Diskuse k článku

Zrodila se tu nová bytost: multidivák

Je mu dvaadvacet, pochází spíše z většího města, vzděláním bývá středoškolák či vysokoškolák, mívá vyšší než průměrný příjem, ať už jako student od rodičů, či z vlastního zaměstnání. Zajímá se o internet, hudbu, módu, hi-tech, DVD. Pokud je to muž (častěji), mívá sportovní postavu i účes a obklopují ho stylově nalíčené a upravené dívky. Nosí mobil, koupí si popcorn i coca colu a přichází jednou dvakrát měsíčně. Kam? Do multiplexu čili vícesálového a víceúčelového kina. Takový je typický multiplexový divák 2002.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Petr Urban

Sign of times
Nechápu, proč se někdo pohoršuje nad existencí multikin a masovým vkusem běžného, průměrného diváka, který se chce jen a pouze bavit ? Diváky nelze ani rozlišovat na hloupé a přemýšlivé, nebo jakkoliv jinak. Pokaždé jde o jednotlivce, kteří se něčím řídí. Někdo vlastním vkusem, podpořeným např. zkušeností a hlubším zájmem o film, někdo jiný zase jen tím, co říkají kamarádi nebo reklama. Výsledek může být jen dvojí - buď je divák spokojen nebo ne. Multikina, supermarkety, rychlé stravování, to je jen několik nejznámějších bodů, ke kterým se váže současný životní trend a jsou často moralisty napadány. Nic proti tomu nelze dělat, je to tak a přijde mi to zcela normální. Filmy Davida Lynche např. v Brně v žádném multikině hrát nebudou jen proto, že by na to přišlo málo lidí. Multikina promítají tituly, které přilákají největší množství diváků, kteří zaplatí vstupné, díky kterému takové multikino může fungovat. A protože jsou tyto velké multiplexy vždy součástí většího nákupního centra, lidé tam budou chodit dál a už třeba jenom proto, že je to pro ně pohodlné, příjemné, dá se tak strávit celý víkend a myslete si co chcete, takto dnes žije spousta lidí. Neznamená to ale, že je mi tento způsob trávení volného času blízký, nicméně to tak čas od času také dělám. Jestli o filmu přemýšlím víc než můj soused v sále , kterého jsem nikdy před tím neviděl, je mi úplně jedno. Zajímá mne jen můj vlastní prožitek popř. názor osob mně blízkých. Režiséra filmu, producenta a hlavně distributora a provozovatele kina to zajímá jen do chvíle, než si koupím nebo nekoupím lístek.
Autorka článku celkem výstižně popsala část dnešní mladé generace, která v multikinech tráví spoustu času. Znamená to, že takto popsaná generace je na tom nějak špatně ? Nebo, že žije opovržení hodným způsobem ? Ani náhodou. Naopak, jsou mi jen k smíchu ti, kteří se snaží jiné poučovat, moralizovat o "tom správném vkusu"  jenom proto, že je baví něco jiného.
HOWG
0/0
29.4.2002 13:13

Hlava

Multiblbec
Když se zde začala budovat nová "zábavní centra "  neboli multikina či multiplexy :)) byl jsem nadšený , více filmů , více představení , větší konkurence , prostě velké plus pro diváka . A však co se nestalo více filmů máme , máme i více sálů a dokonce lepši služby k tomu ale za jakou cenu ?? Abych šel do slovanského domu a tam vyplázl , 160kč za jeden lístek ?? k tomu si dám předraženou kolu a popkorn ?? Ani náhodou Platit takovéhle částky to je hroznej masakr a co pak rodina  s dětma ?? Rodiče s dětma do kina nejdou protože by na tom prodělaly majlant , vono totiž pět listků a občerstvení to vyjde docela pěkná sumička bližíci se k 700stovkám , jasně že jsou nějaké rodinné slevy ale stejně se rodiče děsí aby se tam jejich ratolesti nahodou nezalíbilo a nechtělo návštevu častěji . Ale tohle jsem ani nechtěl psát , chtěl jsem napsat o tom že už i návšteva kina zdegradovala na uroveň návštevy u  Mcdonalda , přijít - zaplatit - zkonzumovat - vvpadnout , nejdůležitější čast návštevy je tučně . Nov@cká masáž za posledních několik let tady vybudovala slušnou hordu zmagořených diváků kteří jdou na film do kina a vlastně ani neví vlastně na co jdou protože je jim to uplně jedno , hlavně že je na to reklama v tv a mezi ostatníma nebudu vypadat jako blbej buran kterej něco prošvihl , teda vlastně nebudu "in" . Závěrem bych chěl napsat že nejsem tak chudej abych neměl na vlezné do těchto zařízení ale tato cena mě uráží jako diváka . V multikinu Ladví /nej zvuk i plátno/ jsou premiéry za 90kč . Proto radši podpořím tyto kina jako OKO , Aero , Ládví  a jim podobné .  K rozdělení diváků se nebudu  vyjadřovat ......
0/0
29.4.2002 11:31

