Z Cameronova filmu Avatar | foto: Bontonfilm

Zlaté glóby pro Avatar, zlatý padák pro kritiky

  • 54
Říká se papežštější než papež a poturčenec horší Turka. Vítejte ve světě Zlatých glóbů, filmových cen, které neudílí sám Hollywood, nýbrž zdánlivá protiváha jeho vkusu, sdružení zahraničních kritiků akreditovaných v Hollywoodu. A jejich verdikt? Nejlepší drama roku: Avatar. Nejlepší režie: James Cameron, Avatar.

Jak vidno,ani kritikové nejsou imunní vůči americkému fenoménu zvanému úspěch. Paradoxně mu více podléhají ti ze "zbytku světa" naočkovaní jinou kulturou než domácí recenzenti, kteří mají odolnost zřejmě v krvi.

Své výroční ceny totiž udílelo postupně i třináct sdružení amerických kritiků - Avatar nezvítězil ani u jednoho z nich.

Výsledky Zlatých glóbů 2010 čtěte zde

Jak je to možné? Kritici, zvláště ti "importovaní", se bojí nařčení z elitářství. Když vynesou na piedestal menšinové snímky jako válečné drama Smrt čeká všude či civilní tragikomedii Lítám v tom, které vyhrávají u amerických kolegů, jsou podezíráni ze schválnosti, z neporozumění novým trendům, z pohrdání divákem.

A pohrdání divákem zahrnuje i publikum televizní. Kdo by se díval na předávání cen, pro které si chodí neznámí podivíni a šedé myšky? Glóby by mohly dostat od producentů padáka, a sotva by byl ve zlatě. Navíc: kdo by takový přenos zaplatil?

Zlaté glóby 2010 - Jason Reitman přebírá cenu za film Lítám v tom

Zlaté glóby 2010 - Jason Reitman přebírá cenu za film Lítám v tom

Zlaté glóby 2010 - Sandra Bullocková s cenou za film The Blind SIde

Zlaté glóby 2010 - Sandra Bullocková s cenou za film The Blind SIde

Ten letošní mimochodem sponzorovaly filmy Chrysler a Loreal - jistěže jim lépe sluší jméno Jamese Camerona, autora dvou komerčně nejúspěšnějších filmů všech dob, než neznámého umělce typu Jaksejenjmenuje.

Nejde jen o Avatar

Nováček by také mohl blekotat nesmyslně mudrlantskou děkovnou řeč, kdežto Cameron, jenž po oscarovém triumfu Titaniku volal pověstné Jsem král světa, už ví, jaké jednoduše řízné slogany se od vítězů čekají. Letos například "Je to ta nejlepší práce na světě!"

Nejde jen o Avatar, který už má na kontě přes miliardu dolarů na celosvětových tržbách. Kasovním trhákem se stala také hříčka o pánské jízdě a přesvatební kocovině Pařba v Las Vegas, která vyhrála kategorii komedií. A v neposlední řadě plní kina Sherlock Holmes, za nějž dostal herecký Zlatý glóbus Robert Downey Jr., mimochodem z celé té trojky vůbec nejslabší snímek.

Zlatý glóbus 2010 - James Cameron a producent Landau, autoři Avatar

Zlatý glóbus 2010 - James Cameron a producent Landau, autoři Avatar

Ale to zjevně nevadí. Čím víc se Zlaté glóby přiblíží Oscarům, tím jistější mají existenci. Nejsou už alternativou, nýbrž snaživým předjezdcem hlavního závodu, od podoby ceremoniálu včetně pocty pro Martina Scorseseho až po výsledky. Nebo snad existuje člověk, jenž by si teď na Oscara pro Avatar nevsadil?

Samozřejmě existuje i jiná možnost: Avatar je opravdu nejlepší film roku. Pak už nám není pomoci.