Zakletí filmových Lidic odeznělo, konečně se začíná točit

  10:05aktualizováno  10:05
Režisér Petr Nikolaev dnes poprvé zakřičí akce a začne točit film Lidice, s nímž to už vypadalo špatně. Nejdříve nebyly peníze, pak onemocněla režisérka Alice Nellis. Nakonec se vše podařilo překonat a zůstává i herecké obsazení.

Zatím je na světě jen působivý klip s písní 15. Patnáct let totiž byla hranice, od níž nacisté při vyhlazení Lidic brali chlapce za dospělé - a postříleli je. "Pro smrt už jsem byl muž a to je křivda, co jsem udělal špatně?" zpívá James Harries k černobílým útržkům dobových záběrů bezstarostných prázdnin.

Ale dnes konečně přibudou první metry nových barevných Lidic, filmu, jenž se zdál být prokletý. Nejprve těžko sháněl peníze, a když už je dal dohromady i s pomocí veřejnosti a českých měst, musela zase kvůli nemoci odstoupit režisérka Alice Nellis, podepsaná i pod úpravami scénáře Zdeňka Mahlera.

Z příprav plakátu k filmu Lidice - Karel Roden

Karel Roden pózuje pro plakát k filmu Lidice

Z fotografování plakátu k filmu Lidice - Karel Roden a Petr Nikolaev

Z fotografování plakátu k filmu Lidice - Karel Roden a Petr Nikolaev

Rozjetý projekt převzal pár týdnů před dnešní první klapkou Petr Nikolaev. "Samozřejmě to byl šok, měl jsem trochu strach, ale nad scénářem jsem s úlevou konstatoval, že je dobrý. Ženské vidění se ukázalo být nosným klíčem," chválí režisér Nellis za pojetí dramatu, jež vychází ze skutečnosti.

Kromě příběhu jediného muže z Lidic, jenž masakr přežil, neboť právě seděl ve vězení za opilecké zabití svého syna, líčí film i osudovou roli tajných, leč nevinných milenců, kteří nevědomky poskytli záminku k německé odvetě za atentát na Heydricha.

"Nellis je neodsuzuje, láska je vždy naivní a nemůže za to, co způsobí," dodává Nikolaev a slibuje, že přístup své předchůdkyně zachová. Při objížďkách míst natáčení s architektem Janem Vlčkem si představu upřesňoval, což prý nutně neznamená, že něco změní: "Jen několika situacím by neškodila obrazovější podoba, což je mi blízké a filmu to dodá na působivosti."

Kameru převzal Antonio Riestra

Režisér přejal z devadesáti procent i obsazení hlavních rolí v čele s Karlem Rodenem: "Herecká sestava potřebuje mít celistvý rukopis, s Alicí jsem zažil tříhodinový monolog, kdy mi líčila, koho a proč zvolila." Změnil jen kameramana, protože Vladimír Smutný s ním nesdílel jeho nadšení pro obrazově intenzivnější scény; Lidice tedy nasnímá Mexičan Antonio Riestra, uznávaný za film Normal.

Natáčecí plán zahrnuje devětačtyřicet dní ve třech etapách, od léta přes podzimní náladu až k zasněžené krajině. Štáb využije skutečná dějiště příběhu, kladenskou tělocvičnu, v níž násilím oddělovali ženy od dětí, či bývalý důl, odkud se horníci vzdor varování vraceli z noční směny do hořící vsi. Producent Adam Dvořák doufá, že všechny stinné chvíle už si projekt vybral.

Náhled plakátu k filmu Lidice

Náhled plakátu k filmu Lidice

"AutoCont, Česká televize, města Praha, Kladno, Lidice, Opava a Liberce, ti všichni nám v těžké době pomohli, cítí odpovědnost za to, aby film vznikl. A rodí se i další písně na podporu Lidic. Prostřednictvím hudby chceme téma přiblížit mladým, kteří by mohli s předsudkem povinného dějepisu trochu zápasit," vysvětluje, proč oslovili Janu Lotu či Michala Hrůzu.

"Už kvůli Alici Nellis jsem rád, že se bude pokračovat," těší dramaturga Kristiána Sudu. A Nikolaev přidává další motiv: "Můj dědeček byl tehdy udán za jedinou vlasteneckou větu pronesenou v kavárně a popraven. Takže pro mě Lidice zosobňují zcela zásadní věc, ne nějaký kšeftík na záskok. Navíc mám patnáctiletého syna – a když vidí ten klip..." zadrhne se mu hlas.

Logo filmu Lidice

Logo filmu Lidice

Pokud film nepostihne další pohroma, do kin vstoupí 10. června 2011, ve výroční den lidické tragédie


Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

RECENZE: Phil Collins dal i vsedě do koncertu vše, zvukař zaslouží padáka

Phil Collins 25. června 2019 v pražské O2 areně

V úterý v pražské O2 areně koncertoval rockový veterán Phil Collins. Navzdory tomu, že celou show absolvoval vsedě,...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Druhý Tajný život mazlíčků vyhrál s náskokem, přišlo 54 tisíc diváků

Záběr z animovaného filmu Tajný život mazlíčků 2

Animovaný snímek Tajný život mazlíčků 2 prokázal i v Česku statut rodinného hitu. Na vítězné pokračování pohádky přišlo...

Přichází Yesterday. Líčí, jak Ed Sheeran pomáhal ukrást písně Beatles

Ed Sheeran ve filmu Yesterday

Jako byste slyšeli písně Beatles poprvé, popisují tvůrci britskou hudební komedii Yesterday, v níž se i popová hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz