Zázraky života opisují Ordinaci, Robin Hood SuperStar, Škvorecký jen sebe

  7:37aktualizováno  7:37
Čekat od televizí původnost je pošetilejší než od komunistů omluvu. Ale kéž by alespoň nekopírovaly tak okatě, jak předvádí nejnovější kolečko premiér.

Ze seriálu Zázraky života | foto: TV Prima

Rytmus v patách včera na ČT 1 dopadl ještě nejlépe, autor příběhu Josef Škvorecký totiž "opisoval" jen sám od sebe: dávné téma – vlastní dospívání mezi jazzem a Internacionálou. Studentská romance z raných 50. let měla příjemnou náladu díky slušnému zpěvu a tanci i mladým hercům v čele s Vojtěchem Dykem, Janem Medunou a Vojtou Kotkem.

Slabší už byla její současná rovina, v níž se hrdina po letech sejde s bývalým estébákem a získá trochu kostrbaté alibi, proč jedině on tehdy unikl vězení. Hezký pohled na mladé recesisty z rodu Rebelů násobil nenucený jazyk.

Ovšem navzdory snaze režisérky Andrey Sedláčkové rozbít dlouhé dialogy nezvyklým počtem prostředí šlo o podívanou čistě televizní a přesycenou dobovými symboly – zvláště ve srovnání s příbuznými filmy 3 sezóny v pekle či Pouta. Dojem kazil i hlas vypravěče s alibistickými generačními omluvami typu "byli jsme mladí a naivní".

Zázraky života, které dnes odstartují na Primě, snad konečně probudí diváckou vzpouru pod hesly "Dejte nám seriál o popelářích, kominících nebo prostitutkách, jen už ne proboha o doktorech!". Osudy zaměstnanců a pacientů soukromé kliniky asistované reprodukce by mohly klidně nést název Rodinná ordinace.

Ze seriálu Zázraky života - Jana Plodková a Roman Zach

Od Ordinace v růžové zahradě totiž převzaly stavební půdorys, na němž se potkávají milostné trable lékařů s jejich pracovními případy, a od Rodinných pout zase základnu rodinné firmy s domáckými trampotami.

Už první dva díly nezapřou úspornost: stačí ordinace, čekárna, ambulance, byty; zdání pohybu zařídí pár záběrů sanity. Z herců se jen Jiří Ornest drží nad věcí, postava Tatiany Vilhelmové slibuje vývoj a šarm Romana Zacha je tu na místě. Naopak Jana Plodková v hlavní roli zosobňuje unylý typ budící spíš ochranitelské pudy.

Ale těžko může jiskřit větami "Sklenička je prasklá – a některé věci neslepíš" či smyčkou prostojů zdvořilostních pozdravů a řečnických otázek. Když se připočte školácky natočená nehoda a dojímání nad obrazy miminek, zdá se, že Zázraky života žádný přínos televizní tvorbě nenesou – leda pověsti soukromých klinik.

Robin Hood – Cesta ke slávě znamená zatím dost poklidnou, až ospalou verzi SuperStar. Třeba se rozjede s hlasováním o kandidátech na hlavní role v chystaném muzikálu, ale dokumenty z konkurzů a předvýběrů obsahují dlouhé promluvy, dlouhé výjevy a povšechné pravdy moderátorů Petra Vondráčka a Martiny Kociánové, kteří by k Adéle Banášové a Leoši Marešovi ze SuperStar mohli chodit do školy.

Pořad drží nad vodou jedna z autorek muzikálu Gábina Osvaldová, věcně zábavná jako vždy, a rovněž již tradičně vděčná hvězdná pěchota obohacená o sebeklam tanečníků. A s originalitou je Robin Hood taky na štíru: německá stanice SAT 1 už takhle hledala "pár snů" pro muzikál Tarzan. Že by čirá náhoda?

TELEVIZNÍ GLOSÁŘ
Rytmus v patách 60 %
Zázraky života 50 %
Robin Hood: Cesta ke slávě 40 %


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

DO KINA: Bruce Willis ve Skleněném narazí na zkázu ponorky Kursk

Záběr z filmu Kursk

Z osmi novinek týdne jsou dvě určeny především dětem a dvě milovníkům dokumentů. Podle skutečnosti navíc vznikl i...

Do kin míří zakázaný cestopis, v němž Češi zachytili soumrak Tibetu

Záběr z českého dokumentu Cesta vede do Tibetu

S výjimkou badatelů z Národního filmového archivu věděl o jeho existenci jen málokdo. Pozapomenutý cestopis z roku 1954...

Televize Nova nasadí od února na páteční večery seriál Kameňák

První klapka seriálu Kameňák

Programové schéma na jaro 2019, které představila televize Nova, obsahuje vedle premiérových dílů starších pořadů jednu...

Najdete na iDNES.cz