Výlet získal v New Yorku další cenu

  14:01aktualizováno  14:01
Cenu za nejlepší mužský herecký výkon pro olomouckého herce v brněnském angažmá Igora Bareše získal o víkendu na filmovém festivalu Tribeca v New Yorku snímek Alice Nellis Výlet. Ocenění, které Výlet získal v silné mezinárodní konkurenci v hlavní soutěži, převzala sama režisérka a scenáristka Alice Nellis.
Verdikt poroty oznámila hollywoodská hvězda Whoopi Goldbergová. Závěrečného ceremoniálu, který se konal pár metrů od bývalého Světového obchodní centra, se zúčastnili Robert De Niro, Al Pacino, Martin Scorsese, Kevin Spacey a další osobnosti. Alice Nellis tak měla možnost uspořádat celkem kvalitní casting pro svůj příští film, jehož scénář právě dokončuje.

Začátkem dubna byl Výlet odměněn Velkou cenou festivalu v Paříži. Ocenění této přehlídky, na níž soutěží první nebo druhé snímky svých tvůrců, je spojeno s odměnou v podobě propagační kampaně v hodnotě 100.000 eur (zhruba tři miliony korun). Za Výlet má Alice Nellis doma už Českého lva za nejlepší scénář. Tuto sošku za výkon v hlavní roli získala Iva Janžurová. Snímek ocenili i čeští filmoví kritici.

Výlet byl po snímku Ene bene z roku 2000 druhým celovečerním projektem mladé režisérky. Vyprávěla v něm o zvláštní výpravě. Otec rodiny si přál být pochován na rodném Slovensku, a tak se všichni její členové ocitají ve dvou automobilech a směřují tam s urnou. Janžurová se na plátně objevila v roli matky svých skutečných dcer, Sabiny a Theodory Remundových. Igor Bareš hrál manžela jedné z nich.

Bareše režisérka objevila v brněnském Mahenově divadle. "Chtěla jsem, aby to byl velký chlap, takový "medvídkovitý" typ, žádný švihák na první pohled", vysvětluje Nellis. "Proto jsem Igora poprosila, aby trochu ztloustnul, a on opravdu přibral deset kilo!" V menších, ale důležitých rolích se objevili také Jiří Macháček, Aňa Geislerová nebo zpěvák Dan Bárta.

Nellis byla v minulých měsících režisérkou dvou divadelních projektů. Se Zuzanou Bydžovskou nastudovala v komorní scéně Černá labuť v Praze monodrama Jeana Cocteaua Lidský hlas a v Divadle Bez zábradlí připravila Schisgalovu komedii A co láska. Nově ji přeložila pod názvem Láska a nastudovala s Ivanou Chýlkovou, Karlem Heřmánkem a Zdeňkem Žákem. Divadelní debut si kdysi odbyla v Rubínu a spolupráci s jevištěm nepokládá za nelogickou.

"U nás člověk nemůže očekávat, že bude pořád jen točit. Mezi filmovými projekty jsou proluky, které se snažím vyplnit psaním. Divadlo je však dalším způsobem komunikace s lidmi na podobné  téma," dodala. Vítá proto jinou, komornější práci s herci, a tento protipól filmu, který je jí docela příjemný.

Fotografie z filmu Výlet.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

VIDEO: Vrací se Top Gun. Neohrožený Tom Cruise je pořád kapitán

Trailer k filmu Top Gun: Maverick

Herec Tom Cruise překvapil účastníky Comic-Conu v San Diegu svým předem neohlášeným vystoupením, na kterém představil...

VIDEO: Mark Hamill, idol Hvězdných válek, zpívá v roli vraždící panenky

Trailer k filmu Dětská hra

Ve filmu Dětská hra, který do kin vejde 25. července, ožije legendární vraždící panenka z hororové série Chucky. A co...

DO KINA: Fotbalu vládne Diego Maradona, africké savaně Lví král

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Ze sedmi novinek týdne se hned dvě dotýkají sportu, jmenovitě portrét fotbalisty Maradony a domácí dokument Letní...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz