Paradox. Zabijáka žen ve Zlu s lidskou tváří hraje dívčí idol Zac Efron

  10:52aktualizováno  10:52
Jeho popravu slavili ohňostrojem, nyní se sériový vrah vrací jak v dokumentu, tak ve filmu Zlo s lidskou tváří. Paradoxně jej hraje Zac Efron, idol divaček Muzikálu ze střední. A tvůrci děl žádají – nezbožňujte ho.

Zac Efron ve filmu Zlo s lidskou tváří | foto: Bontonfilm

Příběh jednoho z nejznámějších a nejmilovanějších sériových vrahů dějin, Teda Bundyho, zná celá Amerika. Pohledný muž, vystudovaný psycholog, se doznal k vraždám nejméně třiceti obětí, odhady mluví až o stovce usmrcených žen. Násilník, nekrofil; přesto fascinuje.

A také znovu nastoluje otázku pokrytecké morálky zábavního průmyslu, který vyrábí portréty nechvalně proslulých osobností ve velkém, protože zná jejich diváckou přitažlivost, načež vydává alibistická upozornění, aby je publikum vnímalo kriticky.

Ukázkově to předvedl Netflix, který vyrobil dokument Conversations With a Killer: The Ted Bundy Tapes, obsahující archivní ukázky vraha a rozhovory z vězení. Když se v hodnocení začaly objevovat nadšené komentáře, jak byl vrah „sexy“, přidal Netlix upozornění, že má ve své videotéce nabídku tisíců jiných krásných mužů. A na rozdíl od Bundyho - bezúhonných.

Ovšemže to nezabralo – a což teprve může vyvolat hraný příběh se sladkým miláčkem školaček v zabijákově roli. Sotva pomůže, že ve snímku Zlo s lidskou tváří, jehož originální název Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile je převzatý z charakteristiky pachatelových činů před soudem, přebírá roli vypravěče Bundyho přítelkyně Liz v podání Lily Collinsové.

Fotogalerie

Žila se zabijákem a nic netušila – alespoň podle filmové verze, která se od reality odchyluje. Například Liz ve skutečnosti nikdy nepřišla k soudu, aby si poslechla Bundyho výpověď, a sám obžalovaný při procesu na rozdíl od filmových slz prý nikdy neplakal.

Než jej v únoru 1978 definitivně zavřeli, uprchl Bundy dvakrát z vězení a přiznal se až po deseti letech zapírání. Svou metodu takřka neměnil: oběti, vesměs mladé bělošky od 13 do 26 let, si vybíral na veřejných místech, spoléhal se na svou společenskou zběhlost, atraktivní vzhled, inteligenci a důvěryhodnost.

Ženy nejprve omráčil, poté škrtil a znásilnil, někdy až posmrtně. Svým osobním kouzlem se snažil oblomit i porotu, ale marně, Bundy byl popraven na elektrickém křesle 24. ledna 1989 ve státní floridské věznici. Paradoxně si pochybné slávy užil ještě za svého života. První televizní film o jeho případu, dvoudílný The Deliberate Stranger, uvedla stanice NBC v roce 1986; tehdy Bundyho ztvárnil Mark Harmon.

A s novým tisíciletím se vzedmula další vlna filmařského zájmu. V příběhu Ted Bundy natočeném roku 2002 hrál titulní roli Michael Reilly Burke. Rok poté v televizním díle The Stranger Beside Me ho vystřídal Billy Campbell, znovu do roka pak přišla adaptace knihy The Riverman, v níž Bundyho ztělesnil Cary Elwes, a ve filmu z roku 2008 nazvaném Bundy: An American Icon jej představoval Corin Nemec.

Skoro to vypadá, že možnost mihnout se v připomínce děsivých zločinů považují Američané za čest. Ostatně Efronovo obsazení žádali v petici sami hercovi fanoušci, podpořil je i Bundyho právník tvrdící, že Efron se jeho klientovi podobá. Režisér filmu Joe Berlinger si dopřál roličku reportéra, žalobce hraje Jim Parsons čili Sheldon z Teorie velkého třesku a Zlo s lidskou tváří se stalo hereckým debutem Jamese Hetfielda z kapely Metallica.

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

VIDEO: Žerou mozky a ten ona nemá, hlásí hororová komedie Zombieland 2

Film o filmu Zombieland: Rána jistoty

Deset let poté, co se zrodila hororová komedie Zombieland, se její hrdinové, které hrají Woody Harrelson, Jesse...

Rebecca Fergusonová: Jemná drsňačka ze severu, co se prosadila v Hollywoodu

Švédská herečka Rebecca Fergusonová při představení filmu Mission: Impossible -...

Kdyby chtěla, mohla by být s trochou štěstí další velkou akční hvězdou. Raději ale na plátně zkouší i jiné věci....

VIDEO: Tohle tě bude opravdu bolet, vzkazuje padouchovi poslední Rambo

Trailer k filmu Rambo: Poslední krev

Před premiérou snímku Rambo: Poslední krev, který jde do kin 19. září, uvolnili tvůrci takzvaný RedBand trailer, tedy...

Legendární Král Šumavy byl komunistický thriller i dobový film pro kluky

Z filmu Král Šumavy

K názvu legendárního filmu Král Šumavy přidává kniha výmluvný podtitul „komunistický thriller“. Kolektivní monografie,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz