Všechny televize v létě slaví. Postaru

aktualizováno 
O prázdninách je méně diváků, reklam i premiérových pořadů, ale naplno to žádná televize nepřizná. Každá obléká své letní reprízové schéma do ozdobné kampaně pod záminkou výročí. „Letní čas bude v České televizi především prázdninový, tedy pohodový, zábavný, ale i vzpomínkový. Opět si připomeneme 50 let s televizí s poklady z archivu,“ říká Bohuslava Holubová z ČT.

Kavčí hory vzpomínají

Start letního vzpomínání připadl pondělní Nemocnici na kraji města, dvacetidílné seriálové legendě, na jejíž závěrečnou část přímo naváže nové, třináctidílné pokračování.

Nedělní večery obsadí cyklus Úspěšné a oblíbené, kde se objeví tituly oceněné na mezinárodních festivalech, například komedie Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku a následná Jak dostat tatínka do polepšovny.

Ta získala Zlatou nymfu v Monte Carlu, kde byla odměněna i díla Ikarův pád a Tažní ptáci s Vladimírem Menšíkem.

Léto s králem komiků přinese vždy v pátek devět filmů Vlasty Buriana. Detektiv Martin Tomsa zabere osm čtvrtků, středeční Návraty mistrů zábavy osvěží cyklus Abeceda. Děti mají v pondělí své Kufry, v úterý zahraniční seriál, ve středu pohádku, ve čtvrtek seriály Heřmánci a Komu šplouchá na maják. V sobotu se na ČT 1 vystřídá přenos závěru 38. filmového festivalu v Karlových Varech, po čtyři týdny Silvestr 2002 a cykly Na kus řeči, Jsou hvězdy, které nehasnou, Kufr. ČT 2 hostí o sobotách americkou hudební encyklopedii Jazz.

Z filmové nadílky vyčnívá Americké nezávislé léto, jež začne slavnou Zbytečnou krutostí bratří Coenových, Letní filmové nebe vždy v úterý na ČT 1 přinese hlavně komedie jako Hon na myš, ale také napětí, jež zastupují Čelisti. Evropskému filmu jsou vyhrazeny středy na ČT 2, kde bude i německý projekt Mannovi - Román století či polský seriál Ohněm a mečem. Hity sobot na ČT 1 obsáhnou film Barbry Streisandové Dvě tváře lásky či Hon na ponorku se Seanem Connerym, nedělní podvečery patří westernům.

Zahraniční seriály zastoupí Simpsonovi i návrat Kojaka v pěti celovečerních epizodách. Dokumenty hlásí americkou Válku v Koreji či německou Třetí říši v barvě, na reprízy Žen na přelomu tisíciletí navážou v září premiérové díly. Zvláštní podívanou slibuje Cool: Nepřístupné divadlo na ČT 2. V létě se sobotní cyklus Zveme vás do divadla vysílá až po desáté večer, což umožní uvést i díla odvážnější, zejména texty takzvané cool dramatiky.

Primě je deset let

Televize Prima slaví své desetiletí. „V červnu 1993 začala pod názvem Premiéra vysílat v Praze a středních Čechách, dnes už je rovnocenným hráčem na trhu s dvacetiprocentním podílem diváků,“ říká její ředitel Martin Dvořák. Více než třetinového podílu na publiku dosahuje Prima svou zábavou od Receptáře až k Trní - a právě z archivů své tvorby postaví letní schéma včetně diváckých soutěží. „Budeme hraví a interaktivní,“ slibuje šéf programu Miloš Zahradník. Dodává, že léto už dávno není obdobím, kdy by televize polevily, úbytek diváků bývá malý a kvůli konkurenci si ani nelze vzít oddech, protože pak by těžko lákaly diváky zpět.

V reprízách „To nejlepší za deset let“ Prima připomene, že třeba satiru TV Bomba měla dříve než Nova své Tele Tele. Premiérově se budou vysílat Prima jízdy i letní Receptáře z chalup a zahrad známých tváří. Děti jsou zvány k letní Primě dopoledne, seriál Magnum se vrací odpoledne a večery patří detektivům od Poirota přes Barnabyho, Kojaka a Navarra až ke Komisaři Rexovi.

Nova slaví tancem

Nova naplní deset let vysílání 4. února 2004, oslavy složené ze vzpomínek však zahájí už nyní programem Roztančené léto. „Ano, těžíme z archivů vlastní zábavy a nemáme se za co stydět. Nikdy jsme tím diváky nezklamali,“ říká výkonná ředitelka Libuše Šmuclerová. V pondělí Nova rozjede upoutávky s tancem „novamba“ a různými rytmy se protančí až k únorové slávě.

O prázdninách zcela změní schéma. Vedle filmů a seriálů je v něm každý den repríza vlastní zábavy a soboty budou patřit střihovým estrádám Volenka, kde známé osobnosti podle svého vkusu vyberou to nejlepší z dílny své i svých kolegů. Podobně jako Receptář Primy se vydají i Rady ptáka Loskutáka v létě do kraje, prý až do Belgie. „Kotel, částečně i Sedmička a Střepiny mají prázdniny, ale Na vlastní oči a Občanské judo jedou bez přestávky,“ potvrdil šéf publicistiky Radek John. „Okno“ cyklu Volejte řediteli, jejž nahradily potápěčské výpravy, obsadí Zálety.

Právě v době, kdy jejímu létu bude vládnout archivní zábava, bude Nova natáčet vlastní seriál Pojišťovna štěstí. Přesto Šmuclerová nesouhlasí s názorem šéfů Primy, že tápající zábavy se divák přesytil a žádá dramatickou tvorbu. „Jistěže v malé zemi není tolik bavičů, kolik bychom potřebovali, a vlastní seriál je výzva, nová cesta, po níž se vydáme. Ale rozhodně zábava není ve slepé uličce,“ tvrdí šéfka Novy.

Iva Janžurová v seriálu Nemocnice na kraji města.

Fotografie ze seriálu Nemocnice na kraji města.

Unikátní fotografie Karla Högera v roli primáře Sovy (na snímku s Eliškou Balzerovou), kvůli které pracovníci České televize obrátili archiv vzhůru nohama.

Fotografie ze seriálu Nemocnice na kraji města (doktor Blažej).

Sestra Ina a doktor Blažej v podání Andrey Čunderlíkové a Josefa Abrháma jako milenci a pozdější manželé a rodiče dospělého syna.

Natáčení dalších dílů Nemocnice na kraji města. Dvanáctý den natáčení ve Vysoké u Příbrami. Daniela Kolářová, Ladislav Chudík a Ladislav Fraj před kamerou.

Ladislav Chudík si mezi jednotlivými záběry opakoval roli.

Fotografie ze seriálu Nemocnice na kraji města.

Josef Vinklář na večírku seriálu Nemocnice na kraji města.

Josef Abrhám na večírku seriálu Nemocnice na kraji města.

Večírek Nemocnice na kraji města.

Večírek Nemocnice na kraji města.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Zemřel herec Robert Foster. Proslavil se Tarantinovou Jackie Brownovou

V kalifornském Los Angeles v pátek zemřel americký herec Robert Foster, nominovaný v roce 1997 na Oscara v kategorii...

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

VIDEO: Iron Man má novou práci. Robert Downey Jr. baví jako Dolittle

Rodinná komedie Dolittle, která do našich kin přijde 16. ledna 2020, přináší moderní verzi klasického příběhu o...

RECENZE: Je klidná, čeká ji Dobrá smrt. Vznikl mimořádný film o eutanazii

Tomáš Krupa natočil mimořádný film. Plně pozitivní, přestože mluví o smrti, nadto dobrovolné. Léčivý, neboť divák se...

Premium

Zázrak jménem Forman. Když slavný režisér našel svou vlastní svobodu

Nejúspěšnější český režisér v dosud neviděných záběrech. Dokument Forman vs. Forman z dílny Heleny Třeštíkové přináší...

RECENZE: Chci být Francouz! Proč asi Synonyma vyhrála Zlatého medvěda

Tragikomedie Synonyma líčí částečně autobiografický příběh mladého Izraelce, který po ukončení služby v armádě uteče do...

Najdete na iDNES.cz