Febiofest se křísí už dvacet let, v Praze odstartoval jubilejní ročník

  17:30aktualizováno  19:16
Červený koberec před pražským kinem Anděl Cinestar přivítal úvodní hosty 20. ročníku filmové přehlídky Febiofest. Mezi prvními se objevili italský herec Giancarlo Giannini, který u nás již točil bondovku Casino Royale, či producent Jeremy Thomas, jehož snímek Kon-Tiki nominovaný na Oscara se vzápětí promítal. Oba umělci dostali čestnou cenu Kristián.

Z filmu Kon-Tiki | foto: Febiofest

Měla by se jmenovat spíše Fénix než Febiofest. Protože putovní filmová přehlídka, která ve čtvrtek zahájila v Praze svůj jubilejní ročník plný špičkových hostů i filmů, už dvacet let jako bájný pták znovu a znovu vstává z popela.

Poprvé se Febiofest konal koncem roku 1993 v komorních podmínkách, jako doplněk vánoční akce produkční společnosti Febio. Ale divácký hlad po "jiných" filmech si vynutil růst, přechod do většího kina, do krajů - a již rok 1996 přinesl také stesky, jež zakladatel Fero Fenič opakuje dodnes.

Cena pro Karla Zemana

Svou výroční trofej udělila rovněž Asociace českých režisérů a scenáristů, která vyznamenala loni otevřené pražské Muzeum Karla Zemana. Slavnostnímu zahájení předcházela vernisáž fotografií věnovaných režisérce Agnieszce Hollandové. Pražská část putovního festivalu zahrnující i koncerty či díla pro děti potrvá do 22. března, kdy dorazí herečka Geraldine Chaplinová a režisér Richard Lester.

Tehdy festival běžel ve čtyřech městech, měl rozpočet tři sta padesát tisíc korun a Fenič už pochyboval, že přehlídka přežije do dalších let. "Přitom na televizní projekt bych takové peníze sehnal bez problémů," tvrdil tenkrát.

O dva roky později viděl pouze pět černých variant. Zaprvé, Febiofest nebude vůbec. Zadruhé, ať ho dělá někdo jiný. Zatřetí, bude jen v Praze. Začtvrté, vynechá dva ročníky, než v centru metropole otevřou multiplex. A pátá cesta? "Vrátit se k původnímu klubovému pojetí dvou tří menších sálů."

Do roka se Fenič oklepal: "V budoucnu vidím Febiofest jako festival národů!" Leč v roce 2002 naopak poprvé prosil o podporu stát - "jinak hrozí festivalu krach" – a zvažovaný návrat ke skromným začátkům odmítal: "Bývali jsme jedinou alternativou v době, kdy veškerá kina hrála jen Ramba, ale teď je jiná situace. Bude-li vůbec ještě Febiofest 2003, pak bez regionů i bez Slovenska."

Výročí bez záruk

Ovšem do roka bylo zase vše jinak, Fenič prohlásil, že po úspěšné sezoně ani nemůže nepokračovat, následující měla rozpočet 14 milionů – a roku 2005, kdy vypadal Febiofest v nejlepší formě, náhle Fenič prohlásil: "Rád bych, aby to byl můj poslední ročník. Dělám moc věcí naráz, nechci skončit s infarktem," ohlásil, že festival prodá.

Zase zůstalo u slov, přišel slibný ročník za dvacet milionů s Claudií Cardinale, divácký zájem se ustálil kolem osmdesáti tisíc, pak se houpačka znovu zhoupla, peníze znovu chyběly a kolovrátek se rozjel. "Historie se opakuje, každý další Febiofest je zázrak," líčil Fenič ještě loni, jak sáhl na vlastní úspory.

Z filmu Gambit
Z filmu Renoir

Dalším dva zahajovací filmy jsou Gambit se scénářem bratrů Coenových (v hlavních rolích Colin Firth a Cameron Diaz) a Renoir.

A letos? Slova "Octli jsme se v situaci, kdy stále není vyloučeno, že to bude ročník poslední" zní jako ozvěna. Fenič sice festival nedávno prodal, leč podle vlastních slov spíše předal na "zkušební období", do roku 2017 jej může převzít zpět a ve vedení zatím zůstává.

Co se vlastně změnilo? Nic - nehledě na lepší výběr filmů a nové generace fanoušků slaví Febiofest výročí bez záruk na budoucnost.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Pořád jsme doufali, že to uvidí, říká Třeštíková o Miloši Formanovi

Z dokumentu Forman vs Forman

Celovečerní dokument Forman vs. Forman, který natočila Helena Třeštíková se střihačem Jakubem Hejnou, se po Cannes a...

VIDEO: Jak to celé začalo. Hlásí se The King's Man: První mise

The King's Man: První mise

Producenti zveřejnili první ochutnávku filmu The King's Man: První mise, který svou tuzemskou premiéru předběžně...

Hra o trůny může naposledy získat televizní ceny Emmy. Má 32 šancí

Z finále seriálu Hra o trůny

Americká televizní akademie vyhlásila nominace na 71. ročník televizních cen Emmy, které se budou udílet 22. září....

Najdete na iDNES.cz