Wajda vypráví o masakru v Katyni, kde ztratil otce

  0:56aktualizováno  0:56
Do českých kin přichází polský film nominovaný na Oscara: Katyň. Režisér Andrzej Wajda v něm vypráví o masakru z roku 1940.

Z filmu Katyň | foto: Bontonfilm

Dlouho se o tom nesmělo ani nahlas mluvit, natož psát nebo snad dokonce točit filmy. Teprve s rozpadem sovětského bloku přiznalo Rusko svou odpovědnost za Katyň, masakr více než dvaceti tisíc polských vojáků i civilistů, který vykonala sovětská tajná policie NKVD na Stalinův příkaz. Trvalo šedesát sedm let, než potomek jednoho ze zavražděných natočil o celé události film jménem Katyň.

V roce 1940 bylo příštímu světoznámému filmaři Andrzeji Wajdovi teprve třináct let. Jeho otec, kapitán polského dělostřelectva, zahynul při katyňském masakru; pozůstatky těla se nikdy nenašly. A temná síť zapovězeného tajemství visela dlouho nad celou krvavou historií.

Hromadné hroby obětí odhalili Němci ještě za druhé světové války. Nechali masakr mezinárodně vyšetřovat, Moskva však ze zločinu obvinila právě Němce a Západ mlčel. Rusko až po půl století – v roce 1990 – oficiálně přiznalo, že sovětský vůdce Josif Stalin opravdu nařídil hromadné vraždy polské vojenské a společenské elity. Přesto stále odmítá odtajnit všechny příslušné dokumenty.

Jak žily ženy mrtvých
Ale Wajda, který svůj film natočil podle knihy Katyň: Post Mortem od Andrzeje Mularczyka, žádné úřední dokumenty ani nepotřeboval. Zaměřil se na příběhy lidí, které tragédie osobně zasáhla. Filmu vévodí hlavně osudy žen, které přišly o své manžely, bratry nebo syny.

Některé z nich rovněž upadly do sovětského zajetí, jiné sháněly důkazy o přežití svých blízkých, další jen rezignovaně čekaly na potvrzení nejhorších obav a definitivní konec marných nadějí. Hrdina Wajdova filmu má jméno rodina.

Nicméně ani dobové politické zákulisí včetně tehdejšího dočasného spojenectví Stalina s Hitlerem ve filmu nechybí. Publikum po léta krmené válečnými filmy o "hodných" a "zlých" najednou spatří nevídanou scénu, jak sovětský důstojník kamarádsky zdraví německého kolegu.

A když jejich vzájemnou vstřícnost sledují zajatí polští vojáci, říkají si mezi sebou: "Co myslíš, jak dlouho jim to přátelství vydrží?" "Hitler slibuje tisíciletou říši, komunismus je na věčné časy, ono to vyjde nastejno."

Z vrahů osvoboditelé
Film si všímá také konce války, když ženy mrtvých musely sledovat, jak se z vrahů náhle stávají osvoboditelé, a rovněž poválečného režimu v Polsku, kdy byli lidé spojení s Katyní dál pronásledováni.

Andrzej Wajda, tvůrce snímků Popel a démant, Veselka, Danton, Člověk z mramoru či Země zaslíbená, obdržel před osmi lety čestného Oscara za celoživotní dílo. Ale přesto svou režijní dráhu za uzavřenou rozhodně nepokládá, ostatně oscarovou nominaci za loňskou Katyň v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film dostal ke svým dvaaosmdesátým narozeninám.

V Polsku snímek, jejž Wajda věnoval otcově památce, vyhrál pět výročních národních cen, mimo jiné za nejlepší film roku 2007. "Nikdy jsme nedoufali, že se dožijeme pádu Sovětského svazu a uvidíme Polsko svobodné," říká o své generaci muž, který sošku Oscara věnoval krakovské univerzitě.


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

Další z rubriky

RECENZE: Nacistický zajatec v anglické lize. Co snímek Brankář zamlčel

Hrdina filmu Brankář

Ojedinělý osobní příběh Brankář jednak fascinuje reálnými fakty, jednak ukázkově zapadá do trvalých polemik o...

TELEVIZIONÁŘ: Lucie, postrach ulice a učitelka skejťáků totality

Z filmu Tohle není Kalifornie

Vůbec, ale opravdu vůbec nevadí, pokud případný zájemce o snímek Tohle není Kalifornie zaváhá, protože v životě nestál...

VIDEO: Zrychlený dech a běh o život. Představuje se Nabarvené ptáče

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

Je dlouhý, těžký, kontroverzní, černobílý, velmi drahý, skoro němý a dokončený bez kompromisů. Tak charakterizuje...

Najdete na iDNES.cz