Zase jedna hra, která se vymkla z rukou

  10:10aktualizováno  10:10
Existují dva způsoby, jak vnímat nový český film Musím tě svést. Ve světle povodňových událostí, kam se nešťastně trefila jeho premiéra, působí obzvlášť nepatřičně: lze vůbec v téhle situaci najít odtažitější téma než milostné trampoty paní ministryně, na niž chystají podraz vlastní manžel a jeho přítel? Ale to není fér - za okolnosti, do nichž film bezděčně spadl, jeho tvůrci nemohou.

Spravedlivější je otázka, zda takový příběh může diváka zajímat i v časech, kdy nepobíhá s košťaty a neshání půjčky. Zkrátka i v době, kdy peníze vydané za vstupenku na cizí smyšlený příběh nejsou pro člověka zbytečným luxusem. A rovněž v tomto případě zní odpověď - sotva.

Nevadilo by, že zápletka založená na skutečném případu, již si scenáristka a režisérka Andrea Sedláčková vypůjčila z francouzského tisku, vyhlíží dosti krkolomně. Staly se už nejen ve filmech ještě podivnější věci než to, že manžel marně usilující o rozvod přemluví přítele, ať jeho ženu svede, aby si sám mohl dotyčný akt nevěry tajně natočit a s tímto "důkazem" pak dosáhnout rozluky.

Intimita ložnic připouští kdejakou zdánlivou nepravděpodobnost, a je-li rozehrána tak na ostří nože jako tajemství zločinu a incestu v předchozím režisérčině snímku Oběti a vrazi, pak se dá přes onu okázale dráždivou výlučnost přijmout coby zajímavá psychologická studie.

Jenže u filmu Musím tě svést se už ona výlučnost nevztahuje jen k pokřiveným osobním vztahům, nýbrž i k jejich pikantnímu obalu - hrdinka je ministryní vlády. A to je motiv umělý, navíc v tuzemských reáliích směšný a především naprosto zbytečný. Soukromé peklíčko, jež umějí režisérka a trojice hlavních představitelů bezesporu obratně rozehrát, se tu utápí v umělé apartnosti hry na velkou politiku, kam spadají drzí novináři a vtíraví voliči, privatizační projekty a posedlost z možného sledování, kanceláře, řidiči, konference, limuzíny, televizní kamery, zkrátka kulisy rádoby atraktivní, ale ve skutečnosti jedno velké klišé.

Musím Tě svést
ČR, 2002

scénář a režie Andrea Sedláčková
kamera Vladimír Holomek
hrají Ivana Chýlková
Jan Kraus
Ivan Trojan
Michaela Pavlátová
hudba Tomáš Vartecký
délka 110 minut
žánr komedie             

Musím Tě svést - premiéry

kina 22. srpna 2002
Škoda, protože sám princip milostného trojúhelníku - pokud by byl stržen z výšin smetánky a cynicky osamělých štvanců blahobytu - nabízel docela zajímavou variaci na téma odcizených, navzájem se zraňujících bytostí. Jednak obsahuje dnes tak módní princip hry, neboť oba muži se svým nechutným plánem báječně baví, než se jim rozehraná partie vymkne z rukou. Jednak dokonale postihuje chování obou pohlaví.

Důvtipně předvádí, jak zdánlivě racionální nepřístupná žena může ztratit rozum a zábrany jako poprvé zamilovaná školačka a jak se dospělí pánové dokážou proměnit v nezodpovědné kluky. Silnou zbraní filmu jsou také herci: Ivana Chýlková podstupující onu proměnu až na hranu směšnosti, Ivan Trojan v trpné, přesto zákeřně znepokojivé roli manžela a Jan Kraus coby hravý, ironický i něžně sebeironický svůdce - přestože leckterá divačka by možná volila mužské obsazení přesně opačné.

Jenže co je to všechno platné, když z obsahu ční umělohmotná odtažitost a ze

Servisní článek k filmu najdete ZDE.

zpracování zase připomínka, že původně šlo o projekt televizní - věčné kolony aut putující plátnem asi těžko ospravedlní, proč se film založený na dialogu vydal do kin. Na obrazovce a v případě, že by tou ponižující milostnou šarádou prošli dejme tomu prodavačka, účetní a taxikář, by snímek obstál líp.

Fotografie z filmu Musím tě svést.

Fotografie z filmu Musím tě svést.

Fotografie z filmu Musím tě svést.

Fotografie z filmu Musím tě svést.

Fotografie z filmu Musím tě svést.

Fotografie z filmu Musím tě svést.

Fotografie z filmu Musím tě svést.

Fotografie z filmu Musím tě svést.

Fotografie z filmu Musím tě svést.

Fotografie z filmu Musím tě svést.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

VIDEO: Zodpovědná matka a neřízená střela. Hrdinky Skleněného pokoje

Hrdinky filmu Skleněný pokoj

Ve Skleněném pokoji se potkaly zahraniční hvězdy. Hanna Alströmová hraje Liesel a Carice van Houtenová Hanu. „Liesel ...

RECENZE: Úhoři mají sice nabito, ale slepými. Herci se baví víc než diváci

Upoutávka k filmu Úhoři mají nabito

Není v českém filmu větší lítosti než nad projektem se slibnými jmény i začátkem, který se pak postupně rozpadá před...

DO KINA: Pánskému týdnu kralují Neeson, Bardem, bratři Hádkovi a draci

Upoutávka k filmu Úhoři mají nabito

Od třetího dílu animovaných dráčků až po domácí krimikomedii Úhoři mají nabito kralují pěti novinkám týdne vesměs...

Najdete na iDNES.cz