Padesátiletý Čtyřlístek ovládl počítače. Jeho postavy však nestárnou

  10:51aktualizováno  10:51
Komiks Čtyřlístek slaví padesátiny, 15. května roku 1969 vyšel první příběh čtveřice z Třeskoprsk. K oslavám patří i premiéra celovečerního animovaného filmu Velké dobrodružství Čtyřlístku.

Režisér Michal Žabka je jen o čtyři roky starší než nejslavnější tuzemský komiks, na který má v podstatě filmařský monopol. Už před šesti lety natočil celovečerní příběh Čtyřlístek ve službách krále, poté zase krátkometrážní Čtyřlístek – Ďáblův palec a nyní režíroval také Velké dobrodružství Čtyřlístku. Ovšem s jistými změnami.

Některé hlasy z prvního snímku zachoval, takže Tereza Bebarová znovu mluví Fifinku a Bohdan Tůma Bobíka, nově však Jan Maxián propůjčil hlas Pinďovi a Jiří Ployhar zase Myšpulínovi. A producentem se tentokrát stal ředitel rodinného nakladatelství Vít Němeček, syn autorů původního komiksu, od něhož se vlastně celá historie odvíjí. Právě pro něj totiž rodiče začali postavy zvířátek vymýšlet.

„Nejdříve jsme vymysleli figurky, o půlhodiny později pak během chvíle jejich jména. Manželka je autorkou Fifinky a Myšpulína – ten dostal jméno podle stromu mišpule. Já vymyslel Bobíka a Pinďu. Bobík jako prasátko se podle mě jinak ani jmenovat nemůže. Byl bych nerad, aby v tom někdo hledal jinotaje,“ podotýká Jaroslav Němeček.

Ačkoliv postavičky oslaví půlstoletí, prakticky nestárnou. „Jsou mladé, i když na jedné straně musí mít řidičský průkaz, na druhé straně Pinďa zase někdy chodí do školy, takže s jejich věkem je to neurčité,“ dodává autor komiksu.

Vzhled zvířátek se sice za celá léta mírně proměnil, ovšem stále nosí stejné oblečení, jezdí pořád týmž autem a jejich domek si ponechává přesně takový zelený nábytek, který si Němeček pamatuje z vlastního dětství.

Současně však hrdinové musí držet krok s dobou, takže v novějších příhodách používají běžně třeba notebook nebo video. „Je to nutnost. Vidíme to i na našich vnoučatech, která už moderní techniku znají a umějí s ní zacházet daleko lépe než my sami,“ vysvětluje Lucie Němečková.

Fotogalerie

Ze Čtyřlístku se postupem času stala i pohádková výletní trasa. Fanoušci vědí, že komiksové Třeskoprsky umístili tvůrci do Doks, protože poblíž mají Němečkovi chalupu. Ze skutečného hradu Bezděz se stal smyšlený Bezzub a rybník Blaťák zastupuje Máchovo jezero. Právě kolem něj dnes vede naučná Fifinčina stezka, která směřuje až do muzea Čtyřlístku v Doksech.

Kromě filmové premiéry se oslavy jubilea nejslavnějšího českého komiksu přenesou také na interaktivní výstavu 50 let s Čtyřlístkem, která se bude konat od 8. května do 1. září 2019 v Muzeu hlavního města Prahy. Je určena zejména dětem, které budou při procházce expozicí plnit různé úkoly. Půdorys vychází z domku Čtyřlístku rozděleného na čtyři místnosti, z nichž každá patří jedné postavě. Figurují tu Myšpulínova laboratoř, Fifinčina kuchyně a šatník, Bobíkova posilovna či Pinďova strašidelná stezka, součástí projektu se stane zahrada s Myšpulínovou garáží, v níž děti putující za pokladem najdou stroj času.

A podobně, tedy do čtyř kapitol, se člení i filmový příběh. S Pinďou se diváci vypraví na horolezecký výlet na Ďáblův palec, s Myšpulínem podniknou pátrání po vlkodlakovi, s Bobíkem fantastickou cestu do vesmíru a s Fifinkou vánoční návštěvu u malých čertíků.

  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

RECENZE: Pánská jízda pro pokročilé. Mrkvička a Schmitzer jsou Staříci

Už nemají co ztratit, takže se vydají na společnou cestu bez návratu. Ovšem na cestu značně klopotnou, protože dva...

Premium

Havel se v Pražských orgiích objeví U Fleků, prozradila Pavlásková

Režisérka a scenáristka Irena Pavlásková má pověst ženy, která si umí jít za svými sny. Potvrzují to i okolnosti vzniku...

VIDEO: Kdo miluje, dělí se. Skupinovou erotikou léčí rodiny Boží láska

Odvážná erotická sci-fi Boží láska, jež po rozruchu na festivalu Sundance jde do našich kin 7. listopadu, bude v...

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz