RECENZE: Vražda kojence cirkulárkou. Čtvrtý případ série je Vodník

  21:11aktualizováno  21:11
Čtvrtá, předposlední minisérie z cyklu Detektivové od Nejsvětější Trojice přinese na ČT pod názvem Vodník po tři nedělní večery vyšetřování zdánlivě dávno vyřešené surové vraždy kojence.

Záběr z natáčení série Vodník | foto: Pavla Černá

Jestli klasik tvrdil, že mrtvola staršího pána v detektivce nevadí, kdežto tělo zavražděné ženy je tragédie a smrt dítěte děsivá hrůza, je namístě varování. Ve Vodníkovi totiž, s odkazem na verše z Erbenovy balady „dětská hlava bez tělíčka a tělíčko bez hlavy“, zabijí pětiměsíční nemluvně cirkulárkou. Tedy nic pro citlivější povahy, třebaže se režisér Viktor Tauš v brutálním detailu nevyžívá a hlavně to nevymyslel.

Za scénářem, stejně jako v předchozích minisériích Případ pro exorcistu, Modré stíny a Pět mrtvých psů, stojí Michal Sýkora; předlohu Vodníka vydal pod názvem Ještě není konec, poslední se zrodí Živé terče.

Fotogalerie

U Vodníka se model lehce liší. Jednak se místo týmu do případu pustí jen kriminalistka v podání Kláry Melíškové, jež se chodí radit s bývalým kolegou čili Miroslavem Krobotem, jednak se skáče ze současnosti zpět do 80. let, kdy matka obviněná ze zabití svého dítěte spáchala sebevraždu a tragédii neunesla ani její tchyně. „Já přišel v jednom týdnu o ženu, syna a matku,“ shrnuje po třiceti letech Václav Neužil coby muž, jehož neteř, tenkrát školačka na prázdninách u babičky, prý viděla pravého „zeleného“ vraha a nyní se pokouší případ znovu otevřít.

Dvě časové roviny znamenají tenký led pro výraznou stylizaci, kterou Tauš a kameraman Martin Douba zvolili už před třemi roky v Modrých stínech. S nadsázkou řečeno, pokud tehdy kvůli technické závadě na zvukové stopě prvního dílu přecházel diváky sluch, teď jim může přecházet zrak. Retro vystihující pod ospalostí letních dní napětí v rodině, kde kvůli dětskému pláči všem tečou nervy a kde si trojice puberťaček krátí čas hororovými hrami či drážděním brigádníků, nachází v obraznosti trefnou náladu měkkých barevných odstínů s akcentem bílého jasu a náznakem lehké neskutečnosti. I v dívčině pozorovatelské fantazii zjitřené četbou Erbena lze přijmout mystické či symbolické prvky včetně bílého koně.

Vodník

Česko, 2019, 3 h 25 min (Minutáž: 3x67 min, Alternativní: 210 min)

Režie: Viktor Tauš

Předloha: Michal Sýkora (kniha)

Scénář: ,

Hrají: Klára Melíšková, Miroslav Krobot, Stanislav Majer, Václav Neužil ml., Zuzana Stivínová, Lenka Krobotová, Miroslav Hanuš, Marika Procházková, Miroslav Táborský, Taťjana Medvecká, Tomáš Dastlík, Andrei Toader, Jaroslava Pokorná, Pavla Beretová, Jiří Mádl, Tatiana Vilhelmová, Klára Issová, Andrea Daňková, Alena Doláková, Kasijana Džakič, Natálie Jandová, Marie Sládková, Jiří Štrébl

Hodnocení­: 55 %

Ale jakmile se stejná metoda přenese do dnešního městského „civilu“ včetně porady v rudě nasvíceném baru, přestane vyprávění dramatizovat a začne je rušit. Ornamentální přepjatost zkrátka oslabuje věcnou podstatu žánru krimi.

Což ubližuje i hercům. Zatímco v minulé hysterii venkovského domu se dokonale potkávají postavy Jaroslavy Pokorné, Aleny Dolákové či uhihňaných slečen, v nynější éře si přes zvláštní změnu zevnějšku drží sebejistotu jen Neužil. A to je stále řeč o prvním dílu, s dalším vyšetřováním se dají očekávat ještě odstředivé odkazy na policii za totality.

Alespoň však Vodník není tuctový. Běžné televizní produkci krimiseriálů se vymyká přinejmenším filmovou řečí provokující na hraně mystéria, jakou si naposledy zkusila v kinech Polednice.


Nejčtenější

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

RECENZE: Bohdalová s Hádkem se octli v Kleci. A tam jsou nejsilnější

Jiřina Bohdalová a Kryštof Hádek ve filmu Klec

K čistému thrilleru chybělo – či spíše přebývalo – jen málo. Ale za dramaturgickou nejistotu Klece, kterou Česká...

Martin se zastal scenáristů Hry o trůny. V knihách slibuje jednorožce

Spisovatel G. R. R. Martin na snímku z letošního dubna, kdy překvapivě...

K ostře sledovanému finále poslední řady seriálu Hra o trůny se vyjádřil i sám spisovatel G. R. R. Martin na svém...

Další z rubriky

Točím různé seriály, ale doma jsem pořád Spock, tvrdí Zachary Quinto

Zachary Quinto (San Diego, 25. července 2014)

Před deseti lety se stal novou tváří Spocka z filmového Star Treku. Teď bude Zachary Quinto děsit diváky v hororovém...

Vyhrají ženy, či Tarantino? Jeho film s Pittem se dočkal sedmi minut ovací

Brad Pitt a Leonardo DiCaprio (Cannes, 22. května 2019)

Pětadvacet let po vítězství Pulp Fiction: Historek z podsvětí by mohla v Cannes vyhrát i Tarantinova novinka Tenkrát v...

VIDEO: Tenor s pověstí rockové hvězdy. Howard objevuje Pavarottiho

Trailer k filmu Pavarotti

Režisér Ron Howard, držitel Oscara za film Čistá duše, který má za sebou hity jako Apollo 13, Šifra mistra Leonarda...

Najdete na iDNES.cz