Zemřela herečka Stella Zázvorková

  12:46aktualizováno  12:46
Ve věku 83 let zemřela herečka Stella Zázvorková. Skonala ráno ve svém bytě v Praze-Dejvicích. Zřejmě podlehla infarktu. Zázvorková hrála v desítkách filmů i divadelních inscenací. Poslední roli ztvárnila v Románu pro ženy.
Stella Zázvorková

Stella Zázvorková - Stella Zázvorková | foto: Robert ZlatohlávekMF DNES

FOTOGALERIE
Ze života Stelly Zázvorkové

OHLASY KOLEGŮ
Vašut: Se Stellou si zatančím

"Vždy jsem si velmi vážil jejích profesionálních i lidských kvalit. Myslím, že vyjádřím pocity většiny obyvatel České republiky, když řeknu, že nám všem bude paní Stella velmi chybět," rozloučil se s herečkou prezident Václav Klaus.

Skonala ve svém bytě
Zesnulou herečku objevili ráno přátelé, kteří se o ni starali. Přivolali lékaře, který dorazil po 11. hodině, ale už pouze konstatoval smrt. "Paní Zázvorková zemřela," potvrdila iDNES Hana Höschlová, blízká rodinná přítelkyně.

Do bytu dorazil i synovec herečky, filmový architekt Jan Zázvorka, který se zhroutil. Právě na něm budou přípravy pohřbu, který by se měl uskutečnit do pěti dnů.

Jako vzpomínku na populární a oblíbenou herečku uvede Česká televize dnes večer ve 21:40 na ČT1 pořad Úsměvy Stelly Zázvorkové.

Pohřeb může být v ABC
Stella Zázvorková podle Höschlové podlehla infarktu, nicméně přesnou příčinu smrti určí pitva. "Netrápila se," podotkla.

Herečka v lednu strávila několik dní v pražské motolské nemocnici kvůli lehké srdeční arytmii. "Na tento čtvrtek byla paní Zázvorková objednána na další kontrolu," uvedla mluvčí nemocnice Eva Jurinová. - o hospitalizaci více zde

Höschlová připustila, že by se poslední rozloučení mohlo konat v pražském Divadle ABC, kde herečka v devadesátých letech coby host vystupovala.

"Divadlo zatím nekontaktovala ani rodina ani Herecká asociace, ale pokud je to přání rodiny nebo paní Zázvorkové, jsme ochotni v divadle poslední rozloučení uspořádat," řekl ČTK umělecký šéf divadla Milan Schejbal.

Z FILMOVÝCH A TV ROLÍ

- Anděl na horách
- Čtyři vraždy stačí, drahoušku!
- Zítra to roztočíme, drahoušku
- Kolja
- Pelíšky
- Z pekla štěstí
- Kytice
- Babí léto
- Arabela (seriál)
- Život na zámku (seriál)

V letech, ale stále vitální
V polovině dubna Zázvorková oslavila třiaosmdesáté narozeniny.  Nepřála si žádné dary, jen aby ještě chvíli žila a mohla si zahrát nějakou novou roli. Jednu už měla vybranou.

"A také jsem ráda, že už je konečně teplo, protože v té dlouhé zimě mě všechno bolelo, hlavně kolena a kyčle. Teď mě to trochu přešlo, a tak se raduji a docela si užívám," svěřila se tehdy herečka. - více zde

Jako poslední ji do svého filmu Román pro ženy obsadil režisér Filip Renč. "Dnes si zahrála tu nejsmutnější roli ve svém bohatém životě komediální herečky. Je mi strašně líto, že odešla. Doufám, že shora nám bude všem držet palce," řekl iDNES Renč. - další ohlasy na úmrtí herečky zde

Se Zázvorkovou počítal i do budoucna. "Byl by laskavý. A já bych si na to troufla, i kdyby mě měli vykopat z hrobu. Nechci, aby to znělo jako sebechvála, ale pořád ještě můžu skládat myšlenky do slov, až se sama divím," řekla herečka na počátku roku v rozhovoru pro MF DNES. - celý rozhovor zde

Legenda hrála nejprve pro mládež
Stella Zázvorková patřila k českým hereckým velikánům. Ztvárnila přes padesát divadelních a více než 180 filmových a televizních rolí. Letos na jaře dostala cenu Český lev za dlouholetý umělecký přínos.

Z DIVADELNÍCH ROLÍ

- Célie (Moliere: Domnělý paroháč)
- Tornádo Lou (Brdečka: Limonádový Joe)
- Elisabeth (Voskovec a Werich: Těžká Barbora)
- Mastílková (Tyl: Fidlovačka)
- Paní Boylová (Christie: Past na myši)
- Teta Berta (Burkhardt: Ohňostroj)
- Helga von Dorpová (Levin: Osidla smrti)
- Paní Parkinsová (Patrick: Tančící myši)
- Paní Váchová (Hrubín: Srpnová neděle)
- Sestra (Horníček: Třináctá sestra)

Nositelka divadelní ceny Thálie za celoživotní dílo z roku 2001 se narodila 14. dubna 1922 v Praze. Po studiích na herecké škole E. F. Buriana nastoupila do Divadla pro mládež Míly Mellanové.

Svá nejslavnější léta prožila v Městských divadlech pražských, kde působila v letech 1962 až 1990. Objevila se ale i na mnoha dalších pražských scénách - ve 40. letech to bylo divadlo Větrník, později Divadlo Satiry, Realistické divadla či Divadlo E. F. Buriana.

Mezi její blízké přátele patřili herci Jan Werich, Jiří Sovák či Vladimír Menšík. Provdala se za dalšího velikána, Miloše Kopeckého, ale po několika letech se rozvedli. Zázvorková porodila dceru Janu, která tragicky zemřela v patnácti letech.

Do srdcí diváků se Zázvorková zapsala také rolemi ve filmech, které patří do zlatého fondu české a československé kinematografie. Namátkou: Anděl na horách, Zítra to roztočíme, drahoušku...!, Co je doma, to se počítá, pánové ..., Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách.

V devadesátých letech se pak objevila v oscarovém Koljovi, pohádkách Z pekla štěstí či Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko, romantické Kytici, či příběhu o stáří Babí léto. Pro televizi natočila film Na psí knížku nebo seriál Život na zámku.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Hanzlíkovo Léto s gentlemanem odstartovalo v kinech až na čtvrtém místě

Hrdinové filmu Léto s gentlemanem

Jaromír Hanzlík jako herecký hrdina i scenárista snímku Léto s gentlemanem se zřejmě minul se svým generačním publikem....

Zemřel herec Bruno Ganz, nejznámější filmový Hitler

Febiofest 2010 - Bruno Ganz

Ve věku 77 let zemřel v Curychu švýcarský filmový a divadelní herec Bruno Ganz. Informovala o tom v sobotu agentura DPA...

Ivan Trojan se v režii Agnieszky Hollandové promění v Šarlatána

Ivan Trojan a Agnieszka Hollandová před natáčením filmu Šarlatán

Šestinásobný držitel Českého lva Ivan Trojan se v dubnu opět postaví před kameru. Tentokrát v roli lidového léčitele v...

Carraro Tigretrac 4400 (4x4)2t
Carraro Tigretrac 4400 (4x4)2t

r.v. 2004, naj. 2 500 km, diesel, 1. majitel
378 730 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz