V 96 letech zemřel Franco Zeffirelli, režisér nejslavnější verze Romea a Julie

  13:37aktualizováno  13:57
Legendární italský režisér Franco Zeffirelli zemřel ve věku 96 let. Režisér a bývalý senátor se proslavil zejména adaptacemi Shakespearových děl, ale také moderním pojetím klasických oper. Před dvaceti lety si z karlovarského festivalu odnesl cenu za celoživotní přínos.

Italský režisér Franco Zeffirelli na tiskové konferenci během Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech (10. července 1999). | foto: ČTK

Zefffirelliho syn Luciano uvedl, že jeho otec skonal doma. „Chvíli trpěl, ale odešel klidně,“ řekl.

Mezi nejznámější režisérova díla patří filmová adaptace Shakespearovy klasiky Romeo a Julie z roku 1968. Snímek s Leonardem Whitingem a Olivií Hussey je považován za nejlepší filmové ztvárnění příběhu dvou milenců z města Verona. Zeffireli totiž jako první obsadil do titulních rolí skutečně mladé herce, čímž příběhu dodal na autenticitě. 

Whitingovi bylo sedmnáct, Hussey před začátkem natáčení sotva patnáct let, takže si režisér musel od úřadů vyžádat speciální povolení, aby s herečkou mohl natáčet milostné vzplanutí obou hrdinů. Snímek si odnesl Oscara za kameru a kostýmy, nominován byl celkem čtyřikrát a to včetně kategorie nejlepší film a režie.

Zeffirelli těšil diváky po celém světě svou romantickou vizí a často extravagantními inscenacemi, vedle zmíněného snímku Romeo a Julie patří mezi jeho největší díla vícedílný výpravný film Ježíš Nazaretský či Zkrocení zlé ženy s Richardem Burtonem a Liz Taylorovou. S velkou pružností tvořil klasiku pro nejznámější opery na světě, od milánské La Scaly až po Metropolitní v New Yorku, a divadelní hry pro londýnské a italské scény.

Fotogalerie

„ A i když člověk už ví, co přijde, musí stále obdivovat scénické detaily, jež jsou přesně vsazeny do sebe jako kolečka do velkého stroje a tvoří sugestivní plátno. Ať už to je průhled do střešní mansardy, obklopené dalšími střechami a komíny, zaplněný pařížský bulvár s obchody a kavárnami, nebo ‚sněhem‘ pokrytá ulice,“ psala loni naše recenzentka po zhlédnutí Pucciniho Bohémy v Zeffireliho scéně a režii, kterou z Metropolitní opery přenášela naše kina.

Rodák z Florencie, který se původně jmenoval Gianfranco Corsi, přitom působil nejdříve jako herec. Postupně však po boku Luchina Viscontiho začal pracovat jako autor výpravy a asistent režie. Od roku 1950 pak sám režíroval divadelní hry a postupně došlo i na film. 

Vedle filmování divadelní klasiky a náboženských témat se Zefffirelli v osmdesátých letech pokusil prorazit i na poli současných témat, jeho snímky Šampión a hlavně Nekonečná láska se však s velkým úspěchem nesetkaly. Italský režisér se tak vrátil ke klasice, začátkem devadesátých let zaujal třeba zpracováním Hamleta s mladým Melem Gibsonem v hlavní roli.

V letech 1994-2001 zasedal v Senátu italského parlamentu za Katánii a v roce 1999 na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech převzal cenu za mimořádný přínos světovému filmu.

V roce 1996 natočil Franco Zeffirelli také adaptaci románu Jana Eyrová:

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Od prádelny až po stodolu. Kde se vzal Hollywood

Hollywoodští producenti připravují film o záchraně thajských chlapců ze...

Zatímco ostatní kanály přinášejí prázdninově vyčichlou přehlídku konců, kam až továrna na sny doklopýtala, nedělní ČT...

Zemřela herečka Troškových komedií Alena Karešová, vypravěčka Arabely

Alena Karešová ve filmu Bota jménem Melichar (1983)

V 92 letech zemřela herečka Alena Karešová. „Hrála v mých filmech, v Botě jménem Melichar představovala protivnou...

VIDEO: Mark Hamill, idol Hvězdných válek, zpívá v roli vraždící panenky

Trailer k filmu Dětská hra

Ve filmu Dětská hra, který do kin vejde 25. července, ožije legendární vraždící panenka z hororové série Chucky. A co...

Najdete na iDNES.cz