Revoluce přinesla týden euforie a pak jen zklamání, řekl Mrkvička v Rozstřelu

  13:59aktualizováno  31. října 12:59
Herec Ladislav Mrkvička v únoru oslavil osmdesátku, v říjnu převzal cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra a uvedl do kin snímek Staříci, ve kterém si zahrál společně s Jiřím Schmitzerem. Ve čtvrtek byl hostem diskuzního pořadu Rozstřel.

„Občas jsem hrával starého i jako mladík. Režisér Evald Schorm mi vysvětlil proč. Mladý má sílu hrát starého, ale starý starého ne. Často jsem si na něj při natáčení Staříků vzpomněl,” řekl v Rozstřelu.

Film Staříci režisérské dvojice Martin Dušek a Ondřej Provazník sleduje osud bývalých politických vězňů - Vlastimila a Antonína, kteří společně plánují vraždu komunistického prokurátora z 50. let. Za své činy totiž doposud nebyl potrestán. Scénář je inspirovaný případem, kdy někdejší odbojář přiletěl do Prahy s cílem zbavit se prokurátora Karla Vaše. Ten poslal na smrt v roce 1949 generála Heliodora Píku.

Fotogalerie

S tematikou pomsty a vyšší spravedlnosti se Mrkvička vyrovnával jako herec i člověk. „Došel jsem k tomu, že boží mlýny melou. Dlouho jsem se režimu protivil a dělal jsem všechno možné pro to, abych mu nemusel přizvukovat. Hodně jsem se vztekal, často jsem byl v opozici, kamarádi mi říkali zloprcek. Pak jsem se ale i s věkem rozhodl, že to nechám na Bohu,” vysvětluje.

Ladislav Mrkvička nedostudoval DAMU, z politických důvodů byl ze školy vyloučen. Po roce 1968 pak v libeňském Divadle S. K. Neumanna odmítl hrát pro členy sovětské armády. Proslavil se rolemi ve filmech Hotel pro cizince, Atentát nebo Ikarie XB1. Později se objevoval hlavně v televizních inscenacích a seriálech, mezi ty nejznámější patří Dobrá voda nebo 30 případů majora Zemana. Sám se ale herecky nejvíce realizoval na divadelních prknech.

Začínal v Divadle Petra Bezruče v Ostravě, kde si vyzkoušel roli rytíře Dex Grieux ve hře Manon Lescaut, měl také titulní roli v Loupežníkovi Karla Čapka. V dalších letech dlouhodobě spolupracoval s režisérem Evaldem Schormem, hrál v libeňském Divadle S. K. Neumanna i Divadle Na Zábradlí.

RECENZE: Pánská jízda pro pokročilé. Mrkvička a Schmitzer jsou Staříci

Záběr ze snímku Staříci

V devadesátých letech se stal členem stálého hereckého souboru Národního divadla. Přijal až třetí nabídku. K období sametové revoluce se staví spíše skepticky. „Byl to týden euforie a pak jen trvající sled zklamání a rozčarování. Měl jsem si tehdy uvědomit, že takto je to s každou velkou událostí. Očekávání pomaličku začínají povolovat a lidé zpochybňují, za co bojovali,” vzpomíná.

Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství, kterou převzal 5. října, vůbec nečekal. „Bylo to překvapení. Odešel jsem před několika lety z divadla, protože jsem měl hrůzu, abych hry kvůli své nemoci nepoškozoval. Nečekal jsem tak ještě nějaké ocenění,” uvádí.

Dokonce si myslel, že stal obětí žertu svých kolegů z Klubu dobráků v Národním divadle. „Pak mi ale došlo, že až k tomuto by se asi nikdo neodvážil. Bylo by to příliš drsné,” říká. Začal si tak připravovat děkovnou řeč, nakonec se však rozhodl pro improvizaci.

„I tak jsem ale měl do té doby zkažený veškerý čas, protože jsem byl úplně ztrémovaný. Byl to úzkostný návrat na prkna Národního divadla. Když jsem ale uviděl v obecenstvu všechny ty, se kterými jsem pracoval taková léta, uvolnil jsem se,” prozrazuje.

Autor:
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijede třeba Andrea Bocelli. Podívejte se na přehled...

RECENZE: Karel, já a ty nabízí defilé třicátníků, kteří nevědí, co chtějí

Bohdan Karásek říká svým pracím „bytové filmy“, což lze přeložit jako levné projekty na pomezí studentských a...

Odlišné názory dnes někteří označují za fake news, řekl Vašut v Rozstřelu

Ve čtvrtek do kin vstoupí snímek Jonáše Karáska, který na filmová plátna přináší největší vzpouru ve vězeňské historii...

Hudba místo psychiatra. Korn představí v Praze album plné bolesti ze smrti

Do Prahy se vrátí po třech letech, tentokrát však s hodně temným materiálem. Američtí nu-metalisté Korn představí 30....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Největším českým porevolučním hitem je Země vzdálená

Během tří dekád od pádu komunistického režimu vzniklo mnoho hitů, ale tím největším je podle mínění diváků hudební...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

RECENZE: Solidní Bez vědomí nepřizná barvu smyšlené východoevropské bondovky

Tvůrci seriálu Bez vědomí, jenž startuje na HBO v neděli k výročí 17. listopadu, mají štěstí, že revoluce nepřišla...

„Byla svou nahotou tak moderní.“ Jak se rodily erotické fotografie

Je na čase, aby ženy přemýšlely nad vlastními sexuálními touhami. To jsou slova režisérky Lou Jeunetové, která na...

Marhoulovo Nabarvené ptáče vyhrálo cenu na festivalu v Indii

Snímek Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula přinesl svému tvůrci cenu za nejlepší režii na filmovém festivalu v...

RECENZE: Bez Osvícení není posvícení, dokládá pokračování Doktor Spánek

Pod názvem Doktor Spánek od Stephena Kinga vstupuje do kin pokračování kultovního hororu Stanleyho Kubricka Osvícení....

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.

Najdete na iDNES.cz