Zemřel Jiří Hubač, král české scenáristiky a autor legendární Sanitky

  15:40aktualizováno  17:53
Ve věku 82 let skonal v pražské motolské nemocnici scenárista a dramaturg Jiří Hubač, jehož u diváků proslavily hlavně televizní seriály Dobrá voda a Sanitka. Zprávu potvrdil portálu iDNES.cz mluvčí České televize Ladislav Šticha. "Zemřel nekorunovaný král televizní scenáristiky," prohlásil.

Odešel nekorunovaný král české scenáristiky, shodují se filmaři. Fotografie pochází z cen TýTý z roku 2008. | foto: MF DNES

Šticha řekl iDNES.cz, že zdravotní problémy provázely vyhledávaného a filmaři velmi milovaného a respektovaného tvůrce už delší dobu.

"Plánovali jsme oslovit ho kvůli práci na druhé řadě seriálu Sanitka, ale necítil se na ni. Zřejmě mu už tehdy nebylo dobře a to je pár let zpátky," řekl Šticha a dodal, že i proto se úkolu nakonec zhostil Hubačův syn Ivan, rovněž scenárista.

Jiřina Jirásková (vpravo) a Jiřina Bohdalová ve filmu Fany

Jiřina Jirásková (vpravo) a Jiřina Bohdalová ve filmu Fany

Martin Dejdar ve filmu Učitel tance

Martin Dejdar ve filmu Učitel tance

"Bude nám hodně chybět. Přestože toho ke konci už tolik nenatočil, jeho hlavní díla budou navždy patřit do zlatého fondu televizní tvorby," složil mu mluvčí ČT poklonu.

Kdo teď bude psát filmy?

Úspěchů nicméně nedosáhl Hubač pouze v televizi, věhlas získal i na poli kinematografie. "Kdo teď bude, proboha, psát filmy?" reagoval na zprávu o Hubačově smrti jeho dlouholetý přítel a kolega, režisér Matěj Mináč, který s ním v roce 1998 natočil snímek Všichni moji blízcí. Znovu se setkali za kamerou v roce 2004, kdy spolu natáčeli inscenaci Anglická rapsodie, Hubačovo poslední velké dílo.

Z filmu Všichni moji blízcí

Z filmu Všichni moji blízcí

"Jsem úplně otřesený. Jirkovi Hubačovi vlastně vděčím za to, že jsem se stal filmařem. Mně, tehdy úplnému začátečníkovi, dal důvěru, napsal nádherný scénář Všichni moji blízcí s úžasnými charaktery a dialogy, které si podmanily diváky na celém světě," řekl iDNES.cz Mináč, který momentálně slaví úspěch na světových festivalech se svým novým filmem o siru Nicholasi Wintonovi Nickyho rodina.

Právě film Všichni moji blízcí také Česká televize mimořádně zařazuje do svého úterního programu. "Uvedeme jej na počest pana Hubače v úterý od 20 hodin na ČT1 místo tradičního Malého Pitavalu z velkého města," řekla iDNES.cz  Bohuslava Holubová z tiskového oddělení televize.

Dietl a dvě Jiřiny

V 90. letech se Hubač podílel na scénářích k mnoha ceněným snímkům včetně Učitele tance, za nějž dostal Českého lva Martin Dejdar. Z jeho pera pochází i herecký koncert Jiřiny Jiráskové a Jiřiny Bohdalové Fany, za který byl on sám na Českého lva nominován a Bohdalová ho za svůj výkon dostala.

Televizní dráhu započal Jiří Hubač v roce 1961, kdy nastoupil do tehdy ještě Československé televize na pozici dramaturga. Setrval tam až do roku 1974, od té doby působil už jen jako scenárista na volné noze.

S Jaroslavem Dietlem spolupracoval na oblíbeném seriálu Tři chlapi v chalupě (1963), samostatně pak jako autor debutoval televizní hrou Zítra a pozítří (1963). Výrazně na sebe upozornil na konci sedmdesátých a osmdesátých let, kdy vznikly například hry Ikarův pád (1977), který napsal pro Vladimíra Menšíka, či Nezralé maliny (1980). 

TýTý 2008 - Jiří Hubač a Jiřina Jirásková

Jiří Hubač se svou téměř dvorní herečkou Jiřinou Jiráskovou

V následujících letech zaujal například televizními filmy Hřbitov pro cizince a Zámek v Čechách s Jiřinou Jiráskovou v hlavní roli, uznání se těšil i třídílný televizní film Zdeňka Zelenky Arrowsmith, který vznikl v roce 1997 podle předlohy slavného spisovatele Sinclaira Lewise.

"Jsou chvíle, kdy i chlapovi zvlhnou oči, a to se mi právě stalo. Není divu, odešel mi kamarád z nejbližších, člověk, od kterého jsem se, a není to fráze, opravdu hodně naučil, a to nejen v profesi," napsal iDNES.cz Zelenka, kterého s Hubačem poutalo přes dvacet let trvající hluboké přátelství.

"Kdykoli se mi stalo něco hezkého či ošklivého, vždy jsem to chtěla říci právě jemu. Je to ztráta, která postihla celou kulturní veřejnost. Takových autorů bohužel moc není, takových lidí znám na prstech jedné ruky. Kdykoli jsem dostávala nějakou cenu, předával mi ji on, či prostě u toho byl," řekla ČTK jiřina Jirásková.

Autor:

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Rebecca Fergusonová: Jemná drsňačka ze severu, co se prosadila v Hollywoodu

Švédská herečka Rebecca Fergusonová při představení filmu Mission: Impossible -...

Kdyby chtěla, mohla by být s trochou štěstí další velkou akční hvězdou. Raději ale na plátně zkouší i jiné věci....

VIDEO: Festival Ji.hlava slibuje velkou přehlídku erotiky v dokumentu

Velká přehlídka erotiky v dokumentu 2

Nesoutěžní součástí 23. mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který se koná 24.–29. října, je velkou...

RECENZE: Snímek Ad Astra zdobí Brad Pitt. Jinak jen stíhá Gravitaci

Záběr z filmu Ad Astra

Shodou okolností se Donald Sutherland, Tommy Lee Jones a Loren Dean potkali už ve filmu Vesmírní kovbojové. Nyní putují...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz