Zkrocená hora prohrála, ale dala Oscarům vtip

  8:26aktualizováno  8:26
Nečekaným zvratem ve prospěch filmu Crash vyvrcholila oscarová noc. O náladu se však starala favorizovaná homosexuální romance Zkrocená hora.

Oscar - Jon Stewart - Moderátor Jon Stewart - 78. udílení filmových cen Oscar v Kodak Theatre, Los Angeles (5. března 2006) | foto: Reuters

DÁLE ČTĚTE
Oscaři skončili remízou, filmem roku je Crash
- výsledky + fotografie
Místo Oscarů čekaly na Cruise Zlaté maliny
- celebrity musely překousnout anticeny

Crash zářící plejádou hvězd současného Hollywoodu vypovídá o osudech lidí během 36 hodin kulturního a rasového napětí v Los Angeles.

Upřímný údiv nad jeho vítězstvím byl patrný i na herci Jacku Nicholsonovi, který nejvyšší ocenění americké filmové akademie vyhlašoval.

Ačkoli Zkrocená hora, která líčí milostný vztah mezi dvěma kovboji, v kategorii nejlepší film nakonec nezabodovala, do značné míry poznamenala celý předávací ceremoniál.

Její téma vneslo do tradičně okázalé slavnosti uvolněnou atmosféru i jemný vtip, který decentně rozdával osvědčený televizní komik Jon Stewart.

Televize ABC, jež večer přenášela, spolu s akademií letos zvolila zábavnější formu ceremoniálu, aby obnovila klesající zájem diváků.

Většina snímků nominovaných na nejlepší film tentokrát slavila úspěchy spíš u kritiků a filmových nadšenců než u široké veřejnosti, což se podepsalo i na jejich menších výnosech v pokladnách kin.

Otevřeně homosexuální námět Zkrocené hory využili pořadatelé hned v úvodu večera, kdy v krátkém sestřihu představili průvodce předcházejícími ročníky.

Billy Crystal a Chris Rock se v něm ukázali v exteriéru Zkrocené hory, jak rozpačitě vykukují ze stanu a dvojznačně se omlouvají, že tentokrát nemají čas.

Stewart se pak na plátně objevil v posteli s hollywoodským krasavcem Georgem Clooneym, jak se dohadují o tom, zda uvádění 78. ročníku Oscarů je či není sen.

V jiném sestřihu diváci také viděli parodii na kovbojskou milostnou romanci sestavenou ze známých sekvencí klasických hollywoodských filmů z prostředí drsných mužů na Divokém západě.

Jon Stewart přivítal obecenstvo slovy "dámy, pánové - a Felicity" se zřejmou narážkou na další film s námětem sexuální odlišnosti, tentokrát na snímek TransAmerica, v němž se Felicity Huffmanová představila jako muž podstupující změnu pohlaví.

Homosexuální námět zazněl i ve filmu Capote o novináři a spisovateli Trumanu Capotovi, za jehož ztvárnění si Philip Seymour Hoffman odnesl Oscara za nejlepší mužský herecký výkon.

"Capote ukázal Americe, že ne všichni homosexuálové jsou mužní kovbojové - skutečně mezi nimi jsou i zdegenerovaní newyorští intelektuálové," řekl z pódia žertem Stewart.

Clooney, jenž přebíral Oscara za nejlepší výkon ve vedlejší mužské roli, který předvedl ve filmu Syrania, poukázal na to, že Hollywood byl vždy při prolamování různých tabu vpředu.

Zmínil například nemoc AIDS, o níž vznikaly filmy v době, kdy se ještě považovala jen za onemocnění homosexuálů. Nepřímo se ale dotkl i politických a společenských problémů a uvítal, že hollywoodská kritika často překračuje hranice "hlavního proudu".

Sál plný osobností současného stříbrného plátna se smíchy otřásal po Stewartových narážkách na politická témata. Na adresu celebrit, které často vystupují na akcích na podporu demokratických politiků, například řekl, že oscarová slavnost je večerem "kdy můžete vidět všechny své hvězdy a nemusíte přispívat Demokratické straně".

Hned ale zamířil i na republikánské cíle. Nepřítomnost zpěvačky Björk, která při jednom z minulých oscarových ročníků šokovala svou labutí róbou, vysvětlil odkazem na nedávný incident viceprezidenta Richarda Cheneyho, který na lovu postřelil jiného lovce. Ohlušující smích vybuchl v hledišti Divadla Kodak poté, co Stewart suše prohlásil: "Dick Cheney ji zastřelil."

Autoři: ,

Nejčtenější

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

RECENZE: Bohdalová s Hádkem se octli v Kleci. A tam jsou nejsilnější

Jiřina Bohdalová a Kryštof Hádek ve filmu Klec

K čistému thrilleru chybělo – či spíše přebývalo – jen málo. Ale za dramaturgickou nejistotu Klece, kterou Česká...

Martin se zastal scenáristů Hry o trůny. V knihách slibuje jednorožce

Spisovatel G. R. R. Martin na snímku z letošního dubna, kdy překvapivě...

K ostře sledovanému finále poslední řady seriálu Hra o trůny se vyjádřil i sám spisovatel G. R. R. Martin na svém...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Kdo vyhraje volby, kdo hokej a kdo jim dá na frak

Z filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku

Nezapomeňte, že rozhodují právě vaše hlasy, huláká víkendová obrazovka ze všech stran. A taky nám výsledky veškerých...

KOMENTÁŘ: Jiřina Bohdalová trpěla jeden večer, Hra o trůny celé roky

Isaac Hempstead Wright (vpravo) jako Bran Stark v seriálu Hra o trůny

Tak nám zabili Jiřinu Bohdalovou. Samozřejmě pouze její postavu, což se prý herečce v nedělním filmu Klec stalo vůbec...

VIDEO: Já se vrátím, slíbil a splnil. Přichází Terminátor: Temný osud

Arnold Schwarzenegger ve filmu Terminátor: Temný osud

Arnold Schwarzenegger ve své nejslavnější filmové sérii je zpátky. Snímek Terminátor: Temný osud vejde do kin 31....

Najdete na iDNES.cz