Zemřel filmový scenárista a bývalý poradce Václava Havla Jiří Křižan

  11:24aktualizováno  12:42
Scenárista filmů Je třeba zabít Sekala či Signum laudis, ale také spoluautor slavné petice Několik vět z roku 1989 a člen týmu poradců bývalého prezidenta Václava Havla Jiří Křižan náhle zemřel na infarkt ve věku nedožitých 69 let.

Jiří Křižan | foto:  Dan Materna, MAFRA

Zprávu o Křižanově úmrtí iDNES.cz potvrdil Petr Jan Kryštof, krajský manažer strany TOP 09, za kterou Jiří Křižan kandidoval v letošních parlamentních volbách.

Celoživotní občanské postoje Jiřího Křižana, narozeného v roce 1941 ve Valašském Meziříčí, předurčil fakt, že jeho otec byl ve vykonstruovaném politickém procesu odsouzen za údajnou velezradu a v roce 1951 popraven. O sedm let později byl z politických důvodů Jiří Křižan těsně před maturitou vyloučen z gymnázia a pracoval v řadě dělnických profesí.

Rozhovor Barbory Tachecí s Jiřím Křižanem.Díky uvolnění politických poměrů ve druhé polovině 60. let se mu podařilo vystudovat scenáristiku a dramaturgii na pražské FAMU. Zároveň se v období tzv. Pražského jara začal věnovat žurnalistice. Na začátku 70. let byl redaktorem Víkendu deníku Mladá fronta. "Měl na starosti literární stránku a občas se mu tam podařilo otisknout autory, kteří nebyli zrovna v kurzu," řekl iDNES.cz jeho tehdejší kolega Karel Pacner.

Jiří Křižan napsal scénáře k třinácti realizovaným filmům, z nichž mezi nejvýznamnější patří psychologický snímek Františka Vláčila Stíny horkého léta z roku 1977 a drama z první světové války Signum laudis, režírované v roce 1980 Martinem Hollým. Oba filmy byly oceněny na MFF v Karlových Varech. Za druhý jmenovaný měl obdržet i státní cenu Klementa Gottwalda.

"Odmítl ji se slovy: ´Nechci cenu, na níž je podepsán vrah mého otce.´," vzpomíná dále Karel Pacner. "Nevím, jestli tohle bylo důvodem, proč musel z Barrandova odejít. Přešel do dabingu, kde počešťoval překlady. Přitom dál psal."

Nevěřím předvolebním slibům

Čtěte rozhovor s Jiřím Křižanem z letošního dubna

Ve druhé polovině 80. let bylo Jiřímu Křižanovi opět z politických důvodů znemožněno pracovat v jeho profesi, důsledkem bylo jeho zvýšené angažmá v prostředí disentu. V lednu 1989 založil petiční výbor za propuštění Václava Havla a spolu s Václavem Havlem a Alexandrem Vondrou byl spoluautorem petice Několik vět.

Zleva Jiří Křižan, Michael Žantovský, Václav Havel a Alexandr Vondra vystoupili v Divadle Na Zábradlí k 20. výročí politických změn v Československu. (15. října 2009)

V listopadu 1989 byl Jiří Křižan zakládajícím členem Občanského fóra a po zvolení Václava Havla prezidentem se stal členem týmu jeho poradců. Po volbách v červnu 1992 nastoupil na Ministerstvo vnitra jako náměstek ministra Jana Rumla. V lednu 1995 se vrátil k práci filmového scenáristy, tento obor přednášel i na FAMU.

Nejvýznamnějším Křižanovým dílem v polistopadové éře je scénář filmu režiséra Vladimíra Michálka Je třeba zabít Sekala z roku 1997. Snímek získal deset Českých lvů včetně scenáristického. S týmž režisérem pracoval i na přepisu knihy Emila Hakla O rodičích a dětech. Spolupracoval také s Českou televizí na seriálech Na lavici obžalovaných justice či Záchranáři.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

KOMENTÁŘ: Hitler může, Jackson ne? Když se upravuje historie, končí legrace

Záběr z odebrané epizody seriálu Simpsonovi

Děda Simpson prý za svého pobytu v Evropě předváděl striptýz Adolfu Hitlerovi. To je v pořádku. Ale když jeho syn Homer...

Další z rubriky

RECENZE: Nadgenerační zážitek. Ebenův sobík čaruje bez falešného útlocitu

Záběr z filmu Putování se sobíkem

Napínavější než mnohý hraný thriller a zábavnější než běžné animované pohádky je Putování se sobíkem, dokumentární...

RECENZE: Manželské etudy: Nová generace líčí stejné útěky jinými slovy

Z natáčení filmu Manželské etudy: Nová generace

Pod názvem Manželské etudy: Nová generace míří do kin dokumentární projekt, jehož základní podobu převzala režisérka...

TELEVIZIONÁŘ: Jak Rudolf Hrušínský pomohl nominaci na Zlatý glóbus

Z filmu Třicet jedna ve stínu

Při udílení cen se filmy zpravidla dělí na anglicky mluvené a ostatní, ovšem snímek Třicet jedna ve stínu si připsal...

Najdete na iDNES.cz