Zázrak se neopakuje, Iron Man 2 za jedničkou hodně pokulhává

  5:01aktualizováno  5:01
Možná další oběť dabingu, znělo v sále už před projekcí. Bohužel ano – ale nejen dabingu. Akční příběh Iron Man 2, který u nás startuje i s vydáním stejnojmenného komiksu již ve středu, týden před Spojenými státy, žije víc ze zaslouženého věhlasu prvního dílu než z nových nápadů.

Z filmu Iron Man 2 | foto: Bontonfilm

A přísné kontroly – prohlížely se i tašky novinářů – jako by spíš než pirátskému zneužití bránily předčasnému prozrazení faktu, že se zázrak neopakuje.

Privatizace míru

Na vrub české verzi padá i paradox, že anglické texty přemluvila, kdežto k ruským pasážím dává titulky. Čili stejně nutí předpokládané dětské publikum číst a navíc je tak Mickey Rourke coby moskevský mstitel, typ Monte Cristo s vodkou, zvýhodněn vůči Robertu Downeymu Jr. v titulní roli.

Iron Man 2

USA, režie Jon Favreau, dabing, 124 minut

Hrají: R. Downey Jr., M. Rourke, S. Johanssonová, G. Paltrowová

Hodnocení­: 60 %

Sám Downey na šarmu neubral, ale hlavní osvěžující znak jeho hrdiny, totiž šťavnatou aroganci, obrušuje dabing v pouhou lehkou pobavenost, čímž se půlka kouzla ztrácí.

Vadí to i proto, že na svůj žánr vede Iron Man 2 nečekanou spoustu řečí. Po prologu v moskevském doupěti a vzápětí na půdě blýskavé americké show, kam létající vynálezce a milionář v jedné osobě dopadne mezi tanečnice, následuje slovní bitka v Senátu, již zpestří jen půvabná technická hračička "přenášející" groteskní pokusy Íránu či Severní Koreje napodobit hrdinův objev.

Z filmu Iron Man 2Z filmu Iron Man 2

A také tu zazní hláška roku: "Úspěšně jsem privatizoval světový mír". Vůbec by se měl Iron Man promítat voličům coby důkaz, jak se stát snaží přiživovat na soukromém mozku a majetku.

Ovšem sama zápletka, kde hrdina čelí kromě Pentagonu i osobnímu konkurentovi, Rusovi, záhadné špionce v podání Scarlett Johanssonové a vlastnímu strachu ze smrti, působí vyšeptale. Ještěže baví zběhlá samozřejmost, s níž Iron Man používá své pohádkové vymoženosti – včetně "prohlížeče" hereččiných vnad v negližé.

První pořádná akce se dostaví až na Velké ceně Monaka, kam mezi rychlé vozy vejde Rourke s elektrizujícími biči a párátkem v koutku úst – zřejmě korektnější rekvizitou zlosynů, kterou současný Hollywood nahrazuje cigarety.

Kubánský zmetek

Pak se příběh vrátí k věčnému komiksovému modelu ve třech částech: milovaný superman, zpochybňovaný superman, znovu vítězný superman. Přičemž slabou chvilku si dočasně zlomený Iron Man vybírá opět často v dušezpytných rozhovorech. Rozbředlý film opět ožije až s návratem do laboratoře: jeho "vědecká" podstata poskytuje víc vzrušení než akce.

Finále už přináší jen mechanickou armádní výplň pro věčné klukovské hry na vojáčky, kde mašírují, střílejí, létají a vybuchují standardní robocopové nové generace. Prakticky celý film vypadá jako jeho hlavní kulisa – výstava technických novinek, neboť nad efektivitou objevů tu stojí efektnost jejich prezentace. Jako názorné podnikové školení – proč ne. Ale filmařsky znamená Iron Man 2 krok zpátky.

Dokonce spravedlivější známkou by byla padesátka – ale přece jen nelze zapomenout na neslavnou úlohu dabingu, za který režisér Jon Favreau nemůže. A převáží i drobné žerty včetně role, kterou ve vrcholné bitvě sehraje zbrojařský zmetek kubánské výroby.

Vyhrajte s AC/DC Portál iDNES.cz nabízí svým čtenářům soundtrack k filmu Iron Man 2., kterou nahrála australská pětice AC/DC. Ve spolupráci s hudebním vydavatelstvím Sony Music Entertainment ovšem přidává i unikátní bonus. Vyhrajte jedinečnou kolekci vinylů kapely. Na patnácti deskách si tak můžete připomenout její diskografii.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Poslední smích, slzy i nostalgie. Skončila Teorie velkého třesku

Promo k deváté řadě seriálu Teorie velkého třesku

Po dvanácti letech zmizela parta teoretických fyziků a jejich praktických partnerek z komediálního seriálu Teorie...

Další z rubriky

Isaac Kappy, herec z Thora či Terminátora, se zabil skokem z mostu

Isaac Kappy ve filmu Thor

Americký herec Isaac Kappy, který se objevil v menších rolích filmů Thor či Terminátor 4 a v seriálu Perníkový táta,...

Paradox. Zabijáka žen ve Zlu s lidskou tváří hraje dívčí idol Zac Efron

Zac Efron ve filmu Zlo s lidskou tváří

Jeho popravu slavili ohňostrojem, nyní se sériový vrah vrací jak v dokumentu, tak ve filmu Zlo s lidskou tváří....

VIDEO: Pět minut vestoje tleskali v Cannes příběhu Eltona Johna

Trailer k filmu ROCKETMAN

Festivalová noc plná emocí, píše se o canneské premiéře životopisného snímku Rocketman, na níž se potkali Elton John i...

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.

Najdete na iDNES.cz