„V úvodu festivalu předáme sošku Zlatého střevíčku trikovému výtvarníkovi a supervizorovi filmových efektů Borisi Masníkovi. V závěru slavnostního galavečera potom oceníme výjimečnou dámu a jednu z nejobsazovanějších českých hereček Simonu Stašovou, která letos v březnu oslaví krásné životní jubileum,“ uvedl prezident festivalu Čestmír Vančura.
Festival letos připomene také dvě výročí týkající se animované tvorby, a to 40. výročí japonského Studia Ghibli, spjatého mimo jiné se jménem režiséra Hajaa Mijazakiho, a 60. výročí slovenské animované tvorby.
Letošní ročník přiblíží také tvorbu scenáristů a režisérů Jindřicha Poláka a Vojtěcha Jasného, od jejichž narození letos uplyne sto let. „Z dílny Jindřicha Poláka uvedeme filmy Nebeští jezdci, několik dílů kultovního seriálu Návštěvníci nebo Poplach v oblacích s legendární postavičkou Pana Tau,“ uvedla umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová.
Diváci také uvidí ve festivalové premiéře dokument Návštěvník Jindřich Polák. Na scenáristu a režiséra zavzpomínají v besedě herci Josef Dvořák a Pavel Zedníček, manželka Zuzana Poláková a generální ředitel Barrandov Studia Petr Tichý.
„Tvorbu Vojtěcha Jasného, konkrétně slavný snímek Až přijde kocour, připomeneme během besedy s herečkou Emilií Vášáryovou, kterou povede filmový historik a publicista Jan Lukeš. Vzpomeneme i 120 let od narození Jana Wericha,“ uvedla Pášmová.
Novinkou v odborném programu bude Young Industry, kde vystoupí filmoví profesionálové i úspěšní začínající tvůrci. „Naším cílem je podpořit a motivovat nové generace filmařů. Iniciativa nabídne mladým tvůrcům, kteří se teprve etablují ve filmovém průmyslu, inspiraci, příležitosti pro mezinárodní networking, sdílení zkušeností a diskuse,“ řekla Markéta Pášmová.
Novinky budou i v mezinárodní soutěžní sekci mladých filmařů Zlínský pes. „Tento rok jsme se rozhodli sekci ještě více přiblížit jejím hlavním adresátům – studentům. Kromě projekcí, které se budou konat v prostorách Univerzity Tomáše Bati, plánujeme do studentských bloků zařadit diskuse s mladými tvůrci a umožnit tak výměnu zkušeností i případné navázání spolupráce,“ uvedla Pášmová.
Konat se bude také Salon filmových klapek, který představuje umělecky ztvárněné filmové klapky, letos bude 28. rokem. K oslavám 65. výročí připravili organizátoři festivalu společně s Českým rozhlasem a jeho symfonickým orchestrem na 27. března koncert Mistři filmové hudby v Obecním domě v Praze.
Festival ve Zlíně zahájí koncert Police Symphony Orchestra s Tomášem Klusem, v pátek 30. května bude speciální výroční happening v parku Komenského. Organizátoři pro letošní výroční ročník využili původní logo festivalu z roku 1965, jehož autorem byl Václav Dobrovolný. Pro letošní ročník jej digitalizoval a probarvil Zdeněk Macháček.