Pondělí 17. února 2020, svátek má Miloslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. února 2020 Miloslava

KOMENTÁŘ: Kdo si dělá z Jana Palacha reklamní štít na tribunu

  16:59aktualizováno  16:59
V premiérovém dokumentu režisérky Olgy Sommerové nazvaném Věřím, že více světla potřeba nebude, který v úterý večer uvede ČT 2, se o památném činu Jana Palacha zase tak mnoho překvapivých faktů nedovíme. Přesto je to film důležitý nejenom kvůli tomu, že ve čtvrtek si připomínáme akt studentova sebeupálení a v neděli výročí jeho smrti.

Z natáčení dokumentu Věřím, že více světla potřeba nebude | foto: Česká televize

Mnohokrát se na obrazovce zopakuje obvyklá floskule, jak je Palachův odkaz v současnosti aktuální, a dokument to nakonec skutečně potvrdí – i když poněkud jinak, než asi tvůrci zamýšleli.

V bezděčném druhém plánu totiž ukazuje, kdo všechno se dneska beze strachu, v plném pohodlí občanských svobod obrňuje právě jménem mladíka, jenž za ně položil vlastní život.

Jistě, nezajímavý není ani první plán. Historik Petr Blažek objevil nové svědky i poznatky o Palachově životě, zejména pak svědectví o jeho povaze.

Film rovněž mapuje, jak se Palachovi budují pomníky či památníky, jak jeho jméno dostávají ulice, náměstí, parky, sochaři vytvářejí jeho sochy, malíři zas obrazy muže v plamenech. Nicméně to už se vesměs ví, ačkoli třeba připomínka Palachových předchůdců i následníků napříč zeměmi se zmiňuje málokdy a neměla by upadnout v zapomnění.

Fotogalerie

Objeví se tady i smutné trosky někdejší kliniky, v níž kromě Palacha zemřel kněz Josef Toufar umučený komunisty, ruina oživená pouze soukromou instalací. Z rodinné historie Palachových se pak vynoří cukrářství jeho předků, Janova výchova v duchu první republiky a jeho posedlost Janem Husem.

Ale zazní také vzpomínky spolužáků ze základní školy líčících, že to nebyl žádný tichý melancholik, nýbrž „veselý, čilý kluk a hrozný rváč“, stačilo prý, aby někdo ublížil mouše, a pral se do posledních sil. Coby kuriozita se pak ještě zmiňuje údajná cikánčina věštba, že potomek paní Palachové jednou povede národ v boji za svobodu.

Vůbec nejsilnější však jsou právě dopisy matky Jana Palacha adresované mamince Jana Zajíce, tedy pochodně číslo dvě; vyvěrá z nich nekonečný smutek obou žen, jejichž hrdost na syny, které vychovaly, se v nich sráží s vědomím bolestné ztráty.

Pochopitelně nechybějí citace z dopisu Jana Palacha včetně věty, jež dala snímku název – „Věřím, že více světla naše národy potřebovat nebudou“ – a studentových požadavků s tím, že pokud nebudou splněny do pěti dnů, do 21. ledna 1969, „vzplanou další pochodně“.

U podmínek se sluší zastavit. Jsou stručné: okamžité zrušení cenzury a zákaz rozšiřování Zpráv, dobové propagandy okupačních vojsk. Nic víc – přesto to Palachovi stálo za nejvyšší oběť. Neboť, jak v dokumentu též zazní, závan svobody v roce 1968 přišel a „byla tak nádherná a tak krátká, že o to hlubší zoufalství ji následovalo“.

Střih: třicet let už chválabohu žijeme bez cenzury. Každý si může psát, číst, prohlašovat a vykřikovat, cokoli chce. Nikomu nic nehrozí, nikdo nic neriskuje, pouze ryze demokratickou možnost, že mu národ nebude chtít naslouchat.

Proto se hodí Palachovo jméno, coby štít nezpochybnitelné mravní čistoty, jímž se vyzbrojují na tribunách hlasatelé novodobých pravd. Jistě, třeba to myslí upřímně, ale zavání to laciným příživnictvím na legendě. Neboť Jan Palach není marketingová značka, kterou by se na požádání obalovaly politické či aktivistické nabídky, aby přesvědčily o svých dobrých úmyslech.

Přinejmenším je to nevkusné – a bezpečné.

  • Nejčtenější

Oscary vyhrál Parazit, Brad Pitt i hrdina Jokera, Česko neuspělo

Poprvé v historii vyhrál Oscary neanglicky mluvený film, jihokorejský Parazit. Ceny získali také herci Brad Pitt a...

RECENZE: Pád až na nula procent. Snímek Chlap na střídačku je nestydatost

Třebaže kritikovu odolnost už zocelily Špindl 2, Ženská na vrcholu, Šťastný nový rok či Příliš osobní známost,...

Billie Eilish představila titulní píseň k nové bondovce. Poslechněte si ji

Zpěvačka Billie Eilish zveřejnila píseň k novému filmovému dobrodružství agenta 007 Jamese Bonda. Zařadila se tak po...

RECENZE: The Kelly Family přivezli kýč, konfety a hromadu naučených póz

Jeden už by málem zapomněl, proč tuhle zpívající famíliji v polovině 90. let tak intenzivně nesnášel. Po pětadvaceti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Zase jednou chlap. Veterán nabízí výjimečně nejednoznačnou postavu

Umí přežít v boji i v poušti, ale ne mezi pokrytci. Milan Ondrík v titulní roli snímku Veterán, který v neděli uvede...

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

Premium

Sovětská legenda: Fourcadovi pomáhají lékaři. Francouz: Ta žena musí být šílená

Slavná sovětská biatlonistka a běžkyně na lyžích, trojnásobná olympijská vítězka Anfisa Rezcovová, si v rozhovoru pro...

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

  • Další z rubriky

Vymění režiséra? Muži, kteří stojí v cestě filmu o Františku Krieglovi

Před dvěma lety vyšla kniha o Františku Krieglovi Muž, který stál v cestě a její autor Ivan Fíla ohlásil stejnojmenný...

RECENZE: Přesná Zuzana Stivínová vyvádí Jiřinu Štěpničkovou z Pasti

Každý příběh herečky potřebuje jednu klíčovou podmínku: neméně silnou hereckou osobnost v hlavní roli. A to snímek...

Premium

Helena Bonham Carterová: výstřední herečka překvapí pohnutým osudem

Začala v kostýmních dramatech, časem to však dopracovala až k největším fantasy. A přitom Helena Bonham Carterová nemá...

Premium

Hořký konec hvězdy. Herečka Glázrová posílala na pódium květiny sama sobě

Byla noblesa sama a po právu patřila k herecké elitě. Přesto ji ke konci kariéry místo uznání čekalo trpké zklamání....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz