Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Beatles na přechodu tlačil čas, slavný obal vzbudil zvěsti o Paulově smrti

Seriál
Jeden z pouhých šesti snímků stačil na to, aby se z přechodu londýnské Abbey Road stalo kultovní místo, kde se dnes každý musí vyfotit. Za ikonickým obalem stejnojmenného alba Beatles je ale ukryta především časová tíseň, která finální měsíce skupiny doprovázela. Jeho příběh přinášíme v dalším díle seriálu Slavné fotografie.
Klasická fotografie Beatles na přechodu Abbey Road, která je na obalu...

Klasická fotografie Beatles na přechodu Abbey Road, která je na obalu stejnojmenného alba | foto: Bloomsbury Auctions

Jedny štafle, fotoaparát Hasselblad a šest snímků. Fotograf Iain Macmillan měl po půl dvanácté dopoledne 8. srpna roku 1969 jen deset minut na to, aby pořídil fotografii, ze které se následně stal jeden z nejikoničtějších obalů v historii populární hudby.

Musel chvátat, protože policista mu u přechodu londýnské Abbey Road nemohl pozdržet dopravu věčně. Spoušť tedy zmáčkl třikrát, když členové Beatles přecházeli ulici směrem od nahrávacího studia, a třikrát, když se vraceli. Pokaždé na střídačku, protože čtveřice opakovaně přecházela po přechodu tam a zpět. Pátý snímek si následně Paul McCartney (po pečlivém průzkumu lupou) vybral jako nejlepší – byl to ten, kde měla kapela souměrně nakročené nohy.

Slavné fotografie

V časovém presu ale nebyl jen Macmillan. Kreativní ředitel Apple Records John Kosh totiž v létě toho roku rozmýšlel obal chystaného alba Get Back, když se dozvěděl, že vše bude jinak. Materiál na Get Back se odkládá, pomalu se rozpadající Beatles místo toho vydají úplně jinou desku nazvanou právě Abbey Road.

Kosh tedy musel okamžitě vymyslet zcela nový design. „Najednou jsem se ocitl ve stavu: ‚Proboha, musím něco vymyslet a ve středu to mít hotové,“ vzpomínal Kosh pro Forbes v roce 2019, kdy deska Abbey Road slavila padesát let novým remasterovaným vydáním.

Pro grafického designéra přitom byla práce pro Beatles první takovou. Jako nezkušeného dvacátníka jej prý oslovili John Lennon s Yoko Ono poté, co je zaujala jeho práce pro magazín Art and Artist. „Měl jsem přijít a ptát se na pana Winstona, což bylo Lennonovo prostřední jméno. Vyjel jsem tedy výtahem, zmáčkl zvonek, otevřely se dveře a tam stál John Lennon,“ vzpomínal Kosh na první setkání s hudební ikonou.

Kosh tehdy dostal za úkol vytvořit něco v kontrastu s předchozím dílem kapely. Eponymní desce Beatles z roku 1968 se pro její strohý a jednoduchý design dodnes říká „White album“. „To bylo v časech, kdy ještě pracovali na Get Back. Měl jsem tedy udělat něco jako „Black album“. Ovšem uprostřed práce to najednou všechno odložili a přišla Abbey Road,“ popisuje Kosh časy, které byly finálními měsíci slavné kapely.

Beatles na přechodu v klasickém směru, ale z jiného úhlu

V tu samou chvíli se však objevily zmíněné fotografie Iaina Macmillana nafocené dle nápadu Paula McCartneyho. Vznikaly prý čistě pro propagaci novinky. „Iain by vám to nicméně popsal jinak. Myslel, že opravdu fotí obal desky. Vše tehdy prostě vznikalo v obrovském chvatu,“ upřesňuje Kosh. „A následně jsme jednali ve stylu: „OK, tak tady máme fotky a teď potřebujeme cover desky. Bang! A bylo to.“

Forbes upozorňuje, že největším Koshovým designerským přínosem nakonec bylo to, co z obalu desky vynechal. Abbey Road je totiž jediným albem Beatles, které na titulní straně nenese název kapely ani alba samotného. To bylo tehdy něco docela netradičního.

Zapomeň na to

„Říkal jsem si: Tady máte čtyři Beatles přecházející ulici. Pokud nevíte, kdo jsou, žijete patrně někde v jeskyni,“ vysvětluje k desce, která obsahuje jedny z nejlepších počinů rozpadající se kapely. Úvodní nezaměnitelná Come Together. Harrisonovy hity Something a Here Comes the Sun. Doo-wopová Oh! Darling. Ringova Octopus’s Garden. Šestnáctiminutová kompozice Medley. A nebo finální, ukrytá hříčka Her Majesty o královně, „která je pěkná, milá dívka, ale nemá moc co říct“.

Koshův nápad se nicméně nelíbil Siru Josephu Lockwoodovi, předsedovi hudebního giganta EMI, kam Apple spadalo. „Volal mi uprostřed noci a vykreslil mne jako někoho, kdo chce zničit Beatles kariéru. Jako třiadvacetiletému klukovi se mi rozklepala kolena. Nevěděl jsem, co mám dělat, a měl jsem z toho dost špatnou noc,“ popisuje designér.

„Druhý den ráno jsem šel do Apple Records. Už tu seděl George Harrison, což bylo samo o sobě dost neobvyklé. Členové Beatles se obvykle neukazovali před třetí odpolední,“ směje se Kosh. „Popsal jsem mu celou situaci a on řekl: ‚Zapomeň na to, jsme Beatles.‘ A to byl konec celé kauzy.“

Beatles se chystají vykročit na nejslavnější přechod světa.

Ale zpět k samotné fotografii, která nevědomky obsahuje několik symbolů. Beatles na ní totiž opravdu odcházejí ze studia (bílá budova nalevo), všichni následují prvního Lennona, který přitom jako první následně oznámil odchod z kapely. Fanoušky ale tehdy zaujala jiná záležitost – skutečnost, že Paul jde jako jediný po přechodu bos. Fotografie tak měla být dalším z důkazů, že McCartney je ve skutečnosti mrtvý a kapela jej nahradila dvojníkem.

„Skutečným důvodem ale bylo to, že Paula boty tlačily,“ vysvětluje lakonicky Kosh. Ten srpnový den totiž bylo krásné počasí a nedaleko žijící Paul se na focení vydal jen v sandálech. Nebyl tedy problém je rychle vyzout, odložit a v typicky mccartneyovském vtípku se po ulici procházet naboso.

Nechtěl do muzea

Veřejně známý je i příběh muže, který je údajně pátou postavou na slavném obalu stojící vedle zmíněného policejního vozu. Byl jím náhodný americký turista Paul Cole, který chvíli předtím řekl své ženě, že nehodlá trávit svou dovolenou v muzeích. „Řekl jsem jí, že všechna muzea, co jsem chtěl, jsem už viděl,“ cituje nyní už zesnulého muže web Palm Beach Post. Obchodník z Floridy prý následně z chodníku pozoroval „čtyři podivně oděné pány“, jak přecházejí ulici v přesné formaci. „Šli jako zástup kachen,“ popsal. Muž se dal tehdy do řeči s policistou, který mu prozradil, o co jde. Colea ani tak nezaujalo, že vidí naživo Beatles („Kdykoli byli v televizi, tak jsem přepínal.“), jako spíš jejich nezvyklý oděv.

Bizarní konspirační teorie ale žila svým životem: poznávací značka bílého volkswagenu nesla kód 28IF („Paulovi by bylo 28, KDYBY nezemřel“), v pozadí je vidět policejní dodávka, která se používala při nehodách. Samotní Beatles pak prý symbolizují pohřební procesí: George je hrobař, Paul nebožtík, Ringo smuteční host a John kazatel. Sám Paul si pak po letech z teorií vystřelil obalem svého živáku nazvaného Paul Is Live (1993), kde se na slavném přechodu nechal vyfotit znovu. Tentokrát obutý.

Zaujme ještě skutečnost, že krom George jsou všichni Beatles oblečeni společensky. John, Paul a Ringo na sobě totiž mají oblek od velšského návrháře Tommyho Nuttera. „George byl vždycky svůj a ten den se oděl do džínoviny,“ komentuje to britský web Radiox.co.uk.

Mohl žít na Bali

Pro Koshe byla tedy první práce pro Beatles skutečný zážitek. Jediné, čeho prý lituje, je, že si tehdy nechal vyplatit šek v hodnotě 300 liber, který za práci na albu dostal. „Šek byl totiž podepsán Johnem Lennonem a Paulem McCartneym. A co jsem s ním udělal? Musel jsem zaplatit nájem. Já idiot. Mohl jsem dneska žít někde na Bali,“ směje se.

A co se stalo s odloženým materiálem na Get Back? Album vyšlo o rok později pod názvem Let It Be a stalo se tak oficiálně poslední regulérní položkou v diskografii Beatles. Jejich poslední společnou prací a finálním testamentem „nejlepší kapely všech dob“, ale navždy zůstává o rok starší Abbey Road.

Abbey Road hraje klíčovou roli i v traileru ke hře The Beatles: Rock Band:

Slavné fotografie

Rozjívená dvojčata rozbila šeď komunismu. Po letech jsme je vyfotili znovu

Dagmar Hochová: Dvě na mostě (1959)

Seriál Byla jako šídlo. Dagmar Hochová byla temperamentní dynamo a její fotky se zcela vymykaly dobové...

Inspiruj jinou, ať hodí padesát metrů. O lásce a medailích manželů Zátopkových

Polibek manželů Zátopkových po maratonském závodu, který Emil Zátopek ovládl.