sisa

Ladvi
souhlasim - Ladvi je asi "nejlepsi" multikino (co se tyce cen a kvality) v Praze.
0/0
29.4.2002 15:02

K.

Konzumujte a buďte šťastni !
0/0
28.4.2002 10:21

no já nevím

Multidivák nebo pitomec?
Takže podle  článku  tedy : " Multidivák  ... Bere ... kino jako zábavu, náplň volných chvil, jako hospodu nebo kuželky. Leckdy nemíří za konkrétním titulem, jen má prostě tři hodiny času. Přitom to není žádný primitiv a nevzdělanec, žádný „vymaštěnec“, ... Rád o filmu mluví, ale nerozebírá jej umělecky, všímá si spíše  formy, obalu, stylu. " -------- I když to není vymaštěnec, je to jednoznačně povrchní zblblec. - Jestliže ho nezajímá víc než forma, obal, styl, - co jiného než povrchnost to je? - Je fakt že ty filmy k tomu přímo diváka dovedou, aby přemejšlet nemusel. -  A to nejsou jenom filmy. Všechno se konzumně usnadňuje. A to se taky příště nesmíme vůbec divit tomu, - jako třeba v USA či Německu- že absolventi základní školy neumějí číst! - Povrchní znalost, povrchní učení -"máme svobodu, tak proč známkovat a vyžadovat kázeň,", že jo. - Moderní ulehčovací technika sice dokáže zbavit čověka fyzické námahy, ale  i přemejšlení. A už teď mají západní firmy problémy s mladými uchazeči o zaměstnání, kteří  - vychovaní technikou nevyžadující přemějšlení- nejen že neumějí nic moc víc než hrát hry na počítači, ale hlavně neumějí přemejšlet, nemají základní dovednosti a orientaci, které jim měla dát škola. Roste generace mladých lkidí, kteří se domnívají, že živobytí jim zajistí jakýsi virtuální , pohodlnický, přemýšlení nevyžadující automatický svět. -  Prostě se z nich stávají pitomci. I zásluhou  Multikina.
0/0
28.4.2002 8:39

TheO.

Re: Multidivák nebo pitomec?
Tak tady bych se asi přel. Jste snad zastáncem biflování, které jste patrně zažil/a. Mně dnešní systém výuky připadá lepší než ten socialistický, ve kterém jseme vyrůstali, a který vytvářel na žáky "zbytečný" nátlak. Vytvářeli se tak nemyslící databanky, a naše současná produktivita práce je toho odrazem. Co se týče těch multikin, připadá mi to jako zajímavé zpestření filmového trhu, ale kvalitní film tam člověk najde jen těžko. Snad jen když je americký. Je to prostě filozofie těchto center zábavy a víc po nich chtít nemůžeme. Kin s kvalitními filmi není mnoho, ale jsou, takže proč brát multidivákovi jeho zábavu. Souhlasím, že někteří lidé jsou poněkud méně nároční, ale odmítám, že by to bylo vinou multikin, ty toho jen využívají.
0/0
28.4.2002 22:20

nito

Re: Multidivák nebo pitomec?
..takze kdyz pujdu na Lynche do multikina, tak nad tim nebudu premyslet, zatim co v Aeru bych se upremyslel?:) ...kdo jde do multikina, tak tam jde kvuli peknymu prostredi, pohodli a kvalitnimu zvuku i projekci - nic vic bych v tom nehledal.
0/0
29.4.2002 11:23

Najdete na iDNES.cz