Zemřela Hřebejkova oblíbená herečka

  14:07aktualizováno  14:07
Po dlouhé nemoci zemřela v jedné z pražských nemocnic herečka Jiřina Třebická. Bylo jí 74 let. Naposledy se objevila ve filmu Horem Pádem režiséra Jana Hřebejka, který chtěl herečku obsadit i do svého připravovaného snímku Kráska v nesnázích.
Jiřina Třebická

Jiřina Třebická - Herečka Jiřina Třebická ve svém posledním filmu Horem Pádem | foto: Total Help Art

"Byla to taková Giulietta Masinová, která nepotkala svého Felliniho," řekl Jan Hřebejk. Herečku obdivoval celé své dospívání a chodil na ni do Činoherního klubu. "Širší veřejnost ji nedocenila ani jako herečku, ani jako člověka."

Jiřina Třebická se narodila 1. listopadu 1930 a původně se věnovala tanečnímu umění. S herectvím začala v ostravském Divadle Petra Bezruče, jehož členkou byla v letech 1953 až 1965.

Odtud přešla do pražského Činoherního klubu, kde vytvořila desítky rolí. Právě tato scéna pomohla před pěti lety řešit její nelehkou životní situaci, v níž se ocitla vinou těžkých zdravotních problémů, a uspořádala v její prospěch benefiční večer.

Třebická byla jednou z nejvýraznějších postav české divadelní kultury 60. let. V režii Evalda Schorma ztvárnila Soňu v Dostojevského Zločinu a trestu, byla výstřední praštěnou Meg z Narozenin Harolda Pintera v režii spoluzakladatele této scény Jaroslava Vostrého i klaunem ve hře Leonida Andrejeva Ten, který dostává políčky v režii Miroslava Macháčka.

Dalšími jejími mistrovskými postavami v legendárních inscenacích byla například narkomanka Mary v O'Neillově Cestě dlouhého dne do noci či hostinská Marie v Hrabalově Něžném barbarovi. V nich ji režírovali další zakladatel Činoherního klubu Ladislav Smoček, respektive Ivo Krobot.

Na této scéně se Jiřina Třebická naposledy objevila v květnu 1993 v derniéře hry Sama Sheparda Pravý západ.

Třebická hrála i v dílech nové vlny české kinematografie - v Schormově Návratu ztraceného syna, Mášově Ohlédnutí, Menzelových Skřiváncích na niti a Valčanovově Šanci. Skutečných tvůrčích příležitostí však ve filmu a televizi v době postupující normalizace ubývalo. Výjimkou byly role ve filmu Pavučina Zdeňka Zaorala a Dům pro dva Miloše Zábranského.

V 90. letech ještě natočila s Jurajem Jakubiskem snímky Lepšie je byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý a Nejasná zpráva o konci světa. Režisér Karel Kachyňa ji obsadil do filmu Fany a Jan Hřebejk do epizodní role snímku Horem pádem. Hrála matku zastavárníka - ošuntělého pětačtyřicetiletého obézního máničky - a prý ji dost pohoršilo, jakého to má filmového syna šupáka.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

RECENZE: Žádná romantika. V Lásce mezi regály září tajuplný velkosklad

Záběr z filmu Láska mezi regály

Snímek Láska mezi regály nabídne noční jízdu ještěrkami v tajuplném zákulisí supermarketu. Ač může český název trochu...

Proti okleštění Oscarů se postavili Clooney, Pitt, de Niro i režiséři

George Clooney dorazil se svou přítelkyní Stacy, která ve zlatých šatech zn.

Oscary se letos topí ve skandálech. Po odstoupení moderátora a zavržení nové ceny „popularity“ se zvedla vlna nevole i...

RECENZE: Zakažte mým rodičům plodit děti, vydírá průhledné Kafarnaum

Z filmu Kafarnaum

Kafarnaum, podle evangelií působiště Ježíše Krista, je také jméno libanonského filmu, který si z festivalu v Cannes...

Najdete na iDNES.cz