Seriál Čím déle se na tuto fotografii díváte, tím silněji na vás působí. Vyzařuje z ní ryzí láska, která...

Krkavčí matka prodala své děti za dva dolary, fotka otřásla Amerikou

DĚTI NA PRODEJ - Chicagský dvůr rodiny Chalifouxových - na horním schodu Lana...

Seriál Vinili ji, že za zinscenování fotografie dostala zaplaceno, s prodejem potomků to ale myslela...

Němci ho zastřelili s holubem v náručí. Sověti z něj udělali světce

Zastřelený rostovský pionýr Viktor Čerevičkin (listopad 1941)

Seriál Svého času se o něm učili i žáci v Československu. Viťa Čerevičkin se díky svému tragickému osudu...

On je snad mrtvý! Vstaň, Dorando, zkus ještě běžet. Přece nevyhraje Američan

Italský běžec Dorando Pietri běží do cíle olympijského maratonu v Londýně....

Seriál „Nejdramatičtější, nejděsivější a nejdůležitější maraton v historii se konal v Londýně 24. července...

Mallory a Irvine naposledy spatřeni. Dobyli Everest? To může odhalit fotoaparát

POSLEDNÍ PŘÍPRAVY. George Mallory s Andrewem Irvinem se chystají na zdolání...

Seriál Andrew Irvine postává s rukama v kapsách a hledí na George Malloryho, jenž si upravuje kyslíkovou...

Křehká holka s kulometem. Český fotograf ukázal druhou stranu Vietnamu

Bojů během války ve Vietnamu se účastnily i ženy. (1. ledna 1968)

Seriál Válku ve Vietnamu dnes vnímáme především skrze americký pohled. Z druhé strany ji ovšem před více...

  • Nejčtenější

Zemřel Bob Newhart, Sheldonův hrdina z Teorie velkého třesku

V 94 letech zemřel americký komediální herec Bob Newhart. Českým divákům byl známý především jako profesor Proton, hrdina Sheldona Coopera ze seriálů Teorie velkého třesku a Malý Sheldon.

19. července 2024  8:51

Zemřel herec, překladatel a publicista Jiří Žák. Bylo mu 77 let

Ve věku 77 let zemřel v neděli 21. července dlouholetý člen hereckého souboru Divadla na Vinohradech v Praze, spisovatel, moderátor a publicista Jiří Žák. Hrál například v filmech Doktor od Jezera...

22. července 2024  15:38

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela zpěvačka Evelyn Thomasová. Její hit bořil diskotéky v Německu

Zemřela americká zpěvačka Evelyn Thomasová, bylo jí 70 let. Na vrcholu slávy byla v 80. letech. Proslavila se skladbou High Energy, která se stala hitem diskoték, v Německu se dostala i na první...

23. července 2024

POZDRAVY Z OSTRAVY: Je tu pan prezident, mohu vidět vaši občanku?

Milí čtenáři, posílám další pozdravy z Ostravy. Festivaly, není tajemstvím, fungují z perspektivy návštěvníků ve vlastním časovém pásmu i realitě. Co je běžně po zbytek roku půlnoc, rovná se zde...

20. července 2024  11:45

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ČSFD lehce zamrzlo v čase, konkurence je zdravá, hlásí šéf Kinoboxu

Premium

Narušit zdejší monopol oblíbené Česko-Slovenské filmové databáze se pokouší projekt Kinobox. Pod známým jménem slavného pořadu vzniká další filmová databáze, kde mohou uživatelé hodnotit filmy a...

19. července 2024

Podzim v ČT nabídne Docenta II, StarDance nebo Smetanův životopis

Podzimní schéma České televize, které zahájí minisérie Docent II v neděli 1. září, má v záloze třeba dvě verze osudů Bedřicha Smetany či internetový seriál Vlastně se nic nestalo.

24. července 2024  10:15

Zemřel král a učitel britského blues. Johnu Mayallovi bylo devadesát let

Ve věku 90 let zemřel britský bluesový hudebník John Mayall. Nejslavnější období zažil ve druhé polovině 60. let minulého století, kdy v jeho kapele hrál na kytaru Eric Clapton. Oznámení o Mayallově...

24. července 2024  6:20

Brad Pitt sedne k pizze a naslouchá, vzpomíná Daniel Brühl na Tarantina

Premium

Nejen na spolupráci se slavnými režiséry zavzpomínal Daniel Brühl, když se začátkem července sešel s novináři v rámci svého pobytu na karlovarském festivalu. Dnes už hollywoodská stálice promluvila...

24. července 2024

Lisa „Phoebe“ Kudrow hraje v seriálu Zloději času od Taiky Waititiho

Počínaje středou 24. července bude na streamovací platformě Apple TV+ k vidění seriál Zloději času v hlavní roli s Lisou Kudrow alias Phoebe z Přátel. Tvůrcem je režisér, scenárista a herec Taika...

23. července 2024  16:45

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...