Vítězné Lvy zajaly blesky a bezmasý mejdan

  10:57aktualizováno  10:57
Sobotní dvaadvacátá hodina, přímý přenos a s ním i oficiální část předávání Českých lvů končí. Domů se však nikdo nežene - začíná filmový mejdan roku.

Český lev - Aňa Geislerová a Jiří Schmitzer - udílení cen Český lev, Palác Lucerna Praha (3. března 2007) | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Jen co z kamer zmizí červená, vrthne na podium padesátihlavá smečka televizních štábů a fotografů a ocenění musí dobrých třicet minut chytat očima tisíce blesků a držet permanentní "rohlík" na tváři.

Pod podiem vystřídají TV redaktory novináři s diktafony a znavení vítězové, kteří už by si jistě rádi přiťukli se svými přáteli, si posté vyslechnou otázku Jaké jsou vaše pocity? a odpovídají trpělivě dál.

foto MISS SYMPATIE VERSUS SMRTKA
Český lev letos vzbudil řadu otázek

"Potěšily mě už nominace. Jsem rád, že na film chodí lidi. Ceny mi dávají pocit, že to nebyla zbytečná práce," opakuje dokola euforicky Jiří Menzel.

O pár metrů dál zní téměř neslyšný hlas Jiřího Schmitzera: "Tento Lev je jiný v tom, že je menší... Jsou určité momenty v životě, které člověk nezapomene a tento je jedním z nich... Všechny postavy, které jsem kdy hrál, jsem měl rád..."

Mezitím si to Menzel namířil uličkou mezi sedadly ke své ženě a masa fotografů se dává v mžiku do pohybu: "Polibte manželku! Obejměte ji! Otočte se! Toho Lva trochu dolů!" křičí své pokyny na režiséra jeden přes druhého a kvůli parádnímu snímku neváhají kolemjdoucí neurvale odmrštit ráznou rukou.

Místo úchyláka honimír
Pod podiem stále odpovídá nejlepší herečka roku Anna Geislerová. "Za roli Marcely jsem hrozně vděčná, protože byla po letech hlavní. Není to kladná hrdinka, spíš trochu kráva a tak jsme to i chtěli. Na druhou stranu zase nechtěla nikomu ublížit, byla taková praktická," vzpomíná na roli v Krásce v nesnázích.

foto ČTYŘI SOŠKY PRO MENZELA
jak probíhalo vyhlašování cen

Za výkon ve stejném filmu dostali křišťálové sošky i Jana Brejchová a Schmitzer. Zná snad režisér Jan Hřebejk tajný recept, jak vybičovat herce k maximálnímu výkonu?

"Je to v Honzovi, ale taky v Jarchovském, že ty postavy píše tak, že je o čem hrát. Práce s nimi je jiná. Před natáčením se kolektivně hodně pracuje se scénářem a postavami. Hledá se, co všechno by se dalo zlepšit a jestli by se nenašlo něco víc ze života. Stačí detail, slovíčko. Třeba se místo úchylák řekne honimír a už je to jiný," srovnává Geislerová.

Co se Anně vybaví za rok, když se na sošku s vyrytým letopočtem 2006 podívá? "Doufám, že už se nebudu stydět za projev, co jsem tady předvedla. Lvy mám na chodbě a vždycky, když jdu po schodech, dívám se na ně. Každopádně jsem ráda, že tam odteď budu mít čtyři, takže už brzy bude mít každej člen rodiny svýho," říká těhotná herečka a odchází.

Moucha ve vegetariánské pasáži
Míří do pasáže Lucerny, která se proměnila v ohromný zateplený raut, při kterém by na tácech maso hledal jen naiva. Každý přeci ví, že otec Českého lva Petr Vachler je radikální vegetarián. U stolu postává Karel Roden, opodál Ivan Zachariáš nebo Klára Jandová. Moc bulvárně vděčných tváří tu není, ale fotografové cvakají jak o život. "Ale já nejsem Jim Čert!" čertí se pán v barevné háčkované čapce na pomýleného fotografa.

Komu maso rozhodně nechybí, je vegetarián Jan P. Muchow, přezdívaný Moucha, který už kamsi odložil svou skleněnou sošku za nejlepší filmovou hudbu. Je zvyklý sbírat spíš hudební než filmové ceny. Prožíval tento ceremoniál jinak?

foto BEZZUBÝ ČESKÝ LEV NEBAVÍ
čtrnáct moderátorů a přesto nuda

"Když jsem nominovanej za desku, jsem tam sám za sebe, kdežto tady jsem součástí celku a přál bych si, aby ten film posbíral těch Lvů co nejvíc. Ze Lva mám radost, ale měl bych větší, kdyby Grandhotel dostal víc cen. Je to stejná radost jako třeba na Andělech, ale beru to trošku jinak. U filmu jsem rád, když hudbou vystihnu jeho atmosféru a vyprávění, kdežto u desek si vyprávím, co chci," říká lídr kapely The Ecstasy Of Saint Theresa.

Zbývá se podívat do Lucerna Music Baru, kde se každý rok odehrávají vyhlášené divoké "polví" večírky. Patnáct minut před půlnocí je ale moc brzy. Zatím je tu ticho a pečlivě vyrovnané skleničky s vínem teprve čekají na konzumenty. U baru debatuje Petr Čtvrtníček a na prázdném parketu skotačí v chumlu kamarádek rozesmátá Kristýna Liška Boková. Mejdan se rozjíždí...

Autor: Filter

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Když Karel Kryl maloval a Václav Neckář skákal. Dva poklady archivů

Záběr ze záznamu Karel Kryl 1969: Píseň skončila, žalář je naším domovem

Cannes nadšeně tleskající československému popu včetně tria Golden Kids; rok poté jen tabule, křída, houba, kytara a...

VIDEO: Máme dvojčata a vinobraní na krku, hlásí hrdinové filmu 3Bobule

Tváře chystaného snímku 3Bobule

Natáčení komedie z vinařského prostředí 3Bobule skončilo, na světě je první ukázka. Tak jako v předešlých dvou dílech...

Matrix bude mít čtvrtý díl. Účast potvrdili Wachowski, Reeves i Mossová

Padající recept na Sushi si v roce 1999 podmanil celý filmový svět.

Svět Matrixu znovu otevře své virtuální brány. Lana Wachowski podle svého vlastního scénáře natočí čtvrté pokračování...

Najdete na iDNES.cz