Zlaté glóby má Cash a zamilovaní kovbojové

  9:04aktualizováno  9:04
Ze Zlatých glóbů se letos radovali tvůrci romance mezi kovboji Zkrocená hora. Uspěl i film Walk The Line ze života zpěváka Johnnyho Cashe.

Snímky z udílení cen, na nichž se sešla elita Hollywoodu, najdete ve fotogalerii. 

Zkrocená hora se stala prvním filmem s otevřeně homosexuálním námětem, který kdy získal Zlatý glóbus. Se sedmi nominacemi patřila k favoritům 63. ročníku prestižních filmových cen udílených v Los Angeles.

Film vzbuzující svojí homosexuální tematikou kontroverzní reakce získal kromě titulu nejlepší americký dramatický snímek také ceny za režii pro Anga Leeho, za scénář pro Larryho McMurtryho a Dianu Ossanaovou a za doprovodnou píseň.

V kategorii nejlepší hudební film či komedie vybrala asociace příběh Walk the Line ze života zpěváka Johnnyho Cashe režiséra Jamese Mangolda. Hlavní hrdinové ár Joaquin Phoenix a Reese Witherspoonová pak vyhráli své herecké kategorie.

Glóbus pro sira Hopkinse

Anthony HopkinsZa celoživotní dílo byl Zlatým glóbem vyznamenán britský herec s mnohonásobnou hollywoodskou zkušeností Anthony Hopkins. Loni na Silvestra osmašedesátiletý Velšan se proslavil mimo jiné rolemi nacistického diktátora Adolfa Hitlera či amerického prezidenta Richarda Nixona, největší proslulost i vytouženého Oscara mu ale vynesla herecká kreace při ztvárnění zvráceného doktora Hannibala Lectera v thrilleru Mlčení jehňátek.

Ceny za hlavní role v dramatu získali Felicity Huffmanová, která ve filmu Transamerica ztvárnila muže připravujícího se na změnu pohlaví, a Philip Seymour Hoffman, představitel titulní role ve filmu Capote o spisovateli Trumanu Capotovi, shodou okolností rovněž homosexuálovi.

Ocenění za vedlejší filmové role si z hotelu Beverly Hilton odnesli George Clooney za výkon ve snímku Syriana a Rachel Weiszová z filmu Nepohodlný.

Zlaté glóby pro nejlepší herce v televizní tvorbě připadly mimo jiných Paulu Newmanovi z televizního filmu Empire Falls a Geeně Davisové, představitelce prezidentky USA v seriálu Commander In Chief.

Nejlepšími seriály na amerických obrazovkách byly vyhlášeny Zoufalé hospodyně (Desperate Housewives) a Ztracen (Lost).

Zlatý globus pro nejlepší neanglicky mluvený film putuje do Palestiny za snímek Ráj teď. Žádný český ani slovenský film v této kategorii nominován nebyl.

Zlaté glóby versus Oscar
Vítězové Zlatých glóbů, které vybírá zhruba 85 členů hollywoodské Asociace zahraničních novinářů (HFPA) zastupujících 56 zemí, bývají zpravidla považováni za horké kandidáty na Oscary udělované 5800 filmovými profesionály z americké Akademie filmových umění a věd. V minulých letech řada snímků poctěných Zlatým globem také Oscary získala. Akademie vyhlásí nominace 31. ledna a ceny udělí 5. března.

Slavnostní večer k udílení Zlatých glóbů se i tentokrát stal společenskou událostí srovnatelnou s oscarovým ceremoniálem. Ačkoli se HFPA nijak nevymyká ostatním organizacím, které vždy počátkem roku hodnotí loňskou filmovou produkci, díky svému načasování před akademickými nominacemi a díky tomu, že jsou glóby označovány za největší show v Los Angeles, procházejí po jejím červeném koberci největší celebrity Hollywoodu.

HPFA, bohaté sdružení
HPFA pravidelně čelí nařčením, že její členové nejsou ani zahraniční ani novináři a že utrácejí obrovské peníze za cestování a nejrůznější služby. Televize NBC, která show živě přenáší, platí asociaci každý rok pět až šest milionů dolarů za práva spojená se Zlatými glóby.

Na kontech má sdružení údajně 12 milionů dolarů. Přispívá ale asi milionem dolarů humanitárním a neziskovým organizacím, včetně festivalu nezávislých filmů Sundance.

Předseda asociace Philip Berk v televizi Fox přiznal, že její členové jezdí po placených výletech, ale díky nim také udržují vztahy se studii, filmovými hvězdami a celým Hollywoodem. "Bez nich by nebylo možné uspořádat takovou show. Tím, že se celebrity večera účastní, prokazují, že nás respektují," řekl.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Maraton pod dvě hodiny. Homoláč vysvětluje, proč Keňané umějí běhat

Je to týden, co první člověk na světě doběhl maraton pod dvě hodiny. Keňan Eliud Kipchoge měl sice kolem sebe armádu...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

VIDEO: Taková nevšední rodinka. Co ukázal deník Kučery s Chytilovou

Třiadvacátý festival dokumentů Ji.hlava zahájí ve čtvrtek premiéra filmu Jaroslav Kučera Deník, pocta kameramanu...

RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Premium

Se Štěpánem mě pojí jen víra v dobro a přátelství s Matáskem, říká Pavel Kříž

Pokud se novinář rozhodne udělat rozhovor s Pavlem Křížem, alias Štěpánem Šafránkem z legendární filmové série Básníků,...

Najdete na iDNES.cz