Vítězové a poražení oscarové noci

  9:47aktualizováno  9:47
Každá oscarová noc přináší radost i zklamání. Letošním vítězem se díky filmu Million Dollar Baby stal režisér Clint Eastwood. Ovšem nemělo by se zapomenout ani na poražené. Třeba Martina Scorseseho či Annette Beningovou, kteří svůj smutek ukrývali za násilný úsměv.
Clint Eastwood

Clint Eastwood s cenami za nejlepší film a režii za snímek Million Dollar Baby, 77. udílení Oscarů, Kodak Theatre Los Angeles. (28. února 2005) | foto: Reuters

Vítězové...
- Clint Eastwood se stal nesporným šampionem Oscarů. Má titul nejlepšího režiséra, jeho boxerský příběh se stal nejlepším filmem, navíc získal ceny za nejlepší herečku a také herce ve vedlejší roli. Jediným zklamáním pro něj může být, že nezískal trojnásobné vítězství: v hlavní herecké kategorii mu ho "vyfoukl" Jamie Foxx.

- Hillary Swanková získala už druhého Oskara, tentokrát díky Eastwoodovi za roli číšnice usilující o kariéru boxerky, která přesvědčí prošedivělého trenéra, aby se jí ujal. Při děkování podlehla emocím. "Nevím, co jsem dokázala, že jsem si tohle všechno zasloužila. Jsem jen dívenka z mobilního domu, která měla sen," řekla herečka.

- Jamie Foxx potvrdil roli favorita na nejlepší hlavní herecký výkon roku za roli legendy soulové hudby Raye Charlese. "Ať žije afro-americký sen," křikl do sálu Kodak Theatre Foxx, který také vzdal poctu Sidneyi Poitierovi, průkopníkovi mezi černošskými herci v Hollywoodu. "Předal mi hereckou štafetu a tak tu zodpovědnost přebírám," podotkl Foxx.

- Černošských herců bylo letos mezi nominovanými i vítězi povíceru. Snad největší radost z nich měl Morgan Freeman. Po třech předchozích marných pokusech se konečně se dočkal zlaté sošky - a stejně jako Swanková to bylo díky Eastwoodovi. V Million Dollar Baby, které bude mít v Česku premiéru 3. března, ztvárnil Clintova stárnoucího pomocníka.

... a poražení
- Největší zklamání si letos na Oscarech prožil zřejmě Martin Scorsese, režisér jedenáckrát nominovaného trháku Letec. Za svou kariéru už se o cenu mezi režiséry ucházel sedmkrát, a ani tentokrát se nedočkal. Film nedosáhl ani na cenu za nejlepší film. A tak se příběh excentrického boháče Howarda Hughese může chlubit sice pěti Oscary, ale jen v méně významných kategoriích.

- Annette Beningová už podruhé prohrála souboj o nejlepší herečku s Hillary Swankovou. Mnozí čekali, že se letos dočká díky ztvárnění divy Julie Lambertové ve filmu Být Julií, ale akademie rozhodla jinak. V roce 2000 čekala Beningová na cenu za film Americká krása, ale Oscara dostala Swanková za film Chlapci nepláčou.

- Mezi poražené patří i bratři Harvey a Bob Weinsteinové. Zakladatelé studia Miramax Films, které se chystají opustit, mohli naštvaně praštit do stolu. Miramax sesbíral celkem dvacet nominací za filmy, které loni uvedl do kin - včetně Letce a Hledání Země nezemě - ovšem kýžené ceny za nejlepší film se nedočkal.

ANKETA
Je pro vás Oscar zárukou kvality oceněného filmu? - hlasujte ZDE


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

Dvouminutový záchvat smíchu. Jak se rozloučí Teorie velkého třesku

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Ve Státech už se rozloučila, v české verzi se kultovní Teorie velkého třesku uzavře v pondělí večer na Prima Cool...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Simba jako živý. Nový Lví král má být vyvrcholením přetočených disneyovek

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Když hrdinové animovaného Lvího krále před pětadvaceti lety pozvedli malého Simbu nad hlavu se slovy „Tohle je váš nový...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR MONTÁŽE AUTOMATICKÝCH SYSTÉMŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 26 000 Kč

Najdete na iDNES.cz