divadla, ale i z přenosu bylo zřejmé, že Nětrebko - tak jako v jiných rolích - ani v Aidě nedělá chyby. Disciplinovaně zpívá přesně v mezích svého hlasu, nepřepíná ho a je schopna z něj dostat maximum výrazu, včetně Verdiho dynamických předpisů. Třebaže její hlas je o něco těžší a temnější než býval, uchovává si lyrickou krásu a nejeví žádné známky opotřebovanosti.

Dobrá lekce

Není neslušné říct, že Nětrebko bylo nedávno 47 let. Když před lety začínala, mohlo to vypadat, že se prostě objevila další marketingová hvězdička, která za čas zhasne. Jenže Nětrebko překvapila. Způsob, jakým si vystavěla kariéru, jak obezřetně postupovala od lehčích rolí a třeba zrovna Aidu si přibrala až nedávno, by měli povinně jako lekci studovat všichni ti pěvci (a pěvkyně), kteří (a které) si myslí, že ve třiceti mohou zpívat kde co - až jim hlasivky vypoví službu.

Fotogalerie

Nětrebko měla navíc po boku výjimečnou představitelku Amneris, Aidiny rivalky. Gruzínská mezzosopranistka Anita Rachvelishvili předváděla svěží opulentní hlas s přirozeně hutnými a barevnými hloubkami a herecky se jí podařilo vyvolat i soucit s pyšnou a žárlivou, ale nešťastnou princeznou. Tohle představení se vyvinulo v takříkajíc dámskou záležitost, jakkoli solidní byly výkony, které podali barytonista Quinn Kelsey (Aidin otec Amonasro), Dmitrij Beloselskij (velekněz Ramfis) a Ryan Speedo Green (egyptský král).

Hlavní muž opery, do Aidy zamilovaný vojevůdce Radames, totiž daleko zaostával za svými kolegy a hlavně kolegyněmi. Lotyšský tenorista Aleksandrs Antonenko zpíval tak, že by to bylo špatně i na poslední regionální scéně: uřvaně, těžce, násilně, s tóny ledabyle zavěšovanými kamsi do prostoru. K horším stránkám patřila i okoukaná, kýčovitá inscenace Sonji Frisellové, představující opačný extrém k nesmyslným aktualizacím. Nětrebko a Rachvelishvili by si zasloužily něco nápaditějšího.


Nejčtenější

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Zemřela Marie Kyselková, představitelka Princezny se zlatou hvězdou

Marie Kyselková a Josef Zíma v pohádce Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Ve věku 83 let zemřela Marie Kyselková, kterou proslavila role princezny Lady v pohádce Princezna se zlatou hvězdou....

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

Svět popu je plný princezen a králů. A nechybí ani přehlídka kmotrů

BRITNEY JEAN SPEARS - Třicetiletá zpěvačka nastartovala svou kariéru již v...

Je to zlozvyk novinářů mít vše pojmenované a zaškatulkované, a tak čítáme o královně soulu Arethě Franklinové,...

Colours přivítají magického Ólafura Arnaldse i divokého Johna Butlera

John Butler

Do programu letošního ročníku festivalu Colours of Ostrava, přibyla další dvě zvučná jména – zasněný islandský...

Nadšená telata, co chtěla hrát. Divokej Bill slaví dvacet let v O2 areně

Divokej Bill na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Kapela Divokej Bill oslaví dvacet let na scéně ve čtvrtek v pražské O2 areně. Od prosince je vyprodáno a hudebníci...

Najdete na iDNES.cz