RECENZE: Nostalgikům a dětem Velké dobrodružství Čtyřlístku sedí

  9:25aktualizováno  9:25
Animovaná novinka Velké dobrodružství Čtyřlístku by měla dostat tolik různých známek, kolik věkových skupin potká v kině. Ale cílí na nejmladší diváky, z jejichž pohledu sahá nad průměr.

Rozhodně je Velké dobrodružství Čtyřlístku lepší než minulý Čtyřlístek ve službách krále, protože je čistší: výtvarně a animačně díky tradiční kresbě, ale i autorsky.

Fotogalerie

Neopakuje se masivní nálet sponzorských odkazů ani rádoby postmoderní zmatek. Třebaže Fifinka, Pinďa, Bobík a Myšpulín používají mobil, internet či navigaci, chovají se starosvětsky až naivisticky, nicméně věrně tónu ustavenému před padesáti lety. Tudíž leporelem bezpečně proplují jak předškoláci, tak rodiče propadlí vlastní nostalgii; ostatní se mohou nudit.

K premiéře vychází stejnojmenná komiksová kniha, takže lze porovnat, kolik slov navíc včetně místopisného a historického prologu spotřebuje filmová verze. Její stavba, kdy si jednotlivé postavičky u táboráku s indiánským totemem vyprávějí vrcholné příhody roku, trochu připomene půdorys snímku Pat a Mat: Zimní radovánky, jenž se také vrátil i s novými výdobytky techniky ke své původní poetice.

Na rozdíl od němých kutilů však parta z Třeskoprsk vychovává: někdy hravě, jindy poněkud školometsky, v premiérové skládance čtyř výprav pak hlavně ekologicky, což způsobuje jistou monotónnost. Na druhé straně však pokaždé přijde ke slovu příjemně hororové ladění, ať už lesní zloději používají vlkodlačí fintu, čištění rybníka zrodí obdobu příšery z jezera Loch Ness, nebo se boj s piráty při úklidu vesmírného smetí změní v bezbolestnou přípravku na Hvězdné války.

Velké dobrodružství Čtyřlístku

Česko, 2019, 72 min

Režie: Michal Žabka

Scénář:

Hrají: Tereza Bebarová, Jan Maxián, Bohdan Tůma, Jiří Ployhar ml., Miroslav Táborský, Jiří Lábus, Ota Jirák, Petr Rychlý, Jan Vondráček, Petra Jindrová

Hodnocení­: 60 %

Mikulášské smíření andělů s čerty či vánoční nadílka zase završí pravidlo poučných dobrých skutků; přehnaná mravoličnost ovšem otvírá kudlu v kapse jinému publiku, než jaké lze na Velkém dobrodružství Čtyřlístku očekávat.

A jestli existují pochyby, co si děti odnesou z odkazů na básníka Máchu či Karla IV., pak radost z návratu vlků do našich lesů zní docela nezáludně a průvodní výuka ustálených rčení i přísloví si uchovává půvab názorných ilustrací – stačí si vybavit „kvítko z čertovy zahrádky“. Zkrátka padesátiny komiksu Čtyřlístek slaví film vcelku důstojně. Balancuje sice na hraně mezi dětským a dětinským, ale to je pořád rozumnější i poctivější cesta než předešlá reklamní „aktualizace“.


Nejčtenější

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Zemřel herec Jaroslav Kepka, hrdina pohádky Rumplcimprcampr

Jaroslav Kepka v pohádce Rumplcimprcampr (1997)

Ve věku 83 let zemřel herec Jaroslav Kepka, známý mimo jiné z pohádek Rumplcimprcampr či Nesmrtelná teta. Zprávu...

Nejdelší komiks. Tři hodiny trvá, než svou hru dovedou Avengers do konce

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Minule zbyly ze světa jen trosky, takže superhrdinové musí ve finále série nazvaném Avengers: Endgame zavést opět řád....

Další z rubriky

Zemřel hlavní protivník „Džejára“ z Dallasu, představitel Cliffa Barnese

Victoria Principalová a Ken Kercheval v seriálu Dallas (1978)

Ve věku 83 let zemřel americký herec Ken Kercheval, známý jako Cliff Barnes z legendárního seriálu Dallas. Informoval o...

RECENZE: Podmanivý film Nikdy neodvracej zrak je německá Zdivočelá země

Záběr z německého filmu Nikdy neodvracej zrak

Reklama by film Nikdy neodvracej zrak mohla nabízet sloganem „tři v jednom“. Zahrnuje totiž rodinné drama, historii...

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze
8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze

Pojďme ke Dni Země začít s malou změnou, co má ale velké důsledky. Vyberte si pár tipů, které vás osloví nejvíce a jsou pro vás nejsnazší. I maličkostmi ušetříte přírodu, peníze a vlastní čas.

Najdete na iDNES.cz