Vrátíme se k tradičnímu divákovi, slibuje ředitel Primy

  19:40aktualizováno  19:40
Loni na podzim zažil s VyVolenými snad nejúspěšnější éru Primy, ale sázka na jejich druhou řadu nevyšla. Co zkusí v nové sezoně, která právě začíná? "Návrat k tradičnímu divákovi," říká ředitel Primy Martin Dvořák.
Martin Dvořák

Martin Dvořák - Martin Dvořák | foto: David NeffMF DNES

Nejsledovanějším pořadem Primy zůstává seriál Rodinná pouta. Nejdřív jste ohlásili jeho konec, teď naopak další řadu. Je pravda, že jeho návrat prosadili zahraniční spolumajitelé Primy?
To byste přeceňovali jejich míru vlivu, zájem zahraničních spolumajitelů se soustřeďuje na ekonomiku a čísla.

Tak jaká je pravda o rušení a obnovení Rodinných pout?
Pravda je v televizi vždycky složitá. Ale částečně šlo o to, že v realizačním týmu začaly vznikat neshody, které ohrožovaly kvalitu i pokračování seriálu. Proto jsme silně naznačili, že by Rodinná pouta mohla skončit. Až po té hrozbě se situace změnila.

Chystali jste i další seriály, měli jste dvě látky lékařské, jednu dostihovou. Proč jste nakonec vybrali seriál Letiště?
Protože jeho projekt byl nejrozpracovanější, včetně garance termínů dodání, kvality i ceny. Doba se mění, vznikají nové týmy. Když jsme před třemi lety usilovali o seriál, nebylo z čeho vybírat, teď máme několik nabídek zahrnujících už i kalkulaci, navíc to jsou náměty různých žánrů včetně krimi. A přestože teď začne Letiště, ostatní náměty zůstávají ve hře. Ukázalo se, že český divák je konzervativní, takže všichni se vrhají do seriálů, tedy i my.

Zveřejníte cenu, která je pro vás přijatelná?
Záleží na typu příběhu, třeba krimi by byla dražší, u Rodinných pout například činila asi milion korun za jeden díl.

Budete uvádět dva seriály dvakrát týdně. Není to moc, neodradíte tím diváky? Mohou se přesytit i seriály.
Je to riskantní, ale riskovat musíme. Některá rizika nám loni vyšla, letos naopak nevyšla, musíme to zkoušet dál. Teď se publikum přesytilo žánru reality show, v minulosti zábavy, k níž se pomalu vrací, samozřejmě se může nabažit i seriálů. Otázkou je, kdy jich budou mít lidé dost a jakých typů seriálu.

Podobně zahltíte diváky různými show. Nově nasadíte soutěž 5 proti 5, už jste spustili zábavné pořady Vylomeniny a Inkogito, uvedete nové reality show Jste to, co jíte, Tchýně, Námluvy, Trosečník, vrátí se Chůvy v akci – a přitom letní Bar propadl. Nebojíte se, že skončíte jako Nova, která takhle zahltila jaro a pak jednu po druhé zase své novinky rušila?
Jsme hráči rulety, koncem srpna vhodíme kuličku, která se pár týdnů bude točit. To riziko si samozřejmě uvědomuji. Ale jednak jde o pořady, které měly jinde úspěch a tady vznikaly pod dohledem majitelů licence, jednak jsme je vybírali tak, aby v nich vedle prvků reality show byly primárně i prvky zábavy nebo napětí. Třeba 5 proti 5 je rodinná soutěž, klasika českých televizí, která úplně vymizela. Když uspěje většina našich novinek, budu nesmírně rád. Naším cílem zůstává třicetiprocentní podíl na trhu. Ale máte pravdu, že Bar nezafungoval, ani Vylomeniny, které taky skončí.

