Will Smith jako nepřítel státu

  9:08aktualizováno  9:08
Robert Dean a Brill. Jeden, ačkoli o tom ani nevěděl, se dostal do problémů a pár drsných hochů z Úřadu národní bezpečnosti mu jde po krku. Druhý v úřadu léta pracoval. Sešli se, aby společně vyzráli proti hrstce kariéristů a zachránili si tak život. Will Smith a Gene Hackman se představují v hlavních rolích thrilleru Nepřítel státu, tentokrát v kvalitě DVD.

Na jeden den toho už bylo víc než dost. Dopoledne několik klientů, odpoledne návštěva u italské mafie, jejíž člen mu dal vybrat: buď prozradí odkud má nahranou usvědčující videokazetu, nebo by se mohl probudit s prostřelenou hlavou. Ale na podobné scény je Robert Dean (Will Smith) zvyklý. Prestiž jeho advokátské praxe roste a z pár výhrůžek má pro strach uděláno. Nejlepší odreagování? Co třeba jít koupit manželce k Vánocům nějaké prádlo?!

Zrovna přestával být nesvůj před půvabnou prodavačkou v přiléhavém spodním oblečení, vtrhl do prodejny Daniel Zavitz. Muž, který se dennodenně zabývá pozorováním divokých kachen je také shodou okolností bývalý Deanův spolužák. Zadýchaný se zoufale rozhlíží po místnosti, stačí si od Deana vzít jeho vizitku a pak vyletí z krámu. Při následné honičce ho porazí auto a je na místě mrtvý. Ale ještě než vyběhl z krámu, stačil nepozorovaně vhodit do Deanovy tašky disketu. Mladý právník se v tu chvíli stal nepřítelem státu číslo jedna.

Pár hodin předtím dojel Zavitz vyměnit kazetu v kameře, kterou monitoruje pohyb kachen na jezerní hladině. Když si pásek doma přehrával, jeho "Fuck my duck" výmluvně demonstrovalo nejvyšší ornitologické překvapení. Reportérka v televizi referovala o objevení mrtvého kongresmana Alberta pod jezerní hladinou a Zavitzovi v tu chvíli běžela vražda ze záznamu na obrazovce počítače. Ale to už za dveřmi čekali chlapci z Národního bezpečnostního úřadu.

Thomas Reynolds (Jon Voight) je vysoký úředník NSA (Úřad národní bezpečnosti), v myšlenkách se spatřující v jeho čele. Rozhodl se bojovat za prosazení nového telekomunikačního zákona v jehož rámci by mohl odposlouchávat podezřelé osoby bez soudního povolení. Proto bylo nutné odstranit kongresmana - nebyl totiž zákonu příliš nakloněn. Jenže Reynolds je vzhledem k okolnostem donucen rozjet akci bez povolení, a tedy na vlastní triko, už nyní. Odposlouchávání, sledování satelity, nasazení likvidační skupinky - vysoká hra na tenké hraně.

Hlavním magnetem filmu Nepřítel státu je demonstrace a využití moderní špionážní techniky, jejíž samotné nepopiratelné efekty násobí hudba a střih. Jejich sladění odpovídá nejvyšším požadavkům žánru a dělá z filmu skvělou dynamickou podívanou. Když Reynoldsův tým do detailů napíchne Deanův život, (všudypřítomný odposlech, vyvolané podezření z nevěry, nefungující kreditní karty) a zabije i jeho bývalou spolužačku a milenku Rachel, rozhodne se mladý advokát jednat. První krok: spojit se s Brillem (Gene Hackman), který pro Deana obstarával, a právě přes Rachel posílal, špinavou práci, jež mu zabezpečovala vítězství v soudních sporech.

Příběh v Nepříteli státu hraje méně důležitou roli než elektronické zázemí, ale rozjeté akci pomáhá a místy ji odlehčuje. Někdy se to nedaří stoprocentně, jako v případě naivní obhajoby dvou mariňáků, kteří vážně ublížili svému bývalému veliteli, a tomu  současnému tvrdí, že to byl kretén a zasloužil si to.

Ale ve více než dvou rychlých hodinách je to skutečně detail. I vzhledem k tomu, jak bravurně si scénář poradil s ukončením vzájemné antipatie všech zúčastněných stran.

Obal nového DVD s filmem Nepřítel státu.

Robert Dean (vlevo) hovoří s Danielem Zavitzem.

Právník Robert Dean hovoří se svojí bývalou spolužačkou.

Právník Robert Dean se svojí ženou a synem.

Robert Dean se svojí spojkou Brillem ve filmu Nepřítel státu.

Gene Hackman jako Brill ve filmu Nepřítel státu.

Will Smith jako Robert Dean ve filmu Nepřítel státu.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

Nejlépe placeným hercem roku je akční hromotluk Dwayne Johnson

Dwayne Johnson v hlavní roli filmu Jumanji: Vítejte v džungli!

Akční hrdina Dwayne Johnson a tváře komiksu Avengers jako Chris Hemsworth, Robert Downey Jr. či Chris Evans vedou...

Když Karel Kryl maloval a Václav Neckář skákal. Dva poklady archivů

Záběr ze záznamu Karel Kryl 1969: Píseň skončila, žalář je naším domovem

Cannes nadšeně tleskající československému popu včetně tria Golden Kids; rok poté jen tabule, křída, houba, kytara a...

RECENZE: Proč Jiří Langmajer dostane přes ústa a slečny Přes prsty

Plakát filmu Přes prsty

Novinka kin nazvaná Přes prsty se odehrává ve světě plážového volejbalu. To je však jediný, čistě kosmetický rozdíl,...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz