Zlatého lva získal Ang Lee. Za kovboje

  9:43aktualizováno  9:43
Neobvyklý počet schůzek hlavní poroty 62. festivalu v Benátkách svědčil o značných názorových rozdílech členů.

Ang Lee - Režisér Ang Lee se Zlatým lvem, hlavní cenou filmového festivalu v Benátkách, kterou dostal za film Brokeback Mountain (10. září 2005) | foto: Reuters

Ze zdvojení cen pro některé filmy lze soudit, že shody nakonec dosáhli bez velkých ohledů na diplomacii.

Zlatého lva získala love story dvou kovbojů Brokeback Mountain od režiséra Anga Leeho. Což je film jistě krásný, herecké výkony Heatha Ledgera a Jakea Gyllenhaala jsou znamenité, ale přece jen se nelze ubránit dojmu, že zapůsobil více prolomením dalšího tabu než jako vskutku velké autorské dílo.

Přitom Stříbrným lvem za režii filmu Philippa Garrela Pravidelní milenci a další cenou pro skvělou černobílou kameruWilliama Lubtchanského dala porota najevo, že není lhostejná k originalitě autorského typu filmu, zde vyjadřujícího životní pocity generace dvacetiletých na konci 60.
let.

Výrazně autorský je i film Abela Ferrary Marie o mystické krizi, již prožívá herečka po natáčení filmu o životě a utrpení Krista, který porota odměnila zvláštní cenou.

Toužebné přání, aby po dlouhé době zůstal Zlatý lev doma, bylo právem oslyšeno, nicméně porota odměnila herecký výkon Giovanny Mezzogiornové, před dvěma lety oceněné v Karlových Varech, ve filmu Cristiny Comenciniové Bestie v srdci, nesporně nejlepším ze tří italských soutěžních příspěvků.

Kupodivu se porota nepřiklonila k všeobecnému nadšení nad filmem George Clooneyho Dobrou noc a hodně štěstí tak jednoznačně, jak se čekalo: velmi rozumně ocenila scénář a výkon Davida Strathairna, hrdiny této vášnivé obrany svobody slova.

Manoel de Oliveira jistě neztratí chuť do práce jen proto, že jeho Kouzelné zrcadlo nic nedostalo, větší zklamání pociťují Alexej German, jehož dílo Garpastum vzbudilo zájem neméně pozoruhodným rukopisem, a Krzysztof Zanussi, jenž mohl z reakcí publika i tisku usuzovat, že jeho Persona non grata přesvědčí i porotu.

Nejzklamanější byl zcela jistě Park Chan-Wook: neúspěch jeho postmodernistické apologie pomsty Sympatie pro mstitelku, jež našla příznivce hlavně mezi mládeží, snad konečně přiměje korejského tvůrce obrátit list.

Už poněkolikáté se ukázalo, že zavedení druhé soutěže nebylo šťastné.
Původní myšlenka, že půjde o rovnocenné klání, mohla filmaře navnadit, ale i ti už vidí, že o rovnocennosti nelze mluvit, ač druhou soutěž posuzuje samostatná porota.

Letos se jí podařil komický omyl, když svou hlavní cenu udělila filmu Lecha Kowalského Na východ od ráje, v podstatě dokumentu, zatímco cenu za dokument dostal První na Měsíci, v němž Alexej Fedorčenko ve fiktivním příběhu z 30. let líčí pokus o vyslání sovětské rakety.

Sekce Horizonty pak zůstává popelkou i proto, že vše se nedá stihnout.
Výhradu, že programů a událostí je v Benátkách příliš mnoho, bylo letos slyšet z mnoha stran. Všechny kritiky však umlčela vidina možného zániku: na tiskové konferenci, jíž se zúčastnil ministr kultury Rocco Buttiglione i primátoři Benátek a Říma, bylo ohlášeno založení nového velkého soutěžního filmového festivalu v Římě.

První ročník, pro nějž už je zajištěno sedm milionů eur, má být v říjnu 2006, pár týdnů po benátském festivalu. Všichni se navzájem ujišťovali, že existence Benátek tím nebude ohrožena. Jenže na rozdíl od nového mnohasálového paláce v Římě potřebují Benátky nové centrum teprve postavit. Nejstarší festival na světě tak musí čelit konkurenci ve vlastní zemi.

Hlavní ceny 62. ročníku MFF v Benátkách
ZLATÝ LEV
Brokeback Mountain - režie Ang Lee
STŘÍBRNÝ LEV
Pravidelní milenci - režie Philippe Garrel
ZVLÁŠTNÍ CENA POROTY
Marie - režie Abel Ferrara
NEJLEPŠÍ HEREČKA
Giovanna Mezzogiornová - Bestie v srdci
NEJLEPŠÍ HEREC
David Strathairn Dobrou noc a hodně štěstí
NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ
George Clooney a Grant Heslov - Dobrou noc a hodně štěstí
NEJLEPŠÍ KAMERA
William Lubtchansky - Pravidelní milenci
CENA ZA PŘÍNOS FILMU
herečka Isabelle Huppertová
CENA ZA CELOŽIVOTNÍ DÍLO
herečka Stefania Sandrelliová

Autor:

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

Další z rubriky

V 49 letech zemřel Brian Turk, další tvář původního Beverly Hills 90210

Americký herec Brian Turk

Po nedávném skonu Luka Perryho odešel další představitel jednoho z hrdinů seriálu Beverly Hills 90210. Herec Brian Turk...

Legendární Král Šumavy byl komunistický thriller i dobový film pro kluky

Z filmu Král Šumavy

K názvu legendárního filmu Král Šumavy přidává kniha výmluvný podtitul „komunistický thriller“. Kolektivní monografie,...

VIDEO: Tohle tě bude opravdu bolet, vzkazuje padouchovi poslední Rambo

Trailer k filmu Rambo: Poslední krev

Před premiérou snímku Rambo: Poslední krev, který jde do kin 19. září, uvolnili tvůrci takzvaný RedBand trailer, tedy...

VIDEO: Festival Ji.hlava slibuje velkou přehlídku erotiky v dokumentu

Velká přehlídka erotiky v dokumentu 2

Nesoutěžní součástí 23. mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který se koná 24.–29. října, je velkou...

Najdete na iDNES.cz