Jenže jste spadli na dvacet procent, v červenci vás program ČT 1 předstihl o dvě až čtyři procenta a kromě Rodinných pout vládl sledovanosti Primy čtyřicet let starý Vinnetou. Co tomu říkáte?
Až mě polévá studený pot, když má starý Vinnetou lepší výsledky než desetkrát dražší nový film. Zahraniční spolumajitelé nad tím jen vrtí hlavou. Byli jsme příliš ambiciózní, věřili jsme, že je divák nažhavený na novinky, nasadili jsme jich moc, program jsme příliš omladili – a divák se odvrátil. Díky tomu konzervativismu si v létě polepšila ČT svými reprízami z archivů.

Ale teď přece jdete do stejného rizika?
Ne, podzim už nestavíme na denní reality show, nýbrž na žánrech bližších televizní rodinné klasice, od soutěží po americký seriál Zoufalé manželky. I zprávy budou mít konzervativní duch. Nechceme přijít o mladé diváky, ale sledovanost dělají hlavně starší diváci, kteří mají své oblíbené moderátory, baviče, herce a filmy.

Jenže tak ztratíte originalitu, včetně Zpravodajského deníku, který už tak jako jinde bude uvádět smíšená dvojice moderátorů.
Přesto si originalitu zachová. Lišíme se zpracováním zpráv: jsou rychlé, jasné, věcné, bez komentářů. Studio a grafika budou nové. A posílili jsme i zázemí.

Celý váš večerní zpravodajský blok má být delší a přitažlivější. Komu chcete ukrojit z "koláče" diváků, ČT, nebo Nově?
My chceme hlavně posílit sledovanost Primy v celém časovém rozpětí mezi sedmou a osmou večer, ať ukrojíme komukoli.

Nicméně změny ve zpravodajství Primy provázely aféry, ať už jde o loučení se třemi moderátorkami Deníku nebo odchod Mirky Čejkové z pořadu Extra. Nedalo se jim předejít interní dohodou?
Vidím jedinou aféru kolem paní Čejkové. Odchod moderátorek zpráv byl oboustranně korektní, Dana Marklíková už pracuje pro Primu dál, se Štěpánkou Duchkovou se o tom bavíme a s Martinou Kociánovou jsme se rozešli bez vzájemných výčitek. Pokud jde o paní Čejkovou: chce-li kandidovat, je to její právo, přeju jí úspěch, ale nemůže si dělat politickou kampaň z obrazovky.

Už víte, kdo ji nahradí?
Ještě vybíráme. Ale bude to opět žena. Muži nejsou. To jsme si ověřili i při hledání moderátorských dvojic pro Deník. Z dvaceti žen v konkurzu by deset mohlo jít rovnou na obrazovku, z dvaceti mužů jen minimum, druhého moderátora stále hledáme.

Dlouho byla Prima "tou třetí v řadě", kdy se vyšvihne výš?
Už tři roky jsme v průměrech nad Českou televizí, letos v létě nás přeskočila. Letos se to zatím nedaří, ale jak jsem už řekl, chceme docílit třiceti procent na trhu, ať to bude za půl roku nebo za rok za dva. Naše obchodní úspěšnost je téměř přímo závislá na sledovanosti, všechno tedy investujeme do nových projektů. V prvním pololetí se nám dařilo na poli reklamy, ale sledovanost potřebujeme posílit.

Navzdory klesající sledovanosti jste letos za prvních šest měsíců vydělali skoro stejně jako za celý loňský rok, což bylo 1,66 miliardy. Máte šanci udržet takový růst až do konce roku?
Nyní jsme v mimořádně úspěšném období, přesto nebude jednoduché to tempo z prvního pololetí udržet. Můj ambiciózní odhad je stále stejný, že letos bychom se ve výnosech mohli přiblížit třem miliardám.

V boji o inzerenty vám navíc brzy přibudou noví digitální konkurenti.
Nové televize určitě vyplní spoustu prostoru na trhu a asi jej docela zásadním způsobem změní. Stávajícím stanicím mohou trochu odčerpat diváky, změní se i způsob programování a celá obchodní politika.

Kdy vám začnou nové stanice ubírat podíl z reklamního trhu?
Příští rok to určitě nebude. A domnívám se, že ani v roce 2008 nebude jejich existence příliš patrná. Navíc celá koncepce přechodu na digitální vysílání je nesmyslně rychlá.

Z vašeho pohledu je každé oddálení plné digitalizace dobré.
Vstávají mi hrůzou vlasy na hlavě, když slyším, že úplné vypnutí analogového vysílání má nastat v roce 2010. Nebrzdím digitál, jak bývám osočován, to je hloupost. Ale jestli mi chce někdo říct, že čtyři miliony českých domácností si během tří let koupí set top boxy, tak to považuji za naivní nesmysl. A argument, že při vypnutí jim stejně nic jiného nezbude, je drzost. Máme  povinnost vypnout analog do roku 2012, ale jsme pod tlakem nových provozovatelů, kteří si pravděpodobně myslí, že se lidé okamžitě pohrnou do obchodů, aby mohli digitální vysílání co nejrychleji přijímat.

A proč ne? Místo čtyř programů jich najednou bude deset.
Kvůli tomu se konzervativní diváci, kteří nechtějí změnu, do obchodů nepohrnou. Jim dnešní čtyři kanály stačí. Vypněme nynější vysílání, až budeme vědět, kolik je v dané oblasti domácností schopných přijímat digitální signál. Jsme ochotni na to přistoupit, když to bude alespoň 70 až 80 procent domácností.

Vždyť změna nepřijde ze dne na den. Přibližně půl roku, někde i víc, poběží zároveň analogové a digitální vysílání.
Souběh je třeba mít delší. Nemůžete někomu něco jen tak vypnout. Ať se rozběhnou kampaně, ať jsou třeba na set top boxy daňové úlevy. Ale neumím si představit, jak si jej moje babička hned běží koupit. A když jí vypnou televizi, bude nešťastná a bude nadávat.

Nebo bude šťastná, když bude mít najednou více než dvojnásobek programů.
Dobře, ve finále se může stát zázrak, že lidé budou stát fronty na set top boxy a všichni budou chtít digitální televizi. Ale dokud to nebudeme vědět jistě, nemůžeme nic vypínat! Zanechal bych diskusí o termínech a řídil bych se jen procenty.

Na závěr zkusíme vaši znalost bonmotů z branže. Říká se, že dříve o českém televizním trhu rozhodovali Dvořák z Novy a Dvořák z Primy na golfu, kdežto dnes se domlouvají Rumuni z vedení Novy s vašimi skandinávskými majiteli.
Nevím, jak to chodí na Nově, ale u nás se zatím o všem rozhoduje v Praze. Protože vlastnický podíl je padesát na padesát, musíme se vždy dohodnout, první měsíce jsme měli na dost věcí rozdílné názory, ale už jsme našli společnou strategii.

Čemu se zahraniční vlastníci Primy nejvíc diví?
Že z jejich pohledu tak zastaralé typy pořadů jako Nikdo není dokonalý nebo Receptář mají tak dobrá čísla sledovanosti.

Autoři: ,

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Nabarvené ptáče vidělo 26 tisíc lidí, stačilo to na třetí místo

Petr Kotlár, představitel hlavní role Nabarveného ptáčete, o pauze během...

Film Václava Marhoula Nabarvené ptáče začal svou domácí distribuční pouť ve 129 kinech, kam zlákal 26 tisíc diváků....

V 49 letech zemřel Brian Turk, další tvář původního Beverly Hills 90210

Americký herec Brian Turk

Po nedávném skonu Luka Perryho odešel další představitel jednoho z hrdinů seriálu Beverly Hills 90210. Herec Brian Turk...

VIDEO: Ford v Ferrari. Hvězdní herci si zopakují závod Le Mans '66

Trailer k filmu Le Mans ‘66

V roce 1966 se na slavném závodním okruhu střetly dvě automobilové společnosti: Ferrari a Ford. Jak Američan a Brit...

Advantage Consulting, s.r.o.
ASISTENT/ASISTENTKA ODDĚLENÍ KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz