Zázrak se neopakuje, Iron Man 2 za jedničkou hodně pokulhává

  5:01aktualizováno  5:01
Možná další oběť dabingu, znělo v sále už před projekcí. Bohužel ano – ale nejen dabingu. Akční příběh Iron Man 2, který u nás startuje i s vydáním stejnojmenného komiksu již ve středu, týden před Spojenými státy, žije víc ze zaslouženého věhlasu prvního dílu než z nových nápadů.

Z filmu Iron Man 2 | foto: Bontonfilm

A přísné kontroly – prohlížely se i tašky novinářů – jako by spíš než pirátskému zneužití bránily předčasnému prozrazení faktu, že se zázrak neopakuje.

Privatizace míru

Na vrub české verzi padá i paradox, že anglické texty přemluvila, kdežto k ruským pasážím dává titulky. Čili stejně nutí předpokládané dětské publikum číst a navíc je tak Mickey Rourke coby moskevský mstitel, typ Monte Cristo s vodkou, zvýhodněn vůči Robertu Downeymu Jr. v titulní roli.

Iron Man 2

USA, režie Jon Favreau, dabing, 124 minut

Hrají: R. Downey Jr., M. Rourke, S. Johanssonová, G. Paltrowová

Hodnocení­: 60 %

Sám Downey na šarmu neubral, ale hlavní osvěžující znak jeho hrdiny, totiž šťavnatou aroganci, obrušuje dabing v pouhou lehkou pobavenost, čímž se půlka kouzla ztrácí.

Vadí to i proto, že na svůj žánr vede Iron Man 2 nečekanou spoustu řečí. Po prologu v moskevském doupěti a vzápětí na půdě blýskavé americké show, kam létající vynálezce a milionář v jedné osobě dopadne mezi tanečnice, následuje slovní bitka v Senátu, již zpestří jen půvabná technická hračička "přenášející" groteskní pokusy Íránu či Severní Koreje napodobit hrdinův objev.

Z filmu Iron Man 2Z filmu Iron Man 2

A také tu zazní hláška roku: "Úspěšně jsem privatizoval světový mír". Vůbec by se měl Iron Man promítat voličům coby důkaz, jak se stát snaží přiživovat na soukromém mozku a majetku.

Ovšem sama zápletka, kde hrdina čelí kromě Pentagonu i osobnímu konkurentovi, Rusovi, záhadné špionce v podání Scarlett Johanssonové a vlastnímu strachu ze smrti, působí vyšeptale. Ještěže baví zběhlá samozřejmost, s níž Iron Man používá své pohádkové vymoženosti – včetně "prohlížeče" hereččiných vnad v negližé.

První pořádná akce se dostaví až na Velké ceně Monaka, kam mezi rychlé vozy vejde Rourke s elektrizujícími biči a párátkem v koutku úst – zřejmě korektnější rekvizitou zlosynů, kterou současný Hollywood nahrazuje cigarety.

Kubánský zmetek

Pak se příběh vrátí k věčnému komiksovému modelu ve třech částech: milovaný superman, zpochybňovaný superman, znovu vítězný superman. Přičemž slabou chvilku si dočasně zlomený Iron Man vybírá opět často v dušezpytných rozhovorech. Rozbředlý film opět ožije až s návratem do laboratoře: jeho "vědecká" podstata poskytuje víc vzrušení než akce.

Finále už přináší jen mechanickou armádní výplň pro věčné klukovské hry na vojáčky, kde mašírují, střílejí, létají a vybuchují standardní robocopové nové generace. Prakticky celý film vypadá jako jeho hlavní kulisa – výstava technických novinek, neboť nad efektivitou objevů tu stojí efektnost jejich prezentace. Jako názorné podnikové školení – proč ne. Ale filmařsky znamená Iron Man 2 krok zpátky.

Dokonce spravedlivější známkou by byla padesátka – ale přece jen nelze zapomenout na neslavnou úlohu dabingu, za který režisér Jon Favreau nemůže. A převáží i drobné žerty včetně role, kterou ve vrcholné bitvě sehraje zbrojařský zmetek kubánské výroby.

Vyhrajte s AC/DC Portál iDNES.cz nabízí svým čtenářům soundtrack k filmu Iron Man 2., kterou nahrála australská pětice AC/DC. Ve spolupráci s hudebním vydavatelstvím Sony Music Entertainment ovšem přidává i unikátní bonus. Vyhrajte jedinečnou kolekci vinylů kapely. Na patnácti deskách si tak můžete připomenout její diskografii.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

VIDEO: Poselství? Poslání, ty vole! Blíží se komedie Úhoři mají nabito

Trailer k filmu Úhoři mají nabito

Parta v černých kuklách, která si hraje na samozvané strážce zákona, musí jednou narazit. Naznačuje to nový trailer...

TELEVIZNÍ CENY: Manželské etudy? Vandráci? Zvolte dokumentární sérii roku

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz pokračuje čtvrtý ročník televizních cen. Čtenáři mohou vybrat nejlepší český a zahraniční seriál,...

Televize Nova nasadí od února na páteční večery seriál Kameňák

První klapka seriálu Kameňák

Programové schéma na jaro 2019, které představila televize Nova, obsahuje vedle premiérových dílů starších pořadů jednu...

Najdete na iDNES.cz