VIDEO: Film o českých tunelářích může být i napínavá roadmovie

  9:16aktualizováno  9:16
Po "rekordmanské" hříčce Největší z Čechů se cenami ověnčený režisér a enfant terrible domácí kinematografie Robert Sedláček vrhl na ožehavé téma tunelování. Zkombinoval ho s žánrem roadmovie a psychologického dramatu a výsledkem je snímek Rodina je základ státu, který uvidíme už 20. října.

Do temných stránek společenského systému nešije Sedláček poprvé. Už jako dokumentarista zpracoval příběh ikony sociálních demokratů Miloše Zemana, absurditám komunální politiky věnoval svůj hraný snímek Muži v říji. A dlouhá léta mluví i o svých plánech natočit dokument o Jiřím Čunkovi.

Osvědčení

Ve filmu Rodina je základ státu září v hlavních rolích Sedláčkovi oblíbení herci Igor Chmela a Eva Vrbková, nechybí však ani další "sedláčkovská" jména, jako jsou Simona Babčáková, Jiří Vyorálek nebo Marek Taclík. 

Chmelu můžeme znát ze Sedláčkových filmů Pravidla lži, Muži v říji a Největší z Čechů, za herecký výkon v posledním snímku byl dokonce nominován na Českého lva. Eva Vrbková, jež hraje Chmelovu manželku, má na kontě hlavní roli v Sedláčkových Mužích v říji a zahrála si i v Pravidlech lži jednu z klientek komunity drogově závislých.

Z filmu Rodina je základ státu
Z filmu Rodina je základ státu

Eva Vrbková a Igor Chmela, představitelé hlavních rolí

Natáčení probíhalo na různých místech v okolí Prahy a na jihu Moravy, mimo jiné i v prostředí poutního Velehradu. Spoluautorkou filmové hudby je Lenka Dusilová, která složila a nazpívala ústřední píseň filmu nazvanou Smiluje.

"Děj vypovídá o tom, co lze obětovat ve veřejné sféře, abychom zajistili své soukromí, stejně jako o odpovědnosti, kterou musíme přijímat za své činy,“ přibližuje téma Sedláček. Charakterem svého nového snímku se tak trochu vrací ke kořenům, respektive k psychologickým Pravidlům lži, jimiž na poli celovečerního filmu úspěšně debutoval.

Z filmu Rodina je základ státu

Hlavní postavou mnohovrstevnatého příběhu je Libor, bývalý učitel dějepisu, který dosáhl vysokého manažerského postu ve významném finančním ústavu. Řadu let si spokojeně žije se svou rodinou v luxusní vile na okraji Prahy, pak ale začnou na povrch vyplouvat machinace s penězi klientů týkající se celého vedení banky a rodinná idyla končí.

Libor se ocitá pod dohledem policejních vyšetřovatelů, kličkuje před hrozbou vězení a nakonec svou rodinu odveze pod záminkou společné dovolené na jižní Moravu, kde se chce skrýt. Na dlouho to ale nepomůže.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Po obědě nic dobrého nevznikne, tvrdil Jiří Hubač, šlechtic příběhů

TýTý 2008 - Lucie Borhyová a Jiří Hubač

Když scenárista Sanitky či Babího léta ve dvaaosmdesáti zemřel, bylo příštímu autorovi jeho životopisu teprve...

Co jeden had v hlavě medúzy, to jeden zločin. Chci šetřit slovy, slíbil Renč

Režisér Filip Renč (listopad 2007)

Režisér Filip Renč začal v pondělí v Brně natáčet krimiseriál Hlava medúzy. Z osmi případů vzniknou letos čtyři a zbylé...

VIDEO: V druhé sérii Temného Kraje potká Vaculík po letech Hrubešovou

Ukázka ze seriálu Temný kraj

Před třiceti lety spolu točili film Oznamuje se láskám vašim, nyní se Lukáš Vaculík a Markéta Hrubešová potkají znovu v...

Hala 1000 m2
Hala 1000 m2

Drážďanská, Ústí nad Labem - Krásné Březno
4 500 000 Kč

Najdete na iDNES.cz