Zkrocená hora kráčí k Oscarům

  1:00aktualizováno  1:00
Oscary mají svého favorita. Poté, co kovbojská romance režiséra Anga Leeho Zkrocená hora získala sedm nominací na Zlaté glóby, které se budou rozdílet v půli ledna, vládne i cenám kritiků.

Zkrocená hora - Fotografie z filmu Zkrocená hora | foto: Oficiální stránky filmu

Z deseti sdružení  amerických filmových kritiků jich šest shodně označilo za nejlepší film roku právě nevšední příběh homosexuálního vztahu dvou mužů z ranče, kteří se setkali v divoké přírodě Wyomingu.

Soupeři Zkrocené hory zaznamenali u recenzentů každý po jediném vítězství: jde o filmy Dobrou noc a hodně štěstí, Dějiny násilí, King Kong a Mnichov.

Ztracená hora si drží rovněž velice slušnou návštěvnost, přestože se promítá zatím jen v omezeném počtu kin. Zároveň ji provázejí kontroverzní výroky – někteří lidé totiž drama o menšinové sexuální orientaci předem odsuzují, aniž je viděli.

Ostatně i do českých kin Zkrocená hora vstoupí s doporučením, že film není vhodný pro děti do patnácti let. Tuzemská premiéra se plánuje na 2. březen, což je tři dny předtím, než se v Los Angeles udělí ceny Americké filmové akademie. Favorizovaný Lee už má na kontě Oscara za cizojazyčný film Tygr a drak.

Na počátku projektu, který hýbe Spojenými státy, stála krátká povídka nositelky Pulitzerovy ceny Annie Proulxové. Milostný příběh dvou mladíků, rančera a kovboje, kteří se poznali v létě roku 1963 a stali se přáteli na celý život, líčí jejich radosti i tragédie, rozchod, pokusy o jiný život i nová setkání.

V režisérově obsazení představují ústřední pár Heath Ledger a Jake Gyllenhaal. Jejich hrdinové se při práci kovbojů ve Wyomingu, na hoře jménem Brokeback, brzy stanou nejlepšími kamarády. Jenže léto v sedle za čas skončí a s ním zdánlivě i jejich vztah.

První z mužů zůstává v kraji, kde se ožení – jeho manželku hraje Michelle Williamsová – a stane se otcem dvou dcer. Rodina se protlouká životem s velkými těžkostmi. Druhý hrdina odjíždí do Texasu, kde se zamiluje do královny rodea v podání Anne Hathawayové: rovněž se vezmou a mají spolu syna. 

Po čtyřech letech se však nově usedlý Texasan chystá zajet do Wyomingu – oba muži se spolu znovu sejdou a zjišťují, že uplynulá doba ani jejich rodinná zázemí na síle jejich citu nic nezměnily. V následujících letech se oba snaží vzájemné pouto udržet – i za cenu bolesti, neboť je pro jejich život nejdůležitější.

Autoři:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Klidně už můžete říkat černý. Zlatý Morgan Freeman

Morgan Freeman ve filmu Kouzlo Belle Isle

Letmá statistika sobotního programu nabízí dva více méně již omšelé junáky – jsou jimi Mladý Montalbano a Mladý Karl...

VIDEO: Máme dvojčata a vinobraní na krku, hlásí hrdinové filmu 3Bobule

Tváře chystaného snímku 3Bobule

Natáčení komedie z vinařského prostředí 3Bobule skončilo, na světě je první ukázka. Tak jako v předešlých dvou dílech...

VIDEO: V druhé sérii Temného Kraje potká Vaculík po letech Hrubešovou

Ukázka ze seriálu Temný kraj

Před třiceti lety spolu točili film Oznamuje se láskám vašim, nyní se Lukáš Vaculík a Markéta Hrubešová potkají znovu v...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz