ZÁPISNÍK: Z tajného jednání vyšlo, že ministryní kultury bude Bohdalová

  14:52aktualizováno  14:52
Politická jednání o nové vládě nečekaně zasáhla i festivalový Zlín. Vše začalo středečním příjezdem režiséra Filipa Renče. Jak se festivalovým listům podařilo zjistit, nepřijel jen jako filmový tvůrce, ale jako tajný vyjednavač lídra ODS a pravděpodobně budoucího premiéra Petra Nečase.

Radek John s Jiřinou Bohdalovoub na vernisáži Lenky K. Galeoni (archivní snímek, 2008) | foto: Marek Navrátil

Ještě týž den došlo k utajované schůzce v jedné z hotelových restaurací mezi Renčem, který točil pro ODS předvolební spoty, a populární herečkou Jiřinou Bohdalovou. Renč jí měl přednést Nečasovu nabídku, aby v nové vládě zastávala post ministryně kultury. Za vším údajně stojí Nečasova snaha zastavit odliv voličů a vnést do ODS nový politický styl.

I když tajná schůzka neměla žádné další účastníky, podařilo se nám získat podrobné informace o jejím průběhu ze dvou zdrojů. Jejich únik oba aktéry zaskočil. "Polibte mi p..." odsekl vztekle vyjednavač Renč a položil telefon. Sdílnější nebyla ani Bohdalová: "Nebudu vám vůbec nic říkat, obraťte se na mého mluvčího." Tím má být nově podle kuloárních informací hereččin letitý spolupracovník, režisér Zdeněk Zelenka.
Ten našemu listu zprávu nepotvrdil ani nevyvrátil, jen naznačil, že se vedou "určitá jednání a že by bylo dobře, kdyby se v politice častěji objevovaly nové a neokoukané tváře, jako například Bohdalová".

Seriál: Strach má velké oči

Režisér Jiří Strach Režisér Jiří Strach píše sloupky exkluzivně pro festivalové listy, které vydává MF DNES na Mezinárodním filmovém festivalu pro děti a mládež ve Zlíně.

Na zprávu reagovali i předsedové obou koaličních stran. "Zatím řešíme jen programové otázky, personální přijdou na řadu později. Ale jestli ODS navrhne paní Jiřinku, TOP 09 nebude proti. Ona totiž v sobě má čertíka," nechal se slyšet kníže Schwarzenberg. Zato u Věcí veřejných možná ODS s Bohdalovou narazí. "Raději bychom nějakou blondýnu, třeba Vendulu Svobodovou. Ale jestli se nechá Bohdalka obarvit, tak proč ne," reagoval Radek John.

O tom, že důvěru Nečasově vládě u levicových stran nezajistí ani popularita slavné herečky, vypovídá reakce Lidového domu. "Komedianti by se do politiky míchat neměli, proto my v ČSSD máme samé tragédy," napsal v tiskové zprávě Vítězslav Jandák, o kterém se před volbami jako o budoucím ministru spekulovalo. Následně v redakci přistál mail od Petra Dimuna s filmografií všech Jandákových vážných rolí a s průzkumem veřejného mínění agentury STEM, kde drtivá většina respondentů dává přednost dramatu před komedií.

Ještě vyhroceněji reagovala ústy svého předsedy Filipa KSČM: "Jestli bude ve vládě dcerka politického vězně z padesátých let, která navíc ani nespolupracovala s StB, znamená to definitivní konec socialismu v této zemi." I kdyby se na Bohdalové všechny koaliční partaje shodly, stále nemá vyhráno. Proti jejímu jmenování se může vyslovit prezident Václav Klaus. Jeho stanovisko se však redakci nepodařilo do uzávěrky získat ani prostřednictvím hradního mluvčího Radima Ochvata. Možnou Klausovu nechuť ke jmenování však naznačila slova prezidentova poradce Ladislava Jakla: "Nic proti paní Bohdalové, ale obzvlášť mladší generace ji má příliš spojenou se zelenou postavou Rákosníčka. Její přítomnost ve vládě by tak mohla vyvolávat extremistické ekologické nálady."

Vše o filmu Kuky se vrací

Zpráva spustila na zlínském festivalu lavinu vzrušení. Programový ředitel Petr Koliha ihned přidělil Bohdalové osobní ochranku, kterou tvoří producent Melounek a herec Jan Čenský. "Je to provizorní řešení, lepší bouchače zatím nemáme. Nemůžeme dovolit, aby se paní ministryni zde ve Zlíně něco stalo. Utrpěla by tím prestiž festivalu," řekl Koliha. Ani mezi festivalovými hosty se nemluví o ničem jiném. Spekuluje se, jestli nová ministryně v rámci úsporných opatření nezruší celé Národní divadlo či koho jmenuje do vlivného fondu pro rozvoj kinematografie. Ten má totiž zásadní rozhodovací podíl na tom, kdo točit bude a kdo ne.
¨
Najdou se však i skeptici, kteří ve jmenování Bohdalové ministryní kultury nevěří. "Podle mě je to celé blbost. Novinářská kachna. Řečeno s Milošem Zemanem: každý, kdo píše do novin, je impotent a vůl. Včetně mě," řekl festivalovým listům režisér Jiří Strach.

Autor:

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

RECENZE: Rave a nepřenosná extáze. Beats nesou to věčné kouzlo rebelie

Záběr ze snímku Beats

Píše se rok 1994, vláda vydává zákaz hudebních shromáždění „s opakujícími se údery“ a dva kluci ze skotského zapadákova...

TELEVIZIONÁŘ: Výjimečně před kamerou. Jak slaví Helena Třeštíková

Lída Baarová a Helena Třeštíková v roce 1995

Když Helena Třeštíková točila s Lídou Baarovou unikátní záběry zužitkované později v dokumentu Zkáza krásou, nacházela...

PRVNÍ DOJMY: Rozervané mondénní paničky bloumají telenovelou Milenky

Hrdinky seriálu Milenky

Když se zdá, že český seriál došel na vrchol pokleslosti, zasáhnou Slováci. Vedle titulu Milenky, který letní Nova...

Najdete na iDNES.cz