Zemřel režisér Claude Chabrol, ikona francouzské nové vlny

  11:44aktualizováno  11:44
Ve věku 80 let zemřel dnes ráno francouzský filmový režisér Claude Chabrol, jeden nejvýznamnějších představitelů francouzské nové vlny. Mezi jeho nejznámější snímky, kterých natočil přes padesát, patří Krásný Serge, Paní Bovaryová, Tiché dny v Clichy, Slavnost, Díky za čokoládu, Řezník nebo Nevinní se špinavýma rukama.

Režisér Claude Chabrol se loni zúčatnil filmového festivalu Berlinale. | foto: Reuters

Chabrol, který je považován za jednoho z nejlepších francouzských režisérů, upoutal pozornost diváků i kritiky již svojí prvotinou Krásný Serge (1958), která je považována za jeden z prvních, ne-li první, snímek francouzské nové vlny. Velký úspěch pak sklidil dalším filmem Bratranci, který byl oceněn Zlatým medvědem na MFF Berlín 1959.

Berlinale 2009 - Claude ChabrolChabrol se ve svých filmech netajil obdivem k Alfredu Hitchcockovi. Již na počátku své kariéry napsal (spolu s Erikem Rohmerem) o Hitchcockovi knížku, která je dodnes považována za jednu z nejlepších studií o tomto geniálním tvůrci.

V 60. letech Chabrol kvůli poklesu zájmu o složité psychologické snímky natočil několik komerčně zaměřených filmů ve stylu Jamese Bonda, k umělecky náročnější produkci se vrátil až na přelomu 60. a 70. let. V té době vznikly dodnes slavné psychologické thrillery s kriminální zápletkou jako například Bestie musí zemřít (1969) a Řezník (1970).

V následujících letech byl Chabrol autorem i mnoha filmů, které propadly a kritika je označila přinejmenším za "slabší". "Miluju natáčení. Skoro víc než samotný výsledek. Tak před dvaceti lety jsem točil i dost pitomostí, protože mi nedovolili nic pořádného točit," řekl k tomu před několika lety v jednom z rozhovorů.

Berlinale 2009 - Claude Chabrol

Další vlnu diváckých úspěchů a četná festivalová ocenění mu přinesly filmy z konce 80. a 90. let, kdy spolupracoval především s Isabelle Huppertovou (Ženská záležitost, Slavnost, Konec sázek, Paní Bovaryová), nebo například snímek Tiché dny v Clichy (1990). Z posledního desetiletí patří k jeho nejoceňovanějším filmům psychologické drama Díky za čokoládu (také jako Sladká smrt; 2000), kde hlavní roli ztvárnila opět Huppertová.

Krom Huppertové se v Chabrolových filmech objevuje mnoho dalších francouzských hereckých hvězd. K jeho největším oporám patřila například Stéphane Audranová, která se stala i jeho druhou ženou. V Chabrolových filmech excelovali třeba Jean-Claude Brialy, Jean Yanne nebo Jean-Paul Belmondo. Ve většině svých filmů si také sám zahrál epizodní roli.

Vyznamenaný Vtipálek

K Chabrolovým oblíbeným žánrům patřily především detektivky, byl ale také mistrem filmového humoru. V roce 2009 byl za celoživotní přínos světové kinematografii oceněn na festivalu Berlinale.

Pařížský rodák Chabrol (24. června 1930) nejprve studoval farmakologii, v padesátých letech ale začal psát recenze pro časopis Cahiers de Cinéma.

V té době se také seznámil s pozdějšími režisérskými souputníky a předními představiteli francouzské nové vlny jako byli François Truffaut, Jean-Luc Godard nebo Eric Rohmer.

Za své filmy Chabrol, který byl třikrát ženatý a byl otcem dvou synů, získal mnoho prestižních cen. Úspěchy sklízel především na festivalech v Cannes a Berlíně.

Berlinale 2009 - Claude Chabrol

"Byl to velikán francouzského filmu, svobodný, drzý, politicky adresný a výřečný," vzpomínal na Chabrola a jeho tvorbu šéf kulturního odboru pařížské radnice Christophe Girard, který agenturu AFP o Chabrolově úmrtí informoval.

Autor:

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

Rebecca Fergusonová: Jemná drsňačka ze severu, co se prosadila v Hollywoodu

Švédská herečka Rebecca Fergusonová při představení filmu Mission: Impossible -...

Kdyby chtěla, mohla by být s trochou štěstí další velkou akční hvězdou. Raději ale na plátně zkouší i jiné věci....

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

VIDEO: Festival Ji.hlava slibuje velkou přehlídku erotiky v dokumentu

Velká přehlídka erotiky v dokumentu 2

Nesoutěžní součástí 23. mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který se koná 24.–29. října, je velkou...

VIDEO: Plodková skáče z okna, Vetchý do bazénu. Točí se Bábovky

Ondřej Vetchý a Táňa Pauhofová při natáčení filmu Bábovky

Současné partnerské či rodinné vztahy zachycené v zábavných situacích znamenají pro hrdiny snímku Bábovky, který podle...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz