VIDEO: Na Facebooku může jít o život, Fincher a Timberlake o tom vědí své

  15:27aktualizováno  15:27
Chvíli poté, co sociální síť Facebook oznámila, že má už více než půl miliardy uživatelů, spatřil světlo světa trailer k filmu Davida Finchera Život online. Ten vypráví příběh jeho zakladatele Marka Zuckerberga. "K 500 miliónům přátel se nedostanete, aniž byste si udělali i pár nepřátel!" upozorňuje palcovými titulky.

Na podzim roku 2003 usedl absolvent Harvardu Mark Zuckerberg k počítači a rozjel projekt, který znamenal revoluci ve světové komunikaci.

Za pouhých šest let se stal ze Zuckerberga nejmladší miliardář v historii a z jeho Facebooku fenomén. Úspěch však přinesl i komplikace: nejen Zuckerbergovi, který se jednoho dne ocitl před soudním tribunálem.

Justin Timberlake

Justin Timberlake

Z filmu Zombieland

Jesse Eisenberg ve filmu Zombieland

Právě to zaujalo režiséra Davida Finchera (Sedm, Klub rváčů, Podivuhodný případ Benjamina Buttona), který se v případě snímku Život online inspiroval knihou Bena Mezricha The Accidental Billionaires z roku 2009.

Do ústřední role obsadil rodící se hvězdu Jesseho Eisenberga (Zombieland), jeho kolegu pak trochu překvapivě ztvárnil zpěvák Justin Timberlake.

Prorok i zrádce

Fanoušci Fincherova rukopisu už se s filmem seznámili díky dvěma předchozím teaserům. První, červnový, postavil tvůrce pouze na útržcích dialogů doprovázených nápisy jako "génius, prorok, zrádce" a hudbou upomínající na Fincherovo plodné temné období.

Upoutávka 1: Zrádce, nebo génius?

Druhá "vějička" pro změnu staví na pseudoukázce z facebookového chatu mezi Zuckerbergem a jeho přáteli i nepřáteli - ten se ze zábavné konverzace během pár desítek sekund změní ve vypjatou hádku zakončenou zlověstným tichem.

Trailer poprvé přináší i konkrétní záběry z filmu s oběma zmíněnými protagonisty, o samotném snímku ovšem neprozradí o moc víc: jen to, že ve Fincherových očích není Facebook jenom pavouk mezilidských vztahů, ale také zrádná, perverzní a velmi nebezpečná past.

Mark ZuckerbergIlustrační foto

Mark Zuckerberg a Facebook jsou dnes téměř synonymum.

Ostatně britský deník The Sunday Times napsal, že režisér Zuckerberga portrétuje jako "bezcitného nedůvěryhodného sexuálního maniaka", který s celým experimentem přišel jen proto, aby se pomstil za "kopačky" od své přítelkyně.

Hudebního doprovodu k filmu se ujal osvědčený Trent Reznor ze skupiny Nine Inch Nails, který s Fincherem spolupracoval už na filmu Sedm. "Podle mě to bude zatraceně dobrý film. A temný!" pěje chválu hudebník.

Upoutávka 2: Chat

Kromě aktuálního tématu láká Život online také na otázku, kterou si klade nejen Zuckerberg. Totiž co Fincherovo dílo udělá se sítí, která nedávno musela vynaložit velké úsilí a hlavně peníze, aby získala zpět důvěru pošramocenou skandálem kolem úniku osobních dat.

A pak také samozřejmě co způsobí samotnému "prorokovi". Ten jeho vznik komentuje lakonicky: "Přál jsem si jen, aby o mně nikdo nenatočil film, dokud budu živý."

Do světových kin vstoupí Život online v říjnu, ještě předtím ho uvidí návštěvnící prestižního festivalu v New Yorku, který si ho vybral pro slavnostní zahájení. Češi se dočkají 4. listopadu.


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Kdo byl hvězdou televizních cen? Veterán americké zábavy v klobouku

Norman Lear a Jimmy Kimmel na udílení tvůrčích cen Emmy 2019

Válečný veterán, který létal nad Itálií, poté herec, režisér, scenárista, producent, legenda americké americké...

V 49 letech zemřel Brian Turk, další tvář původního Beverly Hills 90210

Americký herec Brian Turk

Po nedávném skonu Luka Perryho odešel další představitel jednoho z hrdinů seriálu Beverly Hills 90210. Herec Brian Turk...

Nabarvené ptáče vidělo 26 tisíc lidí, stačilo to na třetí místo

Petr Kotlár, představitel hlavní role Nabarveného ptáčete, o pauze během...

Film Václava Marhoula Nabarvené ptáče začal svou domácí distribuční pouť ve 129 kinech, kam zlákal 26 tisíc diváků....